Alemdar’ın Türküsü

İstiklal Harbi’nin, günümüzde ihmal edilen cephelerinden birisi de Karadeniz’deki faaliyetler değil midir? Alemdar kurtarma gemisinin Karadeniz’de yaptıklarını duymuş muydunuz?

İşgal altındaki İstanbul’dan kaçarak Anadolu Donanması’na sığınan Alemdar gemisi Ereğli’ye gelmiş, bir avuç kahramanın bu gelişi macera dolu olayları da beraberinde getirmişti. Kadrosu doldurulan gemi, Milli Mücadele’ye hizmet etmek üzere Trabzon’a yolcu edilirken, liman çıkışında Fransız askeri teknelerince pusuya düşürülmüş, el konmuştu. Alemdar’ın kahraman denizcileri bir yolunu bulup silahlı nöbetçileri etkisiz hale getirdikten sonra yeniden kaçarken bu kez peşindeki silahlı gemi tarafından ateşe maruz kalmıştı. İstiklal Harbi’nin ilk ve tek deniz savaşında Serdümen Recep Reis şehit olmuş, Alemdar ise düşmanın elinden kurtulup Ereğli’ye dönmeyi başarmıştı. Düşman teknelerini Alemdar’ın peşinden gitmekten geri bırakan ise halkın, kıyıdan yaptığı ateş baskısı ve kayıklara binip ona yardıma gitmesi gibi kahramanlıklardı. Bu olay esnasında esir alınan Fransızlar, diplomatik girişimlere konu olacak, Fransa ile Ankara Hükümeti ilk anlaşmayı bu çerçevede yapacaktı.

Benzeri ancak macera filmlerinde görülecek türden olaylar silsilesi, yeni kahramanlık destanları da sunacaktı. Tarihe armağan edilen nice fedakarlık ve kahramanlık gibi o hizmetler de unutulacaktı.

Silahlı bir savaş gemisinin silahsız bir kurtarma gemisine yenilmesi görülmüş şey miydi?

Puslu bir gecenin koynuna sığınıp, koca dalgalara açılan silahsız bir gemi, bir savaş teknesi ile çarpışmıştı. Silahlı olanlar silahsız bir gemiyi ele geçirmiş ve silahlı muhafızların eşliğinde, kaçıp kurtulmaya çalıştığı İstanbul’a geri götürülürken durum değişmişti. Esir ve silahsız olanlar, galip ve silahlı olanları etkisiz hale getirip, kontrolü ele geçirmiş, bu kez de denizde başlayan 2 saatlik bir savaş ile özgürlüğe ermeyi başarmıştı.

Tutsak olmaktansa ölmeyi tercih edelerin destanı, onlardan bize kalan bir miras değil midir? Bu gurur hikâyesi bir türkü olsa, ezgilerin kanatlarında sonsuzluğa uzansa, bizden o kahramanlara bir armağan olmaz mı?

ALEMDAR TÜRKÜSÜ

Bismillah demir alın

Kaçalım İstanbul’dan.

Karadeniz bizimdir

Korkmayız biz düşmandan.

Alemdarın türküsü

Fedadır can, vatana.”

Recep Kâhya buyurdu:

Öl, ama esir olma!”

Frenkler toplar atar

Uşaklar kurşun sıkar

Alemdarı görenler

Tornistan edip kaçar.

Bunları da sevebilirsiniz