Deus Vult

Montefiore’nin yazdığı “Kudüs” kitabını yeni bitirdim. Genellikle okuduğum kitapların arkasına, ilginç bulduğum söz veya olayların geçtiği sayfa numaralarını yazarım. Bu yöntem sayesinde kitapta anlatılanları daha sonra kullanmam gerektiğinde işim kolaylaşır. Kudüs adlı kitapta da aynı yöntemi kullanınca arkada bir anımsatıcı liste ortaya çıktı! 

Değerli dostum Hızır Murtezaoğlu bu kitabı bana verirken; 

Bunu mutlaka okumalısın” demişti. “Bugün Filistinli çocukların İsrail askerlerine sapan taşı atmalarının Kudüs’te binlerce yıldır kullanılan bir savaş yöntemi olduğunu bu kitaptan öğrendim!” 

KUDÜS:  KİN, NEFRET VE ÖLÜMÜN MERKEZİ 

İşin ilginç yanı, bütün dinlerde (aslında?) insan öldürmek yasak sayılsa da, üç büyük dinin merkezi sayılan Kudüs’teki din egemenleri kendi dininden veya mezhebinden olmayana “kafir” diyerek ölüm fetvaları vermişlerdir. 

HAÇLI SEFERLERİ 

İlk Haçlı Seferi’ni 1095 yılında Fransa’dan başlatan Latin Hristiyan Kilisesi’nin başı Papa II. Urbanus; senyörleri, şövalyeleri ve bütün Hristiyanları savaşa çağırırken “Sefere katılacak olanlar kilisenin himayesinde olacak ve günahları bağışlanacaktır” demiş. Sonra da Latince sözcükler kullanarak; “Tanrı Böyle İstiyor,” anlamında; “Sanctus Christus Deus Vult!” buyurmuş! 

Bugün dinleri, kendi egemenlik alanları olarak gören -Hristiyan, Yahudi ya da Müslüman fark etmez- din adamları nasıl ki halkın anlamadığı Latince, Arapça ya da antik İbranice sözcükleri kullanarak Tanrı adıyla halkı aldatmaktadırlar… 

Papa da, yaklaşık bin yıl önce -Kudüs’ü Müslümanlardan almak ve Hristiyan egemenliğinde bir din imparatorluğu kurmak için- iki yüz yıl sürecek olan Haçlı seferlerini- Hristiyanları Tanrının adıyla aldatarak başlatmış…  

Daha ilk seferde 600 bin kişi ile yola çıkan ve Kudüs’e vardığında 50 bin kişi kalmış olan haçlı ordusu Kudüs’ü ele geçirince Müslüman ve Musevi, 70 bin kişiyi öldürmüş. 

Bugünkü İsrail-Filistin savaşının köklerini anlamak için Montefiore’nin Kudüs kitabını okumak gerekir! 

Gözlerini kan bürümüş fanatik dincilerin, her dönemde Tanrı adıyla yaptıkları katliamlar içinizi acıtacaktır… 

Bunları da sevebilirsiniz