Zeus Sunağı Berlin’den Getirilebilir

Zeus Sunağı’nın Berlinde bulunması gayrimeşrudur!”

Bunu biz değil, Almanya’da, Berlin Eyaleti’nde Adalet, Çeşitlilik ve Ayrımcılıkla Mücadele Senatörlüğü (Bizdeki Bakanlık karşılığı) Müsteşarı Saraya Gomis söyledi! Bakalım Müsteşar Gomis başka neler söylemiş;

Ayrımcılık karşıtı bir bakış açısıyla şunu söylemek gerekir; Dünyanın diğer bölgelerinden gelen tüm kültürel ürünler bize ait değil! Burada gayri meşru olarak burada bulunuyorlar!

Prensip olarak şahsen, Bergama Sunağı ve Nefertiti büstünün iade edilmesinden yanayım. Önce karar verilmeli, ikinci adımda da nasıl iade edileceği konusunda çalışma yapılabilir. Ancak buna başkaları karar verecektir!”

Bir Alman Müsteşar’ın ağzından bu sözlerin çıkması, 150 yıl önce Bergama’dan Berlin’e kaçırılmış olan Sunağın geri getirilmesi için mücadele edenleri çok sevindirdi.

Çünkü Müsteşar, diğer Alman yetkililer gibi düşünmüyor. Yok Osmanlı ile anlaşma yapılmış, yok burada kalsaydı bilmem ne olurmuş gibi gerçek dışı* iddialara takılmıyor.

Diyor ki; Bergama Sunağı’nın, kendi topraklarından alınarak Berlin’e (ister kaçırılmış, isterse anlaşma ile olsun!) getirilmiş olması ahlak dışıdır, gayri meşrudur!

TUNÇ SOYER VE SEFA TAŞKIN’IN HEYECANI

Bu açıklamanın gazetelerde çıktığı gün, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i gördüm; sevinçten ve heyecandan yerinde duramıyordu.

Çalışmalarımız meyve vermeye başladı,” dedi. “Hem kültürel etkinliklerle hem basın üzerinden hem de bireysel olarak yaptığımız girişimlerle Alman kamuoyunu etkilemeye başladık. Bergama Asklepion’da sahneye koyduğumuz ve Berlin Sunağı’nın kaçırılışını anlatan Oratoryo’yu, Berlin’de de sahneye koyacağız. Alman halkına ulaşmanın en iyi yolu bu tür etkinliklerdir!”

Eski Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın’ın keyfine diyecek yoktu. Çünkü o, Sunağın geri alınması için sosyal medya üzerinden sürekli bir mücadele veriyor.

Taş Yerinde Ağırdır!’ başlığıyla bugüne kadar yüz yirmi dolayında paylaşımda bulundu.

Ortaya koyduğumuz belge ve bilgilerin Almanya’da da yankı uyandırması umut verici bir gelişmedir! Güçlü bir kamuoyu oluşmasında bunun bir başlangıç olmasını dilerim!” diyor.

EN GÜÇLÜ İDDİA: AHLAK DIŞI OLMASI

Elbette, Zeus Sunağı yasa dışı yollarla Berlin’e kaçırıldı…

Elbette, taşınamaz olarak adlandırılan (?) arkeolojik eserler bulundukları yere ait olmalı…

Ancak, Alman Müsteşar Saraya Gomis’in söylediği, her şeyin üzerindedir. O da, bizim işimize gelen şekliyle şudur;

Zeus Sunağı’nın Berlin’de olması gayrimeşrudur, yani ahlak dışıdır!

Bunları da sevebilirsiniz