Paşam, Keşke İşgal Edilen 16 Adadan Birine Çıkabilseydiniz!

Sen, Ege’de çoğunluğu bize ait 16 adaya Yunan Bayrağı çekilirken sesini çıkartmayacaksın…

Sonra da, Fethullah tarafından organize edilen darbe girişimi sırasında helikopterle Yunanistan’a kaçan subaylar iade edilmiyor diye kalkıp Yunanistan’a posta atmaya kalkacaksın!

Oysa ilki askeri görev, diğeri ise siyasi…

Sayın Akar’ın Bodruma giderek Kardak yakınlarında hücumbotta verdiği pozu gördük!

Bodrum’a, özellikle de Gümüşlük’e giden herkes, denize doğru bakınca ilerideki Kardak Adası’nı görür. Fotoğraf çektirmek için bir ‘top’ bulmanız zor olabilir ama, arkanıza denizi alır da Kardak görünecek şekilde durursanız, Hulusi Akar’dan daha da iyi poz verebilirsiniz.

                            

                       BAKAN; DURUM FİİLİ, HUKUKSAL DEĞİL!

Oysa çoğu bize ait olması gereken 16 adada Yunan Bayrakları çekilmiş olduğunu bilmeyen yok. TBMM’de bu konunun peşini bırakmayan milletvekilleri var. Onların sorularına yanıt veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz;

“Fiili durum hukuksal durumu değiştirmez,” dedikten sonra soru soranlara, “Ama siz sürekli ‘Adaları Yunanistan aldı’ derseniz, alıverirler” anlamına gelen bir yanıt veriyor.

Yani; “Bırakın, karıştırmayın! Bir gün Yunanlılar nasılsa bize bu adaları geri verirler,” gibisinden bir yanıt!

Yunanistan Dışişleri Bakanı Sözcüsü ise 2012 yılında şöyle diyor;

“…Ege’de herhangi bir ada veya adacığın egemenlik statüsü hakkında hiçbir sorun yoktur. Yunan topraklarının herhangi bir parçası ile ilgili bir kuşku yoktur!”

Yani biz, ‘fiili işgal!’ deyip duralım, Yunanlılara göre bu adalar artık ‘Yunan Toprağı’

AKP Hükümeti ile Genelkurmay Başkanlığı’nın işgale sesini çıkarmadığı ve hemen burnumuzun dibinde bulunan ada, kaya ve kayacıkların adları şöyle:

Koyun, Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizcik, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi, Koufonisi ve Venedik kayalıkları.

Bulamaç Adası’na Yunan Bayrağı 2004’te dikilmiş. Üstelik bu ada Yunanistan’a 200 mil uzaklıktayken, Türkiye’ye sadece 6 mil uzaklıkta. Nergizcik Adası’nı da adeta Yunanlılara bırakmışız. İşgal edilirken ve sonrasında Ankara’nın hiçbir tepki göstermediği bu adalar, hem uluslararası anlaşmalara göre ve hem de 1951 ile 1957 tarihli Amerikan haritalarında Türk toprağı olarak kabul ediliyor.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın gösteri olsun diye bir hücumbota binerek Kardak’ın uzağından geçmesi, Yunanlıların yaptıkları yanında çocuk oyunu kalıyor. Çünkü Yunanlı politikacılar ve askerler, ‘onların değil!’ dediğimiz adaları uzaktan seyretmiyorlar, adeta ‘Fetih ziyareti’ yaparak bu adalara çıkıyor ve ‘Burası Yunan toprağıdır!’ diye bayraklarını dikiyorlar.

İşte bir örnek; 31 Aralık 2008’de Yunan Genelkurmay Başkanı ile Kara kuvvetleri Komutanı’nın, işgal ettikleri iki adayı ziyaret ederek kutlamalarda bulunuyor…

Ve ikincisi; 5 Ocak 2009’da bu kez Yunanistan Cumhurbaşkanı’nın bu adaları ziyarete gidiyor…

Hem askeri ve hem de siyasi kararlılıkla, “Burası bizim!” diyorlar.

Bunlar yapılırken bizim askerler ve bizim siyasiler bir yerlere saklanmış olmalı…

                          KARDAK POZU ÜZÜNTÜ VERİCİ

Hulusi Akar, Yunan işgaline uğrayan adalarımıza bugüne kadar hiç ilgi gösterdi mi acaba? Yoksa bu adalar aklına, Yunanistan’a kaçan darbeciler orada serbest bırakıldığında mı geldi ya da getirildi de…

İşin askeri yanını, sayın Cumhurbaşkanı’nın cesaretlendirmesi ile kullanarak siyasi bir atak mı yapmak istedi?

 TCG Meltem hücumbotuna atlayıp soluğu Kardak Kayalıklarının yakınında almak ve orada bir süre -anlaşıldığı kadarıyla sadece 7 dakika- kalarak, fotoğraf çektirdikten sonra gerisin geri dönmekle ne yapmış oldu?

Yanına diğer komutanları alarak Kardak’ın yakınına gideceksin, bir topun yanına dizilerek poz vereceksin ve böylece Yunanistan’ın gözünü korkutmuş olacaksın…

Kardak’tan başka işgal edilmiş ve Yunan Bayrağı çekilmiş 15 tane daha ada var Paşam!

Keşke onlardan birine gidebilseydin ve birine çıkabilseydin! Yapabilir miydin bunu Paşam?

                          HANİ ASKER SİYASET ÜSTÜ KONUMDAYDI?

Değerli Hulusi Paşa; elbette büyük saygı ve sevgi duyduğun, üstelik kızının düğününde şahidi olduğun Sayın Cumhurbaşkanı’nın her dediğini yerine getireceksin…

Ama Yunan’a gözdağı vermek için seçtiğin zaman, doğru olmamıştır. Çünkü verdiğin pozu gazetelerde görenler, hem size ve hem de sizi yönlendiren siyasilere ciddiye alınması gereken şu soruyu soruyorlar;

Yunanistan bu adaları işgal edip kendi bayrağını çekerken, üstelik bu işgal zaferini kutlamak için kendi Genelkurmay Başkanı ile Cumhurbaşkanı’nı bu adalara gönderirken, Türkiye’yi yönetenler neredeydiler?

Siz bir asker olarak, bugüne kadar Yunanistan’ın adaları işgaline nasıl bir tepki verdiniz? Bugünkü Kardak gösterisi eğer gerçekten askeri bir tavır ise, bunun ciddiye alınması için, başka bir zamanda ve Kardak dışındaki bir adayı seçmeniz daha doğru olmaz mıydı?

Sayın Hulusi Paşa! Gazetelerde, yetkili bir asker’in ağzından söylenen ve ‘Kardak Savunması’ olarak algılanabilecek şu sözlere bakar mısınız?

“Yunan Deniz kuvvetlerine ait bir hücumbot gelirse, bizim Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız da, tedbir amaçlı olarak bölgeye gitmekte ve gözlem yapmaktadır!”

Siz, Kardak Kayalığı için ‘gözlem’ yapadurun, bizim olması gereken bir yığın ada Yunan’ın oldu sayın Genelkurmay Başkanı!

Böyle gösteriler yaparak, bugüne kadar yapmadıklarınızı unutturmuş olamazsınız Hulusi Paşa! Tam tersine görevlerinizin neler olması gerektiği konusunda insanları uyandırmış oluyorsunuz…

Sayın Akar; Siz önce bir asker olarak, Yunan’ın işgal ettiği adalarımızla ilgilenin…

Sonra siyasetçilerin yapması gereken işlere karışırsınız! 

Bunları da sevebilirsiniz