Tüm Amerika dua etmeye başlasın

Olgunlaşan şey iktidarını kendiliğinden yaşar.

Trump’un varlığı ve başkanlığa kadar uzanışı, genel inancın aksine ABD’de de çok güçlü bir hukuk sisteminin olmadığını ortaya çıkartıyor!

Olgunlaşan şey: yalan imparatorluğu.

ABD hukuk sistemi kırk uzun yıl yüzlerce defa Trump’un vergi kaçakları üzerine davalar açtığı halde Trump’u ‘ yakalayıp ’ önüne geçemedi.

Trump her defasında avukat ordusuyla bankaları ve devleti ‘ anlaşmaya ’ zorladı ve başardı.

Büyük soru budur, Amerikan hukuk sistemi ve bürokrasisi kırk yıl izini sürdüğü halde bir ‘hırsızı’ neden yakalayamaz, çünkü bankalar ve devlet hırsızdan değil ‘ zarardan ’ korktu.

Davıd Cay Johnson ABD’nin deneyimli ve ödüllü bir gazetecisi, Türkçeye çevrilen kitabı: Trump’ın Varoluşu.

Kitabı okuduğunuzda neye uğradığınıza şaşırıyorsunuz, karşımızda tarihlerin görmediği şaibe ve suç imparatorluğuna şahit oluyorsunuz.

Trump, sahte üniversite bile kurmuş ve yargılanmış ve paçayı kurtarmış. İnternetten üzerinden birkaç seminer programını fahiş fiyatlarla üniversite diye kakalamış.

Trump, tıpkı bizdeki jet fadıl gibi, şaibeli emlak işlerine girmiş. Sahibi olmadığı inşaat şirketiyle sadece tanıtımda isminin kullanılmasına izin vererek o şirketin sahibiymiş gibi müşterileri kandırmış ve dava konusu olmuş.

70’lerin sonu 80’lerin 90’ların başında defalarca borçları ve serveti mahkemelik olmuş ve işine gelmediği her defasında servetini beyan etmemiş, edememiş, ve vergi kaçırmak için servetini defalarca eksi göstermeyi başarmış.

Aracı kurumlarla sigortasız ve taşeron işçi kullanmaktan hiç çekinmemiş.

Usulsüzlerinin haddi hesabı yok, bir defasında golf sahası için yılda seksen bin dolar ödemesi gerekiyor, ancak aynı golf sahasında birkaç keçi besleyerek bu alanı çiftlik gibi gösterip yılda sadece yüz dolar gibi düşük ücret ödemeyi başarıyor.

Hepsinden öte karşımızda bir ‘ kumarhaneler kralı’ var, kitaptan öğreniyoruz ki Trump’un hayatı kumarhanelerine balina tabir edilen zengin yağlı müşteriler aramakla geçmiş. Japon mafyasının borcunu ödemediği için öldürdüğü dünyanın en ünlü kumarbazı Kashiwagi’yle uzun maceralı bir hayatı olmuş, ünlü kumarbaz Trump’a altı milyon dolarını ödememiş.

Hayatı kumarhane makinelerinin matematiği ve ünlü oyun masalarını monitörden izlemekle geçmiş ve her yere yanında üç-beş mankenle girip çıkan bir adam.

ADNAN KAŞIKÇI TRUMP’UN EN YAKIN ARKADAŞI

Amerika’nın en ünlü at yarışçı milyarderleri Trump’un ‘ kankası ’ ve ‘ müşterisi ’, müşterilerine özel helikopter ve limizunlar hediye ediyor, hatta müşterilerinin ‘ kızlarına ’ sarkıyor ve gösterişli partiler düzenliyor.

Hatta bu zengin müşterisi Bob Libutti, Trump’un kızına asıldığını görünce, Trump’a ‘ senin …. keserim’ diyor.

Sıkı durun, bizim de yakından tanıdığımız silah tüccarı Adnan Kaşıkçı Trump’un en yakın arkadaşı, partiler seyahatler kumarhaneler…

Bir defasında bir radyo istasyonu ülkenin en cimri zenginini bulmak için bir şaka yapıyor ve ünlü zenginlere bir dolarlık çek gönderiyor, Trump ve Kaşıkçı bu çek’ten 12 sent gibi gülünç parayı hesaplarına geçiriyor.

Zengin beyaz müşterilerine kumar masası başında hizmet etmek için hep beyaz garsonlar tutuyor ve yıllar sonra Trump’un neden hiç siyahi garson hizmetli çalıştırmadığı mahkeme dahi ediliyor, siyah düşmanlığı araştırılıyor konu babasına dedesine kadar uzanıyor.

Sırf medya bahsetsin diye Fransa eski başbakanı Sarkozy’nın manken karısıyla dahi ilişkisi olduğunu ima ediyor, ispatlayamıyor, ama şov programlarında kasıla kasıla ilişkisi olduğu imasından vazgeçmiyor.

Borçlarını ödeyemeyeceği anlaşılınca alacaklı bankalar ‘ iflas ’ını ilan etmeleri gerekiyor, ancak, Trump bunun da üstesinden geliyor, iflas kelimesini kullanırsanız alacaklarınızı alamazsınız, ve bankaları en iyi bildiği şey: sıkıştırıp anlaşmaya zorluyor.

Ve etrafında işi bilen uzman yetişmiş iyi okumuş kim varsa kovuyor ve her defasında ‘ dalkavukları’ çalıştırmaktan hoşlanıyor.

Sebebi, ağır narsizm.

Kendinden başka kimse işi bilmiyor.

Medyayı yanıltmak için TV’lere ve medyaya sahte isimler kullanıp yanıltıcı telefonlar açıyor ve çok meşhur sahte isimleriyle medya mensupları dalgasını geçiyor.

Narsizm, yalan, şaibeli servetler, bitmedi, Rus mafyasıyla dostluğu kırk yıl öncesine dayanıyor. Bu ilişkilerin bugüne izdüşümünü bir mahkeme ve soruşturmanın bulup çıkartmasına imkan yok, çok mahrem ‘ ilişkiler’ konusunda dehalaşmış şaibeli bir işadamı var karşımızda.

Ve Trump hakkında varılan genel hüküm: Aklında para olduğunda sağduyu hiçbir zaman hakim olmadı.

TÜM AMERİKA DUA ETMEYE BAŞLASIN

Medya karşısında hemen her konuşmasında memeleri iri kadınlar hakkında övgü dolu sözleri var, muhalifler işi sapıklığa kadar vardırıyor, bir defasında, öz kızı bikinisiyle kucağında oturmuş babasının yüzünü okşarken, Trump kameralara karşı şunu diyor: ‘ kızım olmasaydı sevgilim olurdu’ .

Sadece Amerika’nın değil bütün demokrasilerin kendine asıl sorması gereken soru şu, bu kadar mahkemelik olmuş bu kadar soruşturulmuş ve bir ömrü zenginliğiyle medyanın önünde geçmiş şaibeli bir işadamını, bir ülkenin basını ve hukuku nasıl durduramamış.

Bu şaibeli adamın yaptığını söylediği bağışlar da şaibeli ve yalan çıktı, ve medya şöhreti ve yalan zenginlik, şimdi Amerika’nın başkanı.

Ve henüz bir yılını doldurmadan, Suud kralıyla verdiği poz, Kuzey Kore lideriyle nükleer restleşme, ve içerde ırkçılığın iç savaş yaratacak denli hortlaması, ve atadığı istihbarat ve çok mahrem bakanların peş peşe istifa etmesi, ve hakkında seçim kampanyasına Rusya gizlice yardım etti mi davası.

Dün yabancı kanalda izledim, Kuzey Kore lideri vuracağım dedikten sonra Guyam adası sakinleri kiliseye toplanmış dua etmeye başlamışlar.

Pasifik’in ortasında dertsiz tasasız bir cennet adanın ahalisi, ağlayarak dua ediyor.

Bence, tüm Amerika dua etmeye başlasın.

Amerikalı seçmen, Trump’un şaibeli ve sapkın hayatını çok iyi tanıyordu,  yerleşik düzenden intikam almak için, isyanlarını Trump’a oy vererek dile getirdiler.

Ve dün dünya medyasına Beyaz Saray’dan bir saray darbesi iması ve ihtimali beyanı düştü.

Şayet derin Amerika Trump’u indirmek için hukuk dışı bir yöntem seçerse, hukuk devleti Amerika, bir anda, dalgasını geçerek bir yüzyıldır habire yıkıp yaptığı, bir Orta-Devleti devletine dönüşecek.

Unutmayın, Amerika’yı ayakta tutan (Amerikan Rüyası, din, dil, ortak geçmiş, ortak kültür, ortak heyecanlar değil) hukuk sistemidir, yara alması, iç savaş demektir.

Henüz bir yılını doldurmadan, soğuk savaşın bittiği günden bugüne, ilk defa Rusya’yla ve Çin’le bu denli sert bir restleşme ve Orta-Doğu’da adım atamıyor ve Türkiye’de boşa çıkan darbesi ve içerde başkanları Trump belası.

Yüzyıldır acımasızca kan döktü, Filipinler’den girdi Vietnam’dam çıktı, Latin Amerika’dan girdi Orta-Doğu’dan çıktı, ama, bu sefer işin çok zor Amerika!

Yalan nihayet olgunlaştı.

Nihayet, Amerikan yalanı, ( fırsatlar ülkesi Amerikan zenginliği, Amerika’nın özgür medyası, Amerikan rüyası, Amerika’nın dev gücü, Amerikan İmparatorluğu…) Amerikan Hukuk Sistemini ve Beyaz Saray’ı parçalayacak hale geldi, yüzyıllık yalanların basıncı BEYAZ SARAY’a sığmıyor, Washington’u patlatacak hale geldi.

Bunları da sevebilirsiniz