2023 Umutlarımızın Yılı

Umut, düşüncelerdeki özgürlük, yaşamdaki hevestir!

Yaşadığımız büyük AKP felaketinden sonra birkaç ay içinde özgür bir yaşamın yeniden başlayacağı konusunda umudumuz var.

Umut, mitolojik Pandora öyküsü ile eşleştirilir. Hani şu, kapağı açılmaması gereken kutuyu açınca dünyanın başına büyük belalar açan Pandora!

PANDORA’NIN KUTUSU VE AKP

Tanrılar Tanrısı Zeus, daha önce yarattığı erkeklerin sapkınlıklarını görünce, onları yola getirmek için çare arar! Danışmanı Prometeus’un önerisi ile ‘Kadını’ yaratmaya karar verir.

Hemen Demircilerin Tanrısı Hefaistos’u yanına çağırır:

Afrodit’i karşına oturt! Prometeus’un görüşünü de alarak onun çamurdan bir heykelini yap!” der. “Daha sonra ona can vereceğim ve erkeklerin arasına bırakacağım; yesinler birbirlerini!”

Kadın yaratılır! Zeus ona can verirken içine de bol bol ‘merak’ koyar.

Kadının yaratılışı Olimpos’ta tüm Tanrı ve Tanrıçaların katıldığı bir parti ile kutlanır. İlk kez yaratılan kadına herkes o kadar çok armağan verir ki, Zeus ona, ‘tüm armağanlar’ anlamına gelen Pandora adını koyar.

Zeus’un Pandora’ya verdiği armağan, çok güzel işlemelerle süslü bir kutudur. Armağanı verirken, ‘merak’ duygusunu harekete geçirmek için Pandora’ya;

Sakın bu kutuyu açma!” der.

Pandora elbette, ilk fırsatta kutuyu açar!

UMUT ARTIK TÜM KÖTÜLÜKLERİ YENECEK

Pandora’nın kutusunun açılması, 2002 seçimlerinde AKP’nin seçimleri kazanarak iktidara gelmesi ile aynı zamana rastlar!

Kutuda ne kadar bağnazlık, rüşvet, hastalık, vurgun, soygun, din sömürüsü, yandaş koruma, kötü niyet, intikam duygusu, çağdaşlık düşmanlığı varsa dışarı yayılır.

Pandora’nın merakını yenemeyip kutuyu açtığını gören Prometeus, yerinden fırlayarak kutunun kapağını kapar! Kötülükler yayılmış ama ‘UMUT’ içeride kalmıştır.

Prometeus üzgündür! Kutuda korumaya aldığı UMUT duygusunu, yaşamını iyilikler üzerine kuran ve yurt sevgisi nedeniyle AKP iktidarı tarafından ezilenlere dağıtmaya başlar. (Aslında başlangıçta AKP iktidarından beslenenlere de ‘umut’ dağıtmışsa da onların bunu başka vurgunlar için kullandığını görünce vazgeçmiştir!)

Dile kolay, tam yirmi yıldır, Pandora’nın kutusunda son kalan ‘UMUT’ bizi kutudan boşalan kötülüklerden koruyor!

PROMETEUS DEDİ Kİ!

Şu bir gerçek; AKP iktidarından çile çeken Türkiye’nin içindeki umut son zamanlarda öylesine güçlendi ki, 2023 artık kurtuluş yılı olarak görülmeye başlandı.

Prometeus, Pandora’nın kutusundan tüm kötülüklerin yayıldığı 2002 yılında bize şunları söylemişti;

Bu kötülüklerin AKP iktidarının eline geçmesinden korkmayın! Çünkü benim sizlere dağıttığım küçük umutlar, zamanla AKP iktidarını yok edecek dev boyutlara ulaşacaktır. Kimse umudun önünde duramaz!

Umutlu ve mutlu bir yıl diliyorum!

Bunları da sevebilirsiniz