Popülizm Yapanlar Hastaları Vuruyor!

Bayram tatilini, bir önceki hafta sonu ile birleştirerek on güne çıkardılar.

Bu kararın hem çalışanları ve hem de turizmcileri mutlu ettiğini biliyorum. Çünkü bu kararla, çağdaş dünya ile ‘dalaşma’ sonucu dibe vuran turizmde bir hareketlenme olacağı kesin.

Ancak, büyük çoğunluk bundan mutlu olsa da, hekimler aynı kanıda değil!

Çünkü uzun tatil demek;

Tatil boyunca hastaların acil servislere yığılması demek…

Acil servislerde ilk müdahaleler yapılsa bile, bunun devamının gelmemesi/gelemememsi demek…

Tanı ve tedavi olanaklarının sınırlı olması nedeniyle, hastaneye gitmek zorunda kalan hastaların, ihtiyaçlarına cevap verecek hastane ve uzman doktor bulamaması ve hastaneler arasında sürünmesi demek…

On gün sonrasını beklemek zorunda kalan hastalardan bir bölümü için de- ne yazık ki- sağlıklarının uçup girmesi demek…

Genellikle hekimler, ne zaman uzun bir tatil söz konusu olsa korkarlar.

Çünkü uzun tatil, hastalar için bir darbe olduğu kadar, bu hastalarla karşı karşıya olan hekimler için de umutsuzluk ve çaresizlik demektir.

Yönetimin, “Her önlemi aldık!” demesine bakmayın siz!

Bunu söyleyenler, doktorun ve sağlık çalışanlarının sırtına binerek, aldıkları önlemlerle sorunu çözdüklerini söyleseler de, bu doğru değildir.

Çünkü sağlık hizmeti kesintisiz bir zincirdir. Tek başına, acile servislerde görevlendirilen hekimlerle göz boyamaktan öte bir şey yapmış olmuyorlar.


ACİLLER, KRONİK HASTALAR, KANSER HASTALARI

Sadece acile gitmek zorunda olanlar değil, hastaneye bağımlı kronik hastalar ile kanser hastaları da büyük darbe yiyor bu tür tatillerde.

On günlük tatilin hemen öncesinde hastanelerden taburcu edilerek evlerine gönderilenlere bir bakınız! On gün sonra geri gelmek üzere gönderilmek zorunda bırakılan bu hastalardan kaçı, sağlığı daha da bozulmadan hastaneye dönebilecektir? Bunların tedavilerinin aksamasının sorumlusu hekimler olabilir mi?

Elbette, çok ağır olduğu için hastanede tutularak tedavisine devam edilenlerin sayısı az değildir. Ama hastanede nöbete kalan doktor ve hemşire sayısının sınırlı olması nedeniyle, şartların zorlandığını ve bu sağlık ekibinin, kimi zaman yeterli bir hizmet veremediğini görmek için hekim olmaya gerek var mı?

Çok büyük sağlık kuruluşları hariç, bu sağlıkçıların ilgili uzmanlara ve ileri laboratuar incelemelerine ulaşabilmeleri olası mı?

Onkoloji hastaları için de, her tatil bir dert! Belli zaman aralıkları içinde almak zorunda oldukları kemoterapi için çektikleri zorlukları ancak onlar bilir!

 

Dikkat ettiyseniz, bu on günlük tatilin, ekonomiye vuracağı darbeden hiç söz etmedim.

Çünkü; vurgunun, soygunun, yandaş işadamına peşkeş çekmenin, kurulan aile vakıflarına milyarlar değerindeki araziler bağışlamanın, Zarrab’lamanın, Katar’lamanın gırla gittiği bir ülkede birkaç yüz milyon dolarlık üretim kaybının ne zararı olabilir ki?


ELLER NELER DÜŞÜNÜYOR!

Bu yazıyı yazarken kulağım bir televizyon kanalındaki haberlere gitti.

TV kanalının ABD temsilcisi, güneş tutulmasından hemen önce şu haberi veriyordu;

“ABD yönetimi, güneş tutulmasının çalışma saatleri üzerindeki olumsuz etkisinden çok rahatsız! Çünkü yapılan hesaplara göre 123 milyon çalışanın 87 milyonu güneş tutulmasını yirmi dakika boyunca izleyecek ve bu, Amerikan ekonomisinde 700 milyon dolarlık bir kayba yol açacak!”

Elbette bizim böyle bir sıkıntımız yok! Ekonomimizi ayakta tutan başka şeylerimiz var!

Siz bakmayın, üretimdeki kaybın ne anlama geldiğini anlatmak için ABD’ye gönderme yaptığıma. Onlar bizimle bir olabilir mi?

Biz on günlük tatil de yaparız…

Tatil nedeniyle sağlığından olanlara da; “Kader!” der, geçeriz!

Bunları da sevebilirsiniz