Ecevitlerle Fotoğraflı Bir Anı

2002 yılı sonunda yapılacak seçimler için DSP’nin yaptığı program nedeniyle Ecevitlere eşlik ederek (Galiba küçük ANA uçağı ile) Kars’a gitmiştik. Ekipte, Spor Bakanı Erdoğan Toprak, Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Kocabatmaz ve gazeteci Mehmet Çetingüleç’le birlikte bulunuyorduk.

Kars’ta seçim otobüsümüze gösterilen ilgisizlik, alacağımız seçim sonucunun en iyi göstergesiydi. Ve nitekim dönüş yolunda, her şeyin bitmiş olduğunu anlamış olmanın rahatlığı içindeydik. Aramızdaki konuşmalarda, çok yakında yapılacak olan genel seçimlerin adı geçmiyor, daha çok canımızı sıkmayan eğlenceli konulardan söz ediliyordu.

Özellikle de Rahşan Hanım, kendisinden beklemediğimiz kadar keyifli görünüyordu. Gazeteci arkadaşımız Mehmet Çetingüleç’in de yarattığı olumlu atmosferle, sanki başarılı bir seçim kampanyasından dönüyormuş gibi bir havadaydık.

Yalnız Başbakanımız Ecevit bizim havamızda değildi. Başlangıçta bize katılmışsa da, küçük uçağın ön bölümünde oturduğu koltuktan dalgın bakışlarla dışarıya bakıyordu.

Onu tanıyanlar bilirler, Bülent Bey’in yüzünde yaşamı boyunca tik vardı. Ancak son yıllardaki Parkinson hastalığı nedeniyle bu tikler azalmıştı. Ama o gün, uçağın penceresinden dışarılara bakarken, tiklerinin sıklaştığını- bir hekim gözlemi ile- görebiliyordum. Ben o anda bunu, Kars’ta yaşadığımız ilgisizlik sonucu hissettiği strese bağlamıştım.

IRAK’A GİRMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİM

Bülent Bey’in, ortamdan uzak oluşunu, şikayet(!) etmek için,  bir çocuk doktoru olmamın rahatlığı içinde;

Efendim Başbakanımız bize hiç katılmıyor, ne dersiniz kendilerine bunu söyleyeyim mi?” diye Rahşan Hanım’a sormuştum.

Rahşan Hanım hemen Bülent Bey’e bir bakış atarak gülümsemiş ve bana;

Kim bilir ne düşünüyordur, bir deneyin isterseniz!” diyerek beni yüreklendirmişti.

Bunun üzerine Bülent Bey’e yaklaşmış ve bizim sohbetimize katılmadığını anımsatmıştım.

Bülent Bey bana dönerek;

Sayın Çağlayan, şu anda Başbakanlıkta bekleyenleri düşünüyordum,” dedi. “Amerikan Büyükelçisi, yanında Amerikan Senatosunun güçlü üyeleri ile birlikte beni ziyaret için randevu aldı. Irak’a girmelerine izin vermemiz için baskı yapmaya geliyorlar.”

Bu sözlerin ardından Ecevit, kararlı bir sesle şunları söylemişti.

Ama ben elimden geldiğince onlara bu olanağı tanımayacağım. Yoksa çok insan ölecek. Üstelik sadece Iraklılar değil Amerikalı askerler de ölecek!”

Bu çok önemli sözlerin ardından soğuk bir sessizlik olmuştu. Ecevit sadece Iraklıları değil, ölebilecek Amerikalı askerleri de düşünüyor, bunu önlemek için planlar yapıyordu.

(Nitekim Ecevit hükümeti ABD planı doğrultusunda bertaraf(!) edildi. Irak’ta 1.5 milyon Iraklı ile 6000 Amerikalı asker öldü. Irak, bir daha iflah olmadı)

Bülent Bey, bizi üzmemek için olacak daha sonra –artık keyfi kaçmış olsa da- sohbetimize katılmıştı. Hatta bu sırada, gazeteci Mehmet Çetingüleç’e, anılarını anlatmak için düzenli olarak bir araya gelme konusunda öneride bile bulundu. (Sanıyorum Çetingüleç’in daha sonra kitap haline getirdiği anıların ilk tohumu burada atıldı.)

Ecevit’e karşı oynanan ABD oyunlarının bir bölümünü, anılarımı esas alarak yazdığım YAŞADIKÇA (Bilim ve Sanat Yayınları) adlı kitapta bulabilirsiniz.

DSP’de görev yapan tüm arkadaşlarımın Rahşan Hanım ile ilgili anıları vardır. Elbette benim de başka ve önemli anılarım var. Ancak bir fotoğrafla beslemiş olduğum yukarıdaki anılarım şimdilik yeterli olsun!

Birbirine olan sevgileri, nezaketleri, dürüstlük ve insan sevgileriyle Türkiye üzerinde unutulmayacak izler bırakan Ecevitler’e rahmet diliyorum. Onlara yakın olmanın ayrıcalığını yaşayanlardan biri olarak, üzüntüm çok büyük!

 

Bunları da sevebilirsiniz