Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Dünya Daha Hızlı Dönmeye Başlasaydı Ne Olurdu?

Gizem Sezer Çavuşoğlu
Popular Science, 17 Mayıs 2017
Önce, dünyanın şimdi ne kadar hızlı döndüğünden bahsedelim. Bu aslında nerede olduğunuza bağlı, çünkü gezegen, belinin çevresinde en hızlı dönüyor. Dünya ekseni etrafında dönerken, ekvatorda çevresi en geniş yerdedir. Ekvatorun üzerinde bir nokta başlangıç ​​noktasına dönmek için 24 saat içinde çok daha fazla seyahat etmek zorunda kalıyor; Örneğin, dünyanın dar bir kesitinde oturan Chicago. Ekstra mesafeyi telafi etmek için ekvator 1,037 mil hızla dönerken Chicago, daha yavaş (yaklaşık 750 mph) bir hız alıyor.

Saatte bir mil hızla dünyanın dönüşünü hızlandırabilseydik, ekvatorun etrafındaki deniz seviyesi, kutuplardan taşındığı için birkaç santim artardı. Coğrafi Bilgi Sistemi (GIS) yazılımını yapan ESRI analisti Witold Fraczek, "Farkına varmanız birkaç yıl sürebilirdi" diyor. Daha dikkat çekici olan şey, bazı uydularımız kaybolabilirdi. Sabit yörüngeli uydular, gezegenimizi, dünyanın dönüşü ile eşleşen bir hızda yuvarlarlar, böylece her zaman aynı noktada konumlanabilirler.

Gezegen 1 mil hızlandırılırsa, uydular artık uygun konumlarına girmeyecek, yani uydu iletişimi, televizyon yayıncılığı ve askeri ve istihbarat operasyonları en azından geçici olarak kesilebilir. Bazı uydular yakıt taşır ve konumlarını ve hızlarını buna göre ayarlayabilirler, ancak bazıları değiştirilmelidir; bu da pahalı olur.
Fraczek, "Bunlar bazı kişilerin yaşamını ve konforunu bozabilir, ancak kimseye felaket olmamalı" diyor.
Daha hızlı döndüğümüzde işler daha büyük bir felakete dönüşebilir.

Ağırlık Kaybetmek
NASA gökbilimci Sten Odenwald, dünyanın daha hızlı dönmesi halinde, merkezkaç kuvvetinin güç kazanacağını söylüyor.
Şu anda, Kuzey Kutup Dairesin'de yaklaşık 150 kilo ağırlığındaysanız, ekvatorda 149 kilo ağırlığında olabilirsiniz. Bunun sebebi, ekvatorun yerçekimi ile daha hızlı mücadele ettiği için oluşan ekstra santrifüj kuvvetidir. Bunun üzerine hızla ileri sarın, kilonuz daha da düşecektir.

Sabit Jet Lag
Dünya daha hızlı dönseydi, günlerimiz daha kısa olurdu. 1 mil hız artışı ile gün, yalnızca yaklaşık bir buçuk dakika daha kısa sürerdi ve 24 saatlik programa uyan iç vücut saatlerimiz muhtemelen farkına varmazdı. Ancak, normalden 100 mil daha hızlı dönseydik, bir gün yaklaşık 22 saat sürecekti. Değişen gün uzunluğu muhtemelen bitki ve hayvanlara zarar verecekti.

Su Dünyası
Ekvatordaki ekstra hız, okyanuslardaki suyun orada toplanmaya başlayacağı anlamına gelir. Saatte 1 mil hızla arttığında ekvatorun etrafındaki su birkaç gün içinde birkaç santim daha derin olurdu.

Depremler
Çok yüksek hızlarda, -örneğin yaklaşık 24,000 mil hızında ve binlerce yıldaki gibi- nihayetinde dünyanın kabuğu da kutuplarda düzleşirdi ve ekvator da şişerdi. Fraczek şöyle diyor: "Çok büyük depremler olurdu, tektonik plakalar hızlı hareket ederdi ve bu dünya hayatının felaketi olurdu".
Odenwald şöyle diyor; İster inanın ister inanmayın, , dünyanın hızı sürekli dalgalanıyor. Depremler, tsunamiler, büyük hava kütleleri ve eriyen buz tabakaları, bükülme hızını milisaniye seviyesinde değiştirebilir.
http://www.popsci.com/earth-spin-faster

01/06/2017Önceki yazılar

Birim 731 (01/08/2019)
Turhan Karızları (01/03/2019)
Nardugan Bayramı (01/01/2019)
İslamiyet’ten Önce Tengrici’ydik (01/12/2018)
Eski Mısır Tıp ve Eczacılık (01/11/2018)
Thule Örgütü (01/10/2018)
Kod Adı: Çiçero (01/04/2018)
Nükleer Bilinçsizlik (01/03/2018)
Araştırma: Meditasyon, Yoga ve İlgili Uygulamalar DNA Tepkilerini Tersine Döndürebilir (01/07/2017)
Dünyadan Bilim Haberleri (01/10/2016)