Corona’dan Çıktım Yola

Coronavirus salgınının başlamasıyla birlikte ortaya çıkan büyük korku ve panik azalacağı yerde giderek daha da artmaya, önlemler ağırlaştırılmaya devam ediyor.

Sokaklarda eldiven ve maskeyle dolaşanlar mı ararsınız, yoksa marketlerin raflarını boşaltarak kendilerini evlerine hapsedenler mi?

Ne olur ne olmaz mantığıyla arkadaşıyla köşe başındaki buluşmaya gitmeyenlerin yaşamakta oldukları virüs korkusunu gidermek için Coronavirus’a karşı ilaç ve aşı üretmeye çalışan ilaç ve aşı firmaları daha ilk günden harıl harıl çalışmaya başladılar.

Önce bazı bilgiler verdikten sonra, bugünden yaşanmaya başlanan ilaç ve Corona aşısına ait olası oyunlarından söz etmek istiyorum.

ÇOCUKLARDA HASTALIK SON DERECE SINIRLI

Çin’de, Coronavirus hastalığına yakalanmış 745 hasta ailesinde bulunan çocuklarda (2 ay ile 15 yaş arasında) Coronavirus araştırılmış.

Bunlarda virus saptanmış olmasına rağmen, sadece 7 çocukta; ateş, burun akıntısı, öksürük ve başağrısı saptanmış. Ancak bu çocukların hiçbirinde, erişkinlerde ölüme neden olan, pnömoni yani zatürre olmamış. Büyüklerden farklı olarak bu çocuklarda baş ve kas ağrıları da olmamış.

Yani –bu verileri göz önüne alırsak- şunu söyleyebiliriz;

Coronavirus’unşu andaki genetik özelliği ile- çocuklara bulaşsa bile bir sorun yaratmadığı anlaşılmış. Bulaşanlar içinde, sadece çok az sayıdaki çocukta basit bir virus enfeksiyonuna ait belirtiler ortaya çıkmış.

Bu veriler ışığında yönetimlerin tüm okulları tatil etmeleri elbette tartışılacak bir konudur. Ama, savunma olarak; “Ne yani çocuklarımızı tehlikeye mi atsaydık?” denirse, buna yanıtın da kolay olmadığı bir gerçek.

Salgın hakkında anlaşılan bir başka konu, kuluçka süresi; 5-6 gün olduğu anlaşılan bu sürenin uygulamada 15 günlük karantinaya yansıtılması da herhalde üzerinde yeniden düşünülmesi gereken bir konudur.

Bir de, bu virusun bulaştığı kişilerin, antiinflammatuar denen ağrı kesici ve ateş düşürücüleri kullanmamaları, onun yerine paracetamol türü ilaçlardan almaları önerilmektedir.

GELELİM İLAÇ KONUSUNA

Bugüne kadar, ne zaman dünya ölçeğinde sınırlı (epidemi) veya yaygın (pandemi) bir salgın hastalık olmuşsa, bunun arkasında zevkle ellerini ovuşturanlar olmuştur. Bunlar aşı ve/veya ilaç tekelleridir.

Komplo teorilerini ciddiye almasak bile, mutasyon yaparak saldırganlaşan bir virus salgınında, büyük ilaç ve aşı üretim laboratuarları harekete geçmekte, ya önleyici (aşı), ya da iyileştirici(ilaç) bir ürün üretmeye çalışmaktadırlar.

Henüz tam olarak bu virusu yok edecek bir ilaç bulunmasa da, Dünya Sağlık Örgütü, iki antiviral ilacın hastalıkta etkili olduğunu bildiriyor;

Çin’de kullanılmaya başlanan; Favilavir…

ABD’de, Gilead firmasının Remdesivir…

Bu firmaların yanı sıra çok sayıda başka firma da, Coronavirus pastasından pay kapmaya çalışıyor. Ama gelin görün ki, hiçbiri ilaç kapitalizminin babası olan Gilead’in önüne geçemeyecektir.

Çok etkili olduğu için mi, diye sorulacak sorunun yanıtını siz bulun!

Batı kaynaklı saygın kabul edilen bütün çalışmalar, daha şimdiden Remdesivir baskısı yapmaya başladılar. Bundan sonra da birçok saygın(!) bilim adamının, yazacakları bilimsel(!) makalelerde bu ilacın erdemlerinden söz edeceğini söylemek yanlış olmaz!

Dünya Sağlık Örgütü ve FDA’nın tüm ülkelere, bu ilacı kullanmaları konusunda önerinin ötesine geçerek çağrıda bulunabilecekleri bile beklenebilir. (Coronavirus hastalarında bazı sıtma ve AİDS ilaçlarının iyileştirici olduğunu gösteren veriler var)

 

Salgınla birlikte birçok gelişmiş laboratuar, Coronavirus’un bu türüne karşı aşı üretmek için harekete geçmiş bulunuyor.

Yaptığım araştırmada, yirminin üzerinde aşı laboratuarının çeşitli isimlerde aşılar ürettiklerini gördüm.

Kim tarafından ve nerede üretilirse üretilsin, bu aşıların kullanımının en erken Eylül ayında olabileceği anlaşılmaktadır. Fakat yaygın kullanımdan önce, etkinlik ve yan etkisini araştırmak için aşılar mutlaka insanlar üzerinde denenmek zorundadır.

İşte ilk soru burada; Batılı bir aşı firması, ürettiği aşıyı batı ülkelerinde yaşayan insanlarda deneyebilir mi? Yani kobay insanlar kimler olacaktır?

(Bilinen bilimsel gerçek; üretilecek aşının etkinliğinin yetersiz, koruma süresinin de bir yıldan uzun olmayacağıdır. Tıpkı grip aşısı gibi)

Bir başka konu ise bu aşıların üretimi için harcanan paranın nereden çıkarılacağı!

Bunu şunun için soruyorum;

Eylül ayına kadar, gerek iklim değişimi, gerek virus salgınlarının kendilerine özgü sınırlayıcılığı ve gerekse başka nedenlerle bu salgının sınırlanacağı…

Veya, bu süre içinde Coronavirus’un bu türünün mutasyon yaparak yeni bir makyajla karşımıza çıkabileceği düşünülmektedir.

Her durumda, üretilen aşı kullanılamayacağından üretimine harcanacak milyonlarca doları üretici firmalar nereden çıkaracak, aşıları nerelere satacaklardır?

Bundan önce, birçok ülkeye (örneğin Türkiye) sattıkları ve hiçbir işe yaramadığı için çöpe atılan milyonlarca dolarlık domuz gribi aşısı olayı bir kez daha yaşanabilir mi?

Coronavirus aşı pazarını(!) ele geçirecek olan bir firmanın, aşılarını satmak için kullanmayacağı yol olmadığını biliyoruz.

Elbette adamlar sadece hekimliğin zaaflarını kullanmakla kalmıyorlar, medyayı da kullanıyorlar.

İleride, Coronavirus salgını kendiliğinden kontrol edilmişken, manşetlere taşınabilecek şöyle bir haber görürseniz şaşırmayın!

Coronavirus salgınının tamamen geçtiğini sanmayın, aynı virus ile yeni bir salgının eli kulağında! Aşınızı mutlaka yaptırın!”

Bunları da sevebilirsiniz