Sesler kısılırken…

Bugünkü iktidarla yaşanan süreç, kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyeti ne yazık ki sahipsiz bırakmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra bağımsızlığını adım adım yitiren, Batı’nın sömürü düzeninin sefaletinde ekonomiden tutun da sosyal yaşama kadar devrimin olağanüstü kazanımlarını törpüleyen iktidarlar, AKP hükümranlığıyla zirve yaptılar…
Emperyalizm, bozguna uğradığı topraklarda öcünü alıyor şimdi.
Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak küresel güçlerin desteği ve planlamasıyla etnik ve yobaz isyanlarla yüz yüzeyiz.
Yaşadığımız iç savaş manzaraları, dış politikadaki zavallılık, bir zamanlar dünya arenasında sağlanan saygınlığın yerle bir olması, emperyalizmin sağcı ve işbirlikçi iktidarlarıyla aldığı rövanşın sonucudur…
Ne yazık ki, onca uyarıya rağmen karşıdevrim durdurulamamıştır. Daha doğrusu Cumhuriyeti korumakla sorumlu kurumlar görevini yapmamıştır.
Cumhuriyetin neredeyse tüm kurumları gerici, işbirlikçi kuşatmanın, etnik ayrımcılığın girdabındadır bugün.

*** 

İktidar ulusal bayramların içini boşaltma gayretinin ardından bu kez Menemen’de, gerici yobaz ayaklanmayla şehit edilen Kubilay’ı anma etkinliklerinde bir adım daha attı.
Yıllardır anma töreninde konuşan, Atatürk’ü, Cumhuriyeti, devrimleri, Kubilay’ı anlatan, yobazların gerçek yüzünü sergileyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in önceki gün yapılan törenlerde konuşmasını yasakladı.
Şahin’e uygulanan konuşma yasağına karşı töreni izlemeye gelen yurttaşlar, “Hepimiz Tahir’iz, susturmakla bitmeyiz”, “Özgür basın susturulamaz”, “Türkiye laiktir laik kalacak” sloganları attı.
Yaşadığımız bugünkü gerçekle laiklik hassasiyeti üstüne geçmişte söylenenlere “laikçiler” deyip, alay eden eskinin muktedir yandaşları ah vah edip dursun!
Etkinlik tarihinde ilk kez TOMA, Akrep ve birçok polis aracı ve çevik kuvvet ortaya çıktı.
Yasaklar, protokolle halkın ayrıştırılmasına kadar uzandı.
İzmir Valisi, göreve geldiğinden bu yana ilk kez törenlere katıldı.
Kimden korkuluyor, neden bu engeller devreye sokuluyor, bellidir…
Genelkurmay, ilk kez akreditasyon uyguladı, basına yasak getirildi. TRT ve AA’ya sağlanan ayrıcalık, ancak son anda CHP’li milletvekillerinin girişimiyle kaldırıldı.

*** 

Törenin ardından Menemen Belediyesi tarafından yapılacak Kubilay Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. Burada konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bakın neler söyledi:
“16 yıldır Kubilay’ı anma töreninde konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in sesi kesildi. Konuşmasına izin verilmedi. Nereye gidiyoruz? Vali izin vermedi. Efendim kaymakam izin vermedi, deniliyor. Kimin izin vermediği önemli değil. Önemli olan arkadaki zihniyet. Arkadaki zihniyet konuşturmuyor.”
Arkadaki zihniyet, gerçekte önümüzdedir ve şimdilik iktidardır.
Peki, Şahin ne dedi, yazılmadı, burada tarihe not düşelim:
“Hiç kimse unutmasın ki devrim şehitlerimizi hiçbir güç unutturmadı; unutturmayacaktır da! Benim ve sizlerin Atatürkçü düşüncelerimizi ifade etmemize kimse engel olamaz.”
Susturulan konuşturulmayan Tahir Şahin değildir özünde,
Mustafa Kemal’dir, Cumhuriyettir susturulan, devrimdir…
Sensin, benim susturulan.
Boyun eğme!..


Bunları da sevebilirsiniz