Bombacı, Bayrağına Kavuştu

8 Eylül 2016 günü ertesinde bir gazete haberi şunları yazdı:

Karşıyaka Belediyesi, İzmir’in kurtuluşunun 94. yılını anlamlı bir törenle kutladı. 9 Eylül günü Karşıyaka’ya ilk sancağı diken Milis Kumandanı Bombacı Ali Çavuş’un heykelinin yanında, Türk Bayrağı dalgalandırıldı. Etkinliğin fikir babası ve mimarı Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Milli Mücadele ruhunu sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.
Alaybey’de Bombacı Ali Çavuş heykeli önünde yapılan etkinlikte Türk Bayrağı; İstiklal Marşı ile birlikte göndere çekildi. 

21 yıl önce A.Kemal Baysak başkanlığındaki Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılan heykelin açılışında da bir konuşma yapmış olan Gazeteci Yazar Yaşar Aksoy 21 yıl sonra yapılan törende de bir konuşma yaptı, “21 yıl önce hangi duyguları taşıyorsam, bugün de aynı hissiyatla karşınızdayım. Herhangi bir askeri rütbesi olmadan, tamamen vatan sevgisiyle direnişi örgütleyen Bombacı Ali Çavuş’a her zaman şükran duyacağız. O’nu gelecek kuşaklara taşımaya vesile olan Karşıyaka Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.”

Benim Bombacım

Bombacı Ali Çavuş, Alaybey mahallesinde yaşadı. Her Cuma günü mahalle çocuklarını toplar, evinin önündeki ağacın altında bayrak töreni ve İstiklal marşı okuması yapardı. Benim çocukluğum Alabey’de geçmedi. Biz, daha yukarı mahallenin, yani Çocuk Yuvası civarının haşarı çocuklarıydık. Ama annem birlikte ne zaman Alaybey’den geçsek, Bombacı’nın bu bayrak törenlerini hazırol vaziyette izlemişizdir.

Daha sonraları 23 Nisan ve 19 Mayıs törelerinde yürüyüş kortejinin en önünde askeri kıyafeti, kalpağı, dürbün ve siyahlarıyla boy gösteren babayiğit Bombacı’ya yanaşıp onun kırbacına, palaskasına ve silahlarına dokunmak benim için bir kutsal elektriklenme ritüeli olarak yıllarca devam etti. Bombacı’yı caddelerde görünce manevi yükseliş içinde olurdum.

Bombacı, biz Karşıyaka nesillerinin Emperyalizme ve Yunan saldırganlarına karşı direnişin bir sivil sembolü idi.

9 Eylül 1995 yılında Bombacı Ali Çavuş Anıtı, Alaybey’de açılırken TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Karşıyaka Belediye Başkanından sonra ben de bir konuşma yapmıştım.

21 yıl sonra yine kısmet oldu… Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ile birlikte yine Bombacı’yı halka anlattık.

Görevimizi yaptık…

Bombacı’yı sevgiyle anıyorum.

Bunları da sevebilirsiniz