54. Uluslararası Antalya Film Festivali

Uluslararası Antalya Film Festivali, 1964 yılından bu yana Antalya’da düzenlenen Türkiye’nin en önemli film festivalidir. Festival, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından her yılın sonbahar mevsiminde Antalya Kültür Merkezi (AKM), Cam Piramit ve Expo Kongre Merkezi gibi çeşitli mekanlarda gerçekleştirilmektedir.

Festivalin temelleri, Antik Roma döneminde atılmıştır. Antik Roma’ya ait olan Aspendos Tiyatrosu’nda düzenlenmeye başlanan konserler ve tiyatro gösterileri burada ödülleriyle buluşmuştur. Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşmiştir ve 60’lı yılların başına kadar bir şenlik havasında sürmüştür. Şenlik, uzun yıllar “Belediye Tabibi” olarak görev yapan merhum Dr. Avni Tolunay’ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak “Antalya Film Festivali’ne dönüşmüştür. Dr. Avni Tolunay önce Antalya için bir amblem arayışı içine girer ve yörenin simgesi olan portakalı, deniz, tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirmiştir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz, film festivalinin de ödülü olmuştur.

Altın Portakal Heykelciği ya da Venüs Heykeli 2005 yılına kadar Altın Portakal ödülü olarak verilmiştir. 2005-2008 yıllarında ödülün şekli değiştirilmiştir. 2009’daki festivalden bu yana yeniden Venüs heykeli ödül olarak verilmeye başlanmıştır. Altın renginde olan heykelcik sol elinde portakal tutan bir kadın biçiminde tasarlanmıştır.

1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi çok büyük olmuştur. Festivalin özdeki misyonu ise “Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması’nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak” olarak belirlenmiştir. 1964 –1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Antalya Film Festivali 1978 yılında Plastik Sanatları da bünyesine alarak bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilmiştir.

1985 yılında Festival’e Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut kazandırılmıştır. Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985 – 1988 yılları arasında Antalya Film Festivali ile birlikte gerçekleştirilmiştir.

Yıllar boyunca birçok medeniyete beşik olmuş, Side, Perge, Phaselis, Aspendos gibi geçmişin değerli hazinelerini günümüze taşıyan kent aynı zamanda ülkenin en büyük kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Antalya kenti, muhteşem doğal güzellikleri ve tarihsel hazinelerine, sanatın ve kültürün erişilmez güzelliğini de eklemiştir. “Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması’nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak” ve “Antalya’yı tüm Türkiye’ye tanıtmak” amacıyla yola çıkılan festival zaman içinde misyonunu genişleterek Türk ve Dünya Sinemasını Antalya’da bir araya getirmek ve Antalya’yı tüm dünyaya tanıtmak olarak yeni bir boyut kazanmıştır.

2005 yılında Avrasya Uluslararası Film Festivali adıyla uluslararası filmler için ayrı bir film yarışmasının başlamasıyla, Türk sinemasının Oscar’ı olarak kabul edilen Antalya Film Festivali geleneğine sahip çıkarak yeni bir boyut kazanmış, uluslararası platforma taşınmıştır. Türk sinemasının gelişimine büyük etkisi olan yenilik ülkemizin tanıtımında da önemli fırsatlar sağlamıştır.

Ulusal Film Endüstrisi yapıtlarıyla yoluna devam eden festival, 2005 yılından itibaren uluslararası film sektörüne kapılarını açmıştır. Bu festival ünlü ve başarılı bir film festivali olma yolunda emin adımlarla ilerlerken “Uluslararası Antalya Film Festivali” olarak dünya çapında birçok ünlü film şirketi, aktör ve aktristi ağırlamıştır.

Antalya Film Festivali, Ulusal ve Uluslararası Film Yarışması’nın yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere, dünya sinemasının önemli ve ilgi çeken filmlerini de izleyici ile buluşturmaktadır.

Ulusalda elde ettiği deneyim ve başarıyı, 2005 yılından itibaren uluslararası platforma taşıyarak büyük bir sinema etkinliği haline gelen Uluslararası Antalya Film Festivali, Antalya´yı ve Türkiye sinemasını kucaklarken, dünya sinema platformunda iddialı bir film festivali olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde, elde ettiği organizasyonel kalite standartları ve kendine özgü yapısı ile FIAPF (Uluslararası Film Yapımcıları Dernekleri Federasyonu) tarafından tanınarak dünyanın önde gelen film festivalleri arasına girmiştir. Dağıtılan ödülleri ve bölümleriyle, dünyanın her yerinde tanınan ve geçerli en önemli Türk festivali olma özelliğini elde eden Uluslararası Antalya Film Festivali bu saygın çizgide devam ederek FIAPF A kategorisindeki yerini korumaktadır.

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Antalya Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Film’ ödülünü Çin yapımı “Melekler Beyaz Giyer (Angel’s Wear White)” filmi aldı. Filmin yönetmeni Vivian Qu’ya ödülü Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel takdim etti.

Filmin oyuncularından Wen Qi’de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü aldı.

“En İyi Yönetmen” ödülünü “Dürüst Bir Adam” filmi ile Mohammad Rasaulof alırken, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü de filmin oyuncusu Reza Akhlaghirad’a verildi.

Behlül Dal’ın ismiyle verilen “Genç Yetenek” kategorisini kazanan Şükran Aktı, ödülünü Fransız aktör Alain Delon’un oğlu Anthony Delon’dan aldı.

“Jüri Özel Ödülü”nü “Florida Projesi” kazanırken, ödülü ABD’li yönetmeni Sean Baker ve oyuncular aldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın