Büyük Arazi Vurgunu Başlarken…

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, askeri kışlaların şehir dışına taşınmasının zorunlu olduğunu söylemiş.
Bu konuyu kısa aralıklara gündeme getiriyorlar. Galiba amaçlarına da ulaşmak üzereler.
Herkesin bilmesi gereken tehlike şu; Kışlaların kentlerin dışına taşınmak istenmesini,
Havuz medyasından destek alan ve AKP’nin koruması altında bulunan rant sektörü, dört gözle bekliyor.
Askeri araziler, bir boyutuyla yeşil alan anlamına da gelir ve kentlere soluk aldıran yerlerdir. Bu araziler içinde, tarihsel ve kültürel değerleri olan yapılar da az değildir.
AKP, -başka birçok konuda olduğu gibi- askeri alanlar konusunda da FETÖ darbe girişimini kendine gerekçe yaparak kentlerin içindeki askeri alanları boşaltmaya çalışıyor.
Paha biçilmez değerdeki askeri arazileri ele geçirerek yapılaşmaya ve AVM yapımına açmak isteyen iktidar yanlıları, yandaş medyada sürekli haberler yaptırarak bu süreci hızlandırmak istiyorlar.
Askeri alanları kentlerin dışına çıkarmak için hükümet bir komisyon kurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve MSB’dan oluşan bu komisyonun hazırlamakta olduğu rapor, çok yakında siyasi bir metin haline getirilir de bir ‘bomba’ olarak içimize atılırsa şaşırmayalım!
Aslında bu rant harekatına çok daha önceleri başladılar. 2006’dan sonra Türkiye’nin birçok yanında, değerli askeri alanlar TOKİ’ye devredildi. Bunların bir bölümü, masum görünen protokollerle TOKİ tarafından yandaş müteahhitlere peşkeş çekildi.
Bu konuda, 2006 ile 2016 arasındaki yapılan uygulamalara ait çok örnek var. Örneğin,  İstanbul/Ayazağa’da büyük bir askeri alan, bir protokolle TOKİ’ye devredilmiş. TOKİ de, gecekondu önleme bölgesi olan bu bölgeyi başka inşaat firmalarına vermiştir.
Etik değerleri ayaklar altına alan bu uygulamalar bu kez yerini çok daha büyük boyutlardaki uygulamalara bırakacak gibi.
Bu kez yapılmak istenen yıkım, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş boyutlarda ve kentlerdeki yaşamı büyük ölçüde etkileyecek düzeyde…

GOOGLE’A GİRİN, GÖRECEKSİNİZ
Sizlere önerim şu; lütfen Google’a giriniz ve üç büyük kentimizdeki askeri alanların yerlerini ve genişliğini gözlerinizle görünüz!
İzmir’i örnek olarak ele alalım ve AKP’nin ele geçirmeye çalıştığı askeri arazilere bakalım.
100 bin dönüm dolayında olduğu öngörülen bu araziler şunlar;
Ege Ordu Komutanlığı Karargahı ve İstihkam Okulu (Narlıdere)
Ulaştırma Okulu, Hava Teknik Okullar Komutanlığı ve Hava Astsubay Okulu (Gaziemir)
Maltepe Askeri Lisesi (Güzelbahçe)
2. Ana Jet Üs Komutanlığı (Çiğli)
Deniz Bölge Komutanlığı (Bayraklı), Poligon Deniz Er Eğitim Komutanlığı (Karabağlar)
Hava Eğitim Komutanlığı ve Hava Dil Okulu (Güzelyalı-Konak)
NATO Komutanlığı (Buca)
57. Topçu Tugayı (Bornova)
İzmir haritasına yukarıdan bakarsanız, bu askeri alanlar dışında (Kültürpark hariç) kentin soluk alacağı başka bir yeşil alan göremeyeceksiniz.

ARSA ÜRETMEK
Ne gerekçeyi öne sürerlerse sürsünler, bugüne kadar yaptıklarıyla damga yemiş olanlar, böylesine değerli arazileri, sadece halkımız için kullanacakları konusuna inanmamızı beklemesinler.
Askerin elinden alınacak olan bu araziler, eğer- yapılanmaya açılmamak koşuluyla- belediyelere devredilse bir ölçüde kabul edilebilir. Çünkü belediyeler bu arazileri ormanlık ya da park alanları olarak kullanabilirler. Ancak AKP’li belediyelerin yaptıklarını gördükten sonra buna bile güvenilemeyeceği ve asıl amacın, yeni inşaat alanları oluşturmak için ‘arsa üretmek!’ olduğunu herkes kolayca anlayabilir.
Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasında, siyasi metin haline getirilerek TBMM’den geçirilecek olan ve kentlerimizin boğulmasına yol açacak bir yasayı her an kucağımızda bulabiliriz.
Milli Savunma Bakanı’nın; “Bu arazileri kentsel dönüşüm için verebiliriz!” dediği…
Rant peşinde olan yandaşların; “Eğer askeri İzmir’den çıkarır da, Ege Ordu Komutanlığı’nın arazisini alabilirsem, oraya binlerce konut yaparım!” diye açıklama yaptığı bir ortamda, geçmişi yandaş rantiyecilerle kirlenmiş bir iktidardan olumlu bir şey beklemek hayal olsa gerek…
Bir akşam televizyonun karşısında haberleri izlerken, patlayacak olan bomba sizi şaşırtmasın!
Kentlerin içinde kalan çok değerli askeri arazileri iştahla bekleyenlerin bayram yapacağı haberler duyabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz