2016’da Erkekler En Az 261 Kadın ve Kız Çocuğu Öldürdü

Çiçek Tahaoğlu Begüm Baki İstanbul – BİA Haber Merkezi 03 Şubat 2017

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler 2016’da 261 kadın ve kız çocuğunu öldürdü; 75 kadına tecavüz etti; 119 kadını taciz etti; 417 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu; 348 kadını yaraladı.

17 kadın şiddet gördükleri erkekleri öldürdü

Dokuz kadın şiddet gördükleri erkekleri öldürdü.

Sekiz kadın ise kendilerine saldıran tacizcileri veya tecavüzcüleri öldürdü. Kadınların öldürdüğü tacizci ve tecavüzcülerin yüzde 75’i kadınların akrabası ya da partneri/eski partneriydi.

Erkekler 261 kadın ve yanlarındaki 24 erkeği öldürdü

Erkekler 2016’da 261 kadın/kız çocuğu ve o sırada kadınların yanında olan 24 erkeği öldürdü.

Öldürülen kadınların altısı Suriyeliydi. İkisi ise trans kadınlardı.

2016’da öldürülen her dört kadından biri ayrılmak/boşanmak istediği ya da barışma/birliktelik teklifini reddedildiği için öldürüldü.

Kadınların boşanmak/ayrılmak istemesi dışında erkeklerin cinayet bahaneleri arasında kadının telefon mesajlarını göstermemesi, telefon şifresini vermemesi, çocuk bakımıyla ilgili tartışmalar, kadının tanımadığı biri tarafından tacize uğraması, kadınların tecavüze karşı direnmesi, kadının telefonuna bir erkekten mesaj gelmesi, işten çıkarılmaktan kadını sorumlu tutması, annesine şiddet uygulayan babasının hapse girmesinden annesini sorumlu tutması (annesini öldürdü), kadının “senden koca olmaz” demesi, evin kapısını çaldığında kapının açılmasının gecikmesi gibi şeyler yer aldı.

Cinayetlerin ardından “ Eşimin günahları benim olsun ” ya da “ Kadın hakları diye bir şey var diyorlardı ya, kadın hakları diye bir şey yok ” diyen, “kadını çok sevdiği için şuurunu kaybettiğini ve öldürdüğünü” söyleyen kadın katilleri oldu.

Kadınların yüzde 6’sı koruma kararlarına rağmen öldürüldü. Talep ettiği (ve çıkmayan) tedbir kararına rağmen, şiddet gördüğü erkekten şikayetçi olduğu halde ya da çıkarttığı tedbir kararı sona erdikten hemen sonra öldürülen kadınların oranı ise yüzde 9.

Öldürülen kadınların yüzde 1,5’i (4 kadın) erken yaşta zorla evlendirilmişti.

Kadınların yüzde 4’ü cezaevinden izin alarak çıkan ya da cezaevinden kaçan kocaları tarafından öldürüldü. (6 erkek cezaevi idaresinden izin alarak dışarı çıkıp kadınları öldürdü; 4 erkek cezaevinden kaçıp kadınları öldürdü).

Cinayetlerin yüzde 13,5’i sokak, alışveriş merkezi vs gibi mekanlarda, birçok insanın gözü önünde işlendi.

Kadınların yüzde 51’i ateşli silahlarla, yüzde 28’i bıçak ve diğer kesici/delici aletlerle öldürüldü.

Kadınların yüzde 68’ini partnerleri (koca/sevgili/nişanlı) ya da eski partnerleri, yüzde 10’unu erkek akrabaları öldürdü.Kadın cinayetlerinin yüzde 5’inde katiller polis, asker ya da özel güvenlik görevlisiydi: Kadın katilleri arasında altı polis memuru, iki emekli polis memuru, iki emekli asker, bir infaz koruma memuru ve iki özel güvenlik görevlisi yer aldı.

Tecavüz

2016’da en az 75 kadına tecavüz olayı medyaya yansıdı.

Tecavüze uğrayan kadınların yüzde 8’i T.C. vatandaşı değildi. Yüzde 5’i ise engelliydi.

Kadınların yüzde 8’i çıplak veya cinsel içerikli görüntüyle şantaja maruz kaldı.

Tecavüzcülerin yüzde 8’i ise daha önce cinsel suçlardan sabıkalıydı.

Tecavüzcülerin yüzde 43’ü tutuklanırken, yüzde 25’i serbest bırakıldı.

Tecavüzcülerin yüzde 24’ü kadınların tanımadığı erkekler, yüzde 11’i ayrılmak istedikleri ya da ayrıldıkları kocaları/sevgilileri, yüzde 11’i ise kadınların hizmet almak için başvurdukları kişilerdi.

Tecavüz olaylarının yüzde 40’ı erkeklerin misafir olarak gittiği, zorla girdiği veya kadının alıkonulduğu evlerde yaşandı.

Tecavüze uğrayan kadınların yüzde 10’u gasp da edildi.

Seks işçiliğine zorlama

2016’da 240 kadın seks işçiliği yapmaya zorlandı.

Seks işçiliği yapmaya zorlanan kadınların yüzde 81’i T.C. vatandaşı değildi; pasaportlarına el konularak, çeşitli şekillerde tehdit edilerek , alıkonularak çalıştırıldılar.

Kadınları seks işçiliğine zorlayan faillerin sadece yüzde 22’si tutuklandı.

Haberlerde yer alan bilgilere göre, 183 kadın ve erkek, 240 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı. Bu 183 kadın ve erkekten 40’ı tutuklandı, 23’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, sekizi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 88 fail gözaltına alındı ancak ardından işleyen hukuki süreç haberlerde yer almadı. 24 failin akıbetine ise haberlerde hiç yer verilmedi.

Taciz

Erkekler 2016’da en az 119 kadına cinsel tacizde bulundu.

Tacizcilerin yüzde 62’si kadınların tanımadıkları erkekler, yüzde 10’u işyerindeki müdürleri-patronları, yüzde 6’sı ise hizmet almak için başvurdukları kişilerdi (garson, muavini, hastane çalışanı vs).

Taciz olaylarının yüzde 39’u sokakta, yüzde 10’u toplu taşımada, yüzde 9’u işyerlerinde, yüzde 4’ü hastanede, yüzde 4’ü ise mağaza-AVM-market gibi yerlerde gerçekleşti.

Kadınların yüzde 70’i fiziksel olarak tacize maruz kaldı; yüzde 8’i teşhircilik, yüzde 6’sı sözlü taciz, yüzde 4’ü dijital tacize maruz kaldı.

Tacizcilerin yüzde 9’u halihazırda cinsel suçlardan sabıkası olan erkeklerdi. 2016’da yaşanan olaylarda da tacizcilerin sadece yüzde 23’ü tutuklandı.

2016’da en az 98 erkek, en az 119 kadını taciz etti. Bu 98 tacizciden 23’ü tutuklandı. Yedisi adli kontrol şartıyla ya da adli kontrol şartı olmaksızın, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Beş erkek haklarında herhangi bir soruşturma açılmadan serbest bırakıldı. 15 tacizci gözaltına alındı, ancak sonraki süreç haberlerde yer almadı. 49 tacizci hakkındaki hukuki süreç ise haberlere hiç yansımadı.

Çocuk istismarı

Erkekler 2016’da en az 417 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

Cinsel istismar olaylarının yüzde 58’i okullarda yaşandı. Kız çocuklarını en az yüzde 13’ü tecavüze uğradı, en az yedi kız çocuğu tecavüz sonucu hamile kaldı.

İlkokul, ortaokul ve liselerde yaşanan cinsel istismar olayları 2016’da Türkiye gündemine oturdu. Mart ayında medyaya yoğun bir şekilde yansıyama başlayan cinsel istismar vakaları Nisan ayında en yüksek noktaya erişti. Okulların kapanmasının ardından Temmuz ayından itibaren düşmeye başlayan çocuk istismarı istatistikleri, okulların açılmasının ardından Ekim ayından itibaren yeniden yükselişe geçti. 

İstismar mağduru çocukların yüzde 3’ü engelliydi.

En az 55 kız çocuğu tecavüze, 14 kız çocuğu dijital tacize, 17’si hem dijital hem fiziksel istismara maruz kaldı, diğer vakaların çoğu haberlerde sadece “cinsel istismar” olarak yer aldı.

Kız çocuklarının yüzde 53’üne öğretmenleri, yüzde 7’sini okul çalışanları, yüzde 3’ünü ise okul yakınındaki işletmelerin çalışanları, yüzde 7’sine akrabaları cinsel istismarda bulundu.

İstismarcı öğretmenlerin yüzde 7’sini müdür ve müdür yardımcıları, yüzde 4’ünü imam hatip öğretmenleri, yüzde 39’unu ders öğretmenleri, geri kalanını ise okul kurucuları, kurs öğretmenleri gibi kişiler oluşturdu.

Kız çocuklarına yönelik cinsel istismar olaylarının yüzde 58’i okullarda, yüzde 6’sı çocukların evinde, yüzde 5’i ise çocukların alıkonulduğu ya da kandırılarak götürüldüğü mekanlarda yaşandı.

Kız çocuklarına yönelik cinsel istismar olayları nedeniyle 2016’da 155 erkek tutuklandı. 41 erkek ifadelerinin ardından hemen serbest bırakılırken, 20’si ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 13 çocuk istismarcısı hakkında sadece idari soruşturma başlatıldı. Üç öğretmen sadece açığa alındı, bir imam hatip öğretmeni başka bir okula atandı. Bir müdür yardımcısının tacizi okul yönetimi tarafından adli makamlara dahi bildirilmedi.

Şiddet – yaralama

Erkekler 2016’da 348 kadına fiziksel şiddet uyguladı.

Kadınların yüzde 15’i ayrılmak/boşanmak istediği ya da birliktelik/barışma teklifini reddettiği için şiddete maruz kaldı. Üç kadın da kızları veya arkadaşlarının boşanmak istediği erkeklerden şiddet gördü.

Şiddet-yaralama olaylarının yüzde 11’i sokak ortasında, toplu taşıma, market vs gibi kamusal alanlarda, herkesin gözü önünde yaşandı.

Şiddete maruz kalan, yaralanan kadınların yüzde 7’si tedbir kararı çıkartmış ya da saldırgandan daha önce şikayetçi olmuştu.

Şiddet mağduru kadınlardan ikisi erken yaşta zorla evlendirilmişti.

Kadınların yüzde 56’sı partnerlerinden, yüzde 11’i eski partnerleri ve ilişki teklifini reddettikleri erkeklerden, yüzde 11’i ise erkek akrabalarından şiddet gördü.

Kadınların yüzde 21’i bıçak veya delici/kesici aletlerle, yüzde 18’i ateşli silahlarla yaralandı, yüzde 50’si darp edildi.

En çok kadın cinayeti İstanbul, İzmir, Antep ve Antalya’da

2016’da medyada yer alan haberlere göre, en çok kadın cinayeti İstanbul, İzmir ve Antep ve Antalya’da işlendi. Sene boyunca medyaya yansıyan kadın cinayetlerinin yüzde 30’u bu dört ilde gerçekleşti.

İstanbul’da en az 26 kadın, İzmir’de en az 21 kadın, Antep’te en az 16 kadın, Antalya’da en az 16 kadın öldürüldü.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın