İzmir AKM, Emniyet Müdürlüğü Olmamalı

İzmir, Konak’ta bulunan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM), bu kentin en önemli kültür ve sanat kuruluşlarından biridir. Bu bina, her biri 650 kişilik iki büyük salonu, 340 kişilik tiyatrosu ve büyük resepsiyonların yapılabileceği geniş fuayeleri ile İzmirliye hizmet sunmaktadır. Bunların yanı sıra, sürekli dolu olan 500 metrekarelik sanat galerisinde açılan resim, heykel ve seramik sergileri ile sanat yaşamındaki önemli bir boşluğu doldurmaktadır.

İzmir’in kültür ve sanat yaşamı bu simge merkez sayesinde soluk almakta, İzmir’e dışarıdan gelenler için AKM önemli bir ziyaret noktası olmaktadır.

Ancaaak… AKM şimdilerde bir tehdit altında!

İçişleri Bakanlığı’nın bu merkeze göz diktiği ve burayı Emniyet Müdürlüğü’nün kullanımına vermek istediği yönünde söylentiler var. Kentin sinir uçlarının uyarılması demek olan böylesi söylentiler nedeniyle İzmir’de herkesin dikkati AKM’ye çevrilmiş durumda. Hele de binanın etkinliklere kapatılması ve ardından da statiğinin ve depreme dayanıklılığının altı kişilik bir teknik ekip tarafından incelenmiş olması, İzmirlileri bir hayli korkutmaya başladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI BİNASI

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün doğru dürüst bir binaya ihtiyacı olduğu bir gerçek. Çünkü şu andaki binaları gerçekten de yetersiz. Zaten bu nedenledir ki, yeni bir binanın yapılması için İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce bir karar alınmış ve binanın nerelere yapılabileceği de belirlenmiş.

Hazır karar verilmişken ve Emniyet Müdürlüğü’nün ihtiyaçlarına uygun bir bina yapılması mümkünken, bir kültür ve sanat mekanı olan- üstelik Büyük Atatürk’ün adını taşıyan- İzmir Atatürk Kültür Merkezi’ne göz dikilmesini insanın aklı almıyor.

Kaldı ki İzmir’de, ne işe yaradığını bilemediğimiz başka binalar var. Eğer, Sayın İzmir Valisi, valiliğin hemen yanı başında bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı binasına bir göz atarlarsa sanıyorum ne söylemek istediğimi anlayacaklardır. Artık cesaret ederek görüşünü Sayın Cumhurbaşkanı’na aktarabilir mi, bilmiyorum.

E.Ü REKTÖRÜNÜN PARAYA İHTİYACI OLABİLİR Mİ?

Ne, AKM’nin bağlı olduğu Ege Üniversitesi, ne de İçişleri Bakanlığı veya İzmir Valiliği tarafından bir açıklama yapılmadığı için İzmirliler dedikodulardan anlam çıkarmaya çalışıyor.

Ege Üniversitesi’nin paraya olan ihtiyacı nedeniyle, AKM’nin başka kurumlara geçeceğinden söz ediliyor. Ama ben Ege Üniversitesi Rektörünün paraya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Eğer paraya ihtiyacı olsaydı, E.Ü içindeki otoparkların büyük kısmını üniversitenin şirketi olan ÜNTAŞ’ın elinden alarak Rizespor’un eski başkanına ait bir şirkete, şaibeli bir ihale ile verir miydi. (Bu büyük ‘kıyak’ nedeniyle E.Ü, milyonlarca liralık bir gelirden oldu.)

İktidarın, Atatürk’ün adını yok etmek için böyle bir şey yapacağını söyleyenlere de katılmak istemiyorum. Bu kadar da ‘kör gözüm parmağına’ olmaz, diye düşünüyorum. Ama bunu bir fırsata çevirmek isteyenler vardır bulunabilir.

İZMİRLİYİ EN DUYARLI YERİNDEN VURMAK MI?

İzmir’de bulunan kültür ve sanat kuruluşları ile bunlara ait binaların sayısı ne yazık ki, İzmirlinin kültürü ile paralel değil, olması gerekenden çok daha az! Bu AKM binası İzmir’deki kültür merkezleri içinde en büyüğü ve en çok kullanılanı.

Böyle bir binayı kültür ve sanat etkinliklerinden arındırıp polisin oturduğu bina haline getirmek sadece İzmirlilere değil, emniyet teşkilatına da haksızlık olacaktır.

Bakınız neden; Atatürk Kültür Merkezi, neredeyse Konaktaki Saat Kulesi kadar bilinen bir adrestir. Böyle bir kültür ve sanat merkezinin bir polis merkezine dönüştürülmesi sadece sanat ve kültüre sıcak bakanları değil, orada oturacak olan polislerimizi de rahatsız edecektir. Aslında bunun dedikodusunun yapılıyor olması bile daha şimdiden polisleri rahatsız etmektedir. Halkın her bölümü ile sıcak ilişki kurmak için yöntemler geliştirmeye çalışan emniyet teşkilatını kültür ve sanatın merkezine ‘işgalci’ gibi yerleştirmek, tepkilere neden olacağından buna en çok polis teşkilatımız üzülecektir.

İzmir’deki AKM’yi, gerçekten de Emniyet Müdürlüğüne çevirmek isteyenler varsa onlara şunu açıklıkla söylemek gerekiyor; Lütfen AKM’ye dokunmasınlar!

Çünkü:

AKM, İzmir kültür ve sanat yaşamının buluştuğu önemli adreslerden biridir…

AKM; Konaktaki Saat Kulesi gibi İzmir için büyük anlamlar taşıyan bir kültür varlığıdır…

Ve de AKM, Atatürk’ün adından da aldığı güçle, tüm İzmirlilerin kalbinde özel bir yer edinmiştir…

Bunları da sevebilirsiniz