30 gün çizmesini çıkarmayan kemalist zabitler!

Orgeneral Selahattin Selışık (16 Kasım 1894-13 Haziran 1968), Selanik Vodina’da doğdu. Ankara’da vefat etti.

1915 yılında Harbiye son sınıf öğrencisi iken Çanakkale Savaşı’na gönderildi. Anafartalar Savaşı’nda Mustafa Kemal Paşa’nın maiyetinde görev yaptı. Çanakkale Savaşı’ndan sonra yeniden Harbiye’ye gönderildi ve mezun oldu. Çanakkale Savaşı’nda ve Harbiye’deki başarılarından dolayı taltifen İzmir’deki Kolordu’ya tayin edildi.

İzmir’de ünlü Avukat Kadızade İbrahim Bey’in kızı Belkıs Hanım ile evlendi.

İzmir işgal edilince önce İstanbul’a geçti. Eşi ile daha 3 aylık evli iken İstanbul’daki işgal kuvvetlerinden kurtulabilmek için çarşafa sarınıp kadın kılığında Anadolu’ya geçerek Mustafa Kemal Paşa’nın yanında Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Kurtuluş Savaşı’nın tüm cephelerinde savaştı. 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz ile birlikte Yunan Ordusu’na saldıran kuvvetlerin en önünde idi.

ÇEŞME’NİN KURTULUŞU

9 Eylül 1922’de 15 Süvari Kolordusu’nun Mürsel Bakü komutasındaki , 1.Tümen’de İzmir’e ilk giren zabitler arasında parladı, rütbesi Mülazım-ı Sani (Üsteğmen) idi. İzmir’e ilk giren dört müfrezenin birinin başında olarak Kordon’da kapısında yabancı bayrakların dalgalandığı postaneye Türk bayrağını çekti.

9 Eylül günü İzmir’de hiç kalmadan birliği ile birlikte Çeşme Yarımadası’na doğru hareket etti. Urla ve Seferihisar’ı kurtaran birliklerde en öndeydi. 15 Eylül günü Alaçatı’yı kurtardı ve bayrak çekti, ne yazık ki orada iki süvari neferini şehit verdi.. 16 Eylül günü Çeşme Belediyesine ve Postanesi’ne Türk bayrağını çekerek telsizle bütün dünyaya Anadolu’nun tümüyle düşmandan geri alındığını ilan etti.

KANLI ÇİZME

Hatıralarında şunu anlatır: “Çeşme’ye bayrak çektikten sonra birliğim ile birlikte deniz kıyısına geldik. Sahilin ötesinde yüzlerce tekne ülkemizden kaçan Rumları adalara taşıyordu. Sahilde atımdan indim bir kayanın üzerine oturdum. Askerime çizmemi çıkarmasını söyledim. 26 Ağustos’ta Başkumandan Gazi Mustafa Kemal Paşa’mızdan büyük taaruz emrini aldığımızdan beri yani 30 gün boyunca çizme ayağımdan çıkmamıştı. Askerim uzattığım bacağımdan çizmeyi bir türlü çıkaramadı, iki askeri daha yardıma çağırdı. Hepsi birden çizmeye yüklendiler. Caaart diye çizme çıktığında yün çorabımla birlikte ayak taban derimi de kan içinde koparıp sıyırmıştı. Ayak taban derim kan içinde gözüküyordu. O durumda hemen ayağımı denize soktum, tuzlu su ayağımı cayır cayır yakarken, şu sözler dilimden dökülmüştü “Kurtardığımız toprak gibi bu denizi de düşmandan kurtardık. Varsın ayağımızı yaksın, helal olsun.”

Üsteğmen Selahattin, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Harp Akademisi sınavını kazanarak kurmay oldu ve daha ileri rütbelere doğru adım adım ilerlerken Anadolu’nun her yöresinde görev üstlendi. Bu arada yaptığı önemli görevler arasında Harp Akademisi Tabiye (Savaş Tekniği ve Stratejisi) öğretmenliği, Genel Kurmay Personel Dairesi Başkanlığı’nı sayabiliriz.

1946 yılında Tuğgeneral rütbesi ile Bandırma’ya tümen komutanlığına atandı.

ORGENERAL RÜTBESİ

Bir sene sonra Tümgeneral rütbesine yükseltilerek yeniden Ankara görevlerine atandı, gönderildiği komutanlıklarda üstün başarı göstererek Korgeneral ve ardından Orgeneral rütbelerine yükseltildi.

Korgeneral rütbesi ile 1954-55 yıllarında Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı, ardından Kayseri ve Erzincan’da Kolordu Komutanlığı yaptı. Her iki ilin belediye meclisleri tarafından kente verdiği hizmetlerden dolayı kendisine fahri hemşehrilik ünvanı verildi.

Erzincan’dan sonra Erzurum’da ordu komutanlığında bulundu. Sonra Milli Savunma Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği’ne atandı. Bu görevden yaş haddi nedeniyle 1959 yılında emekli oldu.

13 Haziran 1968’de Ankara’da vefat etti. Allah rahmet eylesin..

Eylül ayı Ege’nin bağımsızlık ayıdır. Dağarcık Türkiye’de bu Eylül ayında çekirdekten yetişme bir Kemalist zabiti andık. “Kemalist” kelimesiyle, Atatürk, Atatürk diye papağan gibi ötüp, şu aziz vatana tek zeytin ağacı dikmemiş olanları kastetmedim.

(Kaynak: 1- Yaşar Aksoy, “İzmir Bu Orgeneral ile Gururlu, Orgeneral Selahattin Selışık’ın eşi Belkıs Hanım anlatıyor”, Ege’de Zaman, Yeni Asır, 9 Eylül 1990, 2- Kızı Avukat Ayla Selışık Tamar ile yapılan Sözlü Tarih Çalışması (Bu çalışma 28.5.2009 tarihinde İzmir Milli Kütüphanesi’nde konferans metni olarak Av.Ayla Selışık Tamar tarafından sunulmuştur).
Orgeneral Selahattin SelışıkAlaçatı Şehitliği (Ilgınlı Mustafa Çavuş ile Sinoplu Ahmet Çavuş, Alaçatı’nın kurtarıldığı 15 Mayıs 1922 günü şehit edildiler) Selahattin Selışık

Bunları da sevebilirsiniz