RTÜK, Nakşibendi Tarikatı Reklamını ‘Kamu Spotu’ Yaptı: Gerekçe, ‘Kamu Yararı’

17/11/2016

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Aziz Mahmud Hüdai Vakfı tarafından düzenlenecek ‘Nakşibendilik Sempozyumu’ için hazırlanan reklam filminin kamu spotu olarak ücretsiz yayınlanmasına karar verdi.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre vakıf, 2-4 Aralık tarihlerinde düzenlenecek sempozyum için RTÜK’e başvurarak, hazırlanan 23 saniyelik reklam filminin ücretsiz yayınlanmasını istedi.

Nakşibendi tarikatının kurucusu sayılan ve 14’üncü yüzyılda yaşayan Bahaeddin Nakşibend’in hayatının ele alınacağı sempozyum için hazırlanan reklam filminde şöyle deniyor: “Asya ve Anadolu’nun manevi mimarı, Bahaeddin Nakşibend Hazretlerinin hayatı, görüşleri ve tesirinin ele alınacağı uluslararası Nakşibendilik Sempozyumuna bütün halkımız davetlidir .”

Reklam filminin sonunda ise Aziz Mahmud Hüdai Vakfı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi logoları bulunuyor.

AKP ve MHP’li Üyelerin Oylarıyla Kabul Edildi

İnceleme yapan RTÜK, üst kurul oylaması esnasında tarikat reklamıyla ilgili ‘kamuoyunda farkındalık oluşturacağı ve yayın kuruluşlarına tavsiye edilmesinde kamu yararı olacağı ’ görüşünü savundu. Reklam filminin ücretsiz yayınlanması kararı HDP ve CHP’li üyelerin ret oylarına karşın AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın