Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Odaklı Bir Partinin Kurulmakta Olduğu Yönünde Söylentiler Var

Seçimlerden sonra, Ahmet Davutoğlu odaklı bir partileşme sürecinin başlayacağı yönünde yaygın beklenti var.

Ekonomik krizin giderek derinleşmekte olduğu ve yıpranmakta olan AKP’nin Genel Başkanı Erdoğan’ın, toplumu çok derin bir bölünmüşlüğe götürdüğü bu dönemde böyle bir gelişme elbette beklenebilir. Çünkü kendisine oy verenlerden bile tepkiler geldiğine göre, bu rahatsız kesimin yeni bir oluşumda toplanması akla uygun gibi geliyor.

Peki, Ahmet Davutoğlu böyle bir partiyi kurabilir mi?

Buna farklı yanıtlar alınabilir ama asıl soru şu; Davutoğlu böyle bir partiyi kurmaya kalkarsa Abdullah Gül ve Ali Babacan gibi parti içi muhaliflerden destek alabilir mi?

SAYIN ABDULLAH GÜL ÇEKİNGENDİR

Öncelikle Abdullah Gül’ün böyle bir oluşuma nasıl bakacağını bir göz atalım;

Sayın Gül’ün, Sayın Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin başından gitmesi için can attığı bir gerçek! Bu nedenle Tayyip beye zarar verebilecek- partileşme dahil – her hareketi büyük bir zevkle destekleyecektir. Ancak Sayın Gül, böyle bir hareketin içine giremeyecek kadar ürkektir, ikirciklidir, naiftir. Elbette girmek ister, ama her şey hazırlandıktan ve seçimlerde kazanma şansı olduğuna ikna olduktan sonra! Yani asla risk almaz, hazırcıdır!

Ahmet Davutoğlu kendisini bu amaçla ziyaret ettiğinde herhalde şunları söylemiştir;

“Siz partiyi kurun ve arkadaşları orada toplayın. Ali Babacan ve ben daha sonra size katılırız. Şimdiden parti içinde bulunursak yıpratmaya başlarlar!”

Sayın Gül, Ahmet Davutoğlu gibi karizması olmayan bir kişinin kuracağı bir partinin AKP’ye oy veren seçmenlerden ilgi görmeyeceğini elbette çok iyi bilir. Böyle bir parti, olsa olsa, Tayyip Erdoğan’dan canı yanmış bazı eski dostları (!) tarafından kucaklanır, o kadar!

Zaten Sayın Gül, her davranışıyla bunu gösteriyor; basit uyarı demeçleri vererek Davutoğlu’na göz kırpmış oluyor.

Madem, yeni bir partinin tutmayacağına inanıyor, Davutoğlu’nu neden yüreklendirsin ki, diye sorulabilir.

Bunun birkaç nedeni olabilir;

İlki, ‘Yıkılmadım, ayaktayım!’ mesajı ile Sayın Erdoğan’a gözdağı vermek…

İkincisi ise, çıkar çatışması yaşadıkları için Sayın Erdoğan tarafından aforoz edilen bir kesimin moralini sağlam tutmak!

Ayrıca, eski cumhurbaşkanı olarak kendisine sunulan son derece lüks yaşam koşullarının -bir ölçüde de olsa- elinden gidebileceği de, sayın Gül’ü ürkütüyor olabilir.

Bir de…

Böyle bir partinin içinde bulunması durumunda, Sayın Cumhurbaşkanı tarafından kendisine yapılabilecek “Fetöcü” suçlamasını da göz ardı etmemek gerekir.

KAMRAN İNAN VE ABDULLAH GÜL

Sayın Gül’ün davranış özellikleri konusunda örnek olabilir diye, geçmiş bir anımdan söz etmek istiyorum.

21. Dönemde, TBMM Dış İlişkiler Komisyonu’nda Sayın Gül ile birlikte çalışıyorduk. Başkanımız rahmetli Kamran İnan’dı ve ben onun Başkanvekili konumundaydım. Bilgisine, zekasına ve yurtseverliğine hayran olduğum İnan ile kimi zaman ikili sohbetlerimiz olurdu. Aslında bu sohbetleri isteyen bendim. Çünkü, kendisi sert karakterli bir insan olmasına karşın bana karşı son derece sevecen davranır, bir öğretmen havasında dış politika anlatırdı. Ve elbette en çok da, yapılan yanlışlardan söz ederdi.

Bir komisyon toplantımızın ardından, o günkü gündemi konuşurken bana şöyle demişti;

“Şu Sayın Gül’ü bir türlü anlamıyorum! Ne zaman görüşünü sorsam bir yorumda bulunmuyor, vereceğim kararlara katılacağını söylüyor! Gerçekten bilgisi mi yok, yoksa biliyor da söylemiyor mu, belli değil!”

Belki sözlü olarak tartışılan konu hakkında bir şey söylemiyordu ama yüzündeki hafif gülümseme ile ortamı yumuşatıyordu. Çünkü bu yüz ifadesi, kendi partisindekilerin kimi zaman sert muhalefetini de söndürmüş oluyordu.

ERDOĞAN’NIN YILDIRIMINI ÇEKEBİLİR Mİ?

Bu özellikteki bir kişinin, Sayın Erdoğan gibi, her gücünü kullanan ve kızdığı insanı yerle bir eden birinin karşısına çıkması beklenebilir mi?

Elbette hayır! Kaldı ki, yeni parti söylentileri çıkar çıkmaz Sayın Erdoğan’ın Abdullah Gül’e bir uyarı mangası gönderdiğini basından öğrendik. Elbette bu ilk uyarı, sadece bir yanaklarından öpme ve ‘bir ihtiyacı olup olmadığını öğrenme,’ mesajıydı. Zaten Abdullah Gül’ü yakından tanıyan Sayın Cumhurbaşkanı, bunun bile yeterli olacağını biliyordu.

PARTİ KURULMASI ZOR AMA

İstanbul ve Ankara’yı da yitiren AKP, ekonomik dar boğaz ve yapılmakta olan yolsuzluklar nedeniyle giderek daha da yıpranacaktır. Kurulacak bir parti, AKP seçmeni için yeni bir kapı oluşturamayacağına göre, bu seçmen kime oy verecektir?

İlk akla gelen, Cumhur İttifakı’nın ortağı olan MHP’dir. MHP’nin, yıpranmakta olan AKP’nin altını oymaya başladığını son yerel seçimlerde gördük. Tek başına seçime girse, elinde hiçbir şey kalmayacak MHP, AKP’nin desteği sayesinde birçok kenti, hem de AKP’nin elinden almıştır. Bu durum Tayyip Erdoğan’ın içine oturmuş olsa da, artık bunu terse çevirecek etkisi de bulunmadığı sanılmaktadır.

Yani AKP içinden MHP’ye kayma giderek hızlanacak ve bu AKP’nin geleceği için en büyük tehlikeyi oluşturacak gibi görünmektedir.

AKP’nin geleceği konusunda CHP’li belediyelerin performansı, sanılanın çok üzerinde etkili olacaktır;

Ankara, İstanbul, Adana, Mersin gibi belediyeleri yeni kazanan, İzmir gibi bir kaleyi ise çok daha yüksek bir oyla alan CHP’nin, bu belediyelerde göstereceği halka yakın performans, AKP’de büyük kan kaybına yol açabilecektir. Belediyelerin başarıları, halkın iktidara güvenini daha da azaltacak ve kısa zamanda ülke siyasetinde büyük değişiklikler olabilecektir.

Zaten herkesin dilinde olan bir söz, her şeyi anlatmaktadır;

“İstanbul ve Ankara’yı alan, Türkiye’yi alır!”

Bu gerçekleşir mi, bilinmez ama, İstanbul’a bu kadar asıldıklarını görünce, bu sözlerden en çok Sayın Erdoğan’ın korktuğu anlaşılıyor.

Bunları da sevebilirsiniz