Dünya Basınından Türkiye / Çin

Çin Piyasalarında Konuşulan El Koyma

Çin devleti, ülkenin en büyük özel şirketlerinden Anbang Insurance Group`a el koydu.

Çin sigortacılık sektörü düzenleme kurumu yaptığı yazılı açıklamada Anbang’ın yasa ve düzenlemeleri ihlal ettiğini ve “şirketin borç ödeme gücünün ciddi şekilde tehlikeye girebileceğini” belirtti. Açıklamada ayrıntı yer almadı.

Kurum, ayrıca Anbang’ın ana hissedarlarından yönetim kurulu başkanı Wu Xiaohui’nin mali suçlar nedeniyle yargılandığını belirtti.

Yurtdışında yaptığı satın almalarla bilenen ve 30 milyar dolara yakın tutarda şirket ve gayrimenkul satın alan Anbang’ın yöneticisi Wu Haziran ayında tutuklanmıştı.

Bir yıl süreyle el konulan şirket Global Fortune 500 listesinde 139. sırada bulunuyor. Aktiflerinin büyüklüğü ise 310 milyar doları buluyor.

Çin’deki başlıca özel sektör şirketlerinden birine el konulması Komünist Parti’nin finansal riskleri azaltma politikasını sürdürmek için neleri göze alabileceğini gösteriyor ve özel şirketlere de bir uyarı niteliği taşıyor.

Devleti el koyma kararını neden şimdi aldığı ise henüz bilinmiyor. Sigortacılık sektöründen üç kaynak, Anbang’ın bir süredir hükümetin hedefinde olduğunu, ancak bunun şirketin finansal sistem için yarattığı risklerden ziyade Anbang’a özel sebeplerden kaynaklandığını ifade etti.

Düzenleyici kurumdan konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak ise Wu’nun tutuklanmasından beri şirketi pratikte devletin yönettiğini, Wu hakkındaki soruşturmanın sona yaklaşmasıyla el koyma kararının alındığını ifade etti.

Düzenleyici kurum ile çalışan Pekinli bir avukat ise Anbang’ın “gölge bankacılık” olarak adlandırılan bireysel müşteri ürünlerinin satışından kaynaklanan mali yükümlülüklerinin çok artması nedeniyle geçen yıldan bu yana şirketin yakından izlendiğini ifade etti.

Avukat, “(Anbang) grubu bir anlamda batmasına izin verilemeyecek kadar büyüdü” dedi.

23 Şubat 2018 04:58
Turks in China


Çin’in Bahar Bayramı’nda rekor gelir

Çin’in en önemli geleneksel bayramı kabul edilen Bahar Bayramı’nda yaklaşık 75 milyar dolar turizm geliri elde edildi.

Çin Ulusal Turizm İdaresi (CNTA), yeni yıl olarak da bilinen Bahar Bayramı (Çuncie) için 15-21 Şubat’ta verilen resmi tatil süresince 475 milyar yüen (yaklaşık 75 milyar dolar) turizm geliri sağlandığını açıkladı.

CNTA, turizm gelirinin geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 12,6 arttığını belirtti.

Halkın genellikle toplu taşıma seçeneklerine yöneldiği ülkede tatil süresince 386 milyon şehirler arası seyahat kaydedildi.

Sıçuan, Guangdong ve Hunan eyaletleri, turistlerin tercih ettiği başlıca destinasyonlar oldu.

Çinli turistlerin tatil süresince 68 ülkeye yurt dışı seyahati yaptığı ve Güneydoğu Asya destinasyonlarının geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de popülerliğini koruduğu belirtildi.


KÖPEK YILI’NA GİRİLDİ

Dünyanın 1,42 milyarlık dev nüfusuyla en kalabalık ülkesi Çin, 16 Şubat’ta Horoz Yılı’ndan Köpek Yılı’na girmişti.

Çinliler, 12 Hayvanlı Takvim’i kullanıyor. Her yıl, takvimde yer alan hayvanlardan birinin adını taşıyor. Çin takvimi, Ay’ın hareketlerine göre belirlendiğinden yılbaşı her yıl farklılık gösteriyor..

CNTA verilerine göre, genel anlamda turizm gelirleri de 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 15,1 yükselişle 5,4 trilyon yüen (yaklaşık 849 milyar dolar) oldu.

Pekin yönetimi, ihracata dayalı kalkınma modelini iç tüketimle destekleme politikası doğrultusunda turizm sektörünü ekonomik büyümesinin lokomotifi yapmayı hedefliyor. Bu çerçevede yıllık turizm gelirinin 2020’de 7 trilyon yüene (yaklaşık 1,1 trilyon dolar) çıkarılması hedefleniyor.

22 Şubat 2018 04:58
Turks in China

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın