“Kudüs” Kitabını Geç Kalmadan Okuyun

Montefiori’nin, “Kudüs: Bir Şehrin Biyografisi” adlı kitabını okudum. Kudüs merkez alınarak dinlerin ve din kökenli mücadelelerin, intikamların, kan dökmelerin 3000 yıllık tarihini anlatıyor. Bölük pörçük bildiğim İsrail ve Kudüs gerçeğinin nerelere dayandığını ve Hristiyan- Yahudi düşmanlığının, Müslüman-Yahudi düşmanlığından çok daha derin ve acımasız olduğunu öğrendim.  

Herkes bu kitabı okumalıdır!  

Çünkü bu kitabı okumadan bugünün Gazze olaylarını anlamak; İsrail, Kudüs, Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlık üzerinde konuşmaya kalkmak, bir yanıyla eksik kalacaktır. 

Kitabın bir sitedeki tanıtım yazısında; 

Kudüs’ü anlamak dünyayı anlamaktır… Dünyanın sığınağı Suriye’dir, Suriye’nin sığınağı Filistin’dir, Filistin’in sığınağı Kudüs’tür, Kudüs’ün sığınağı Tapınak Dağı’dır, Tapınak Dağı’nın sığınağı ise Kubbetü’s Sahradır. Kudüs, içi akrep dolu altın bir kadehtir. (Ve orada) inanç, katliam, fanatizm ve bir arada var olmanın iç içe geçtiği…3000 yıllık epik bir öykü (vardır)…deniyor. 

KİTAP HAKKINDA BAZI ÜNLÜ YAZAR VE POLİTİKACILARIN DEĞERLENDİRMELERİ 

Şimdi, bu kitap hakkında batı basınında çıkan olumlu eleştirilerden bazılarını iletmek istiyorum. 

David Sexton, Evening Standard: “Mutlaka okunması gereken bir tarih…Bir başyapıt.” 

Tony Barber, Financial Times:Şimdiden bir klasik. Bugünkü dinsel, siyasi ve etnik sürtüşmelerin ancak üç bin yıl öncesinin şartları bağlamında anlaşılabileceğini anlatan sürükleyici ve insanı düşünceye sevk eden bir çalışma…” 

Tom Holland, Daily Telegraph:Hayret verici derecede cüretkar ve muhteşem, destansı bir tarih…” 

John Cornwell, Financial Times: “Kudüs, okuyucuyu hem tüketen hem de sarhoş eden bir hayal gücü ve enerjiyle yazılmış, fevkalade başarılı bir eserdir…” 

Peter Burton, Daily Express:Görkemli ve büyüleyici bir destan; On Emir, Ben Hur ve Roma İmparatorluğunun Çöküşü  gibi Hollywood filmlerinin bir dengi.” 

Bill Clinton, The Today Show (NBC): “Harikulade! Montefiore bu şehirde yaşamanın nasıl bir şey ve şehrin neden herkes için bu denli önemli olduğunu hakkıyla aktarmayı başarmış… Bu bir hazine, harika bir kitap.” 

Henry Kissenger:Simon Sebag Mntefiore’nin muhteşem Kudüs biyografisi, şehrin üç bin yıllık tarihindeki tüm ihtişamı ve gelgitleri gösteren nefes kesen bir çalışma.” 

David Cameron, Spectator: “Tuhaf bir yol seçip bu eseri sondan başa doğru okuyorum!” 

Bu kitabı okumamı öneren arkadaşıma telefon ederek bin kez teşekkür ettim. Dünyanın gündemindeki yerini hiç bırakmayan İsrail ve Filistin’i anlamak için bundan daha iyi bir kitap olamaz. 

Ben okumakta geç kaldım! Zaman yitirmeden siz de okuyun! 

Bunları da sevebilirsiniz