Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Dünya Basınından Türkiye / Rusya

TASS Haber Ajansı – 3 Mayıs 2017
Putin-Erdoğan Görüşmesine Genel Bakış
Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Türkiye ilişkilerinin normal seviyesine geldiğini kabul etti.
Putin, çarşamba günü yaptığı açıklamada kriz sonrasında Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin eski haline getirilmesi sürecinin tamamlandığını ve normal seviyeye geldiğini söyledi.
Putin, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki çatışmanın sadece politik ve diplomatik yollarla çözülebileceği konusunda aynı fikirde olduğunu söyledi. Ayrıca, görüşmelerde uluslararası teröre karşı mücadeleye dikkat çekildi. Suriye’deki güvenli bölgelerde ateşkesin nasıl kontrol edileceği konusunda görüşmelerde bulunulduğu aktarıldı.
Putin, “Bugün Astana’da görüşmek üzere toplananların, çatışmanın doğrudan katılımcıları olduğu gerçeğinden yola çıkıyoruz çünkü nihayetinde ülkelerin kaderi yalnızca onlara bağlı” dedi.
Putin, Moskova’nın Şam ve Tahran ile konuyla ilgili ön görüşmelerde bulunduğunu ve kan dökülmesinin durdurulmasını sağlayacak ve siyasi bir diyaloğu başlatmanın temelini oluşturacak mekanizmaların gerektiğini söyledi. Ateşkesin garantörleri olarak Rusya, Türkiye ve İran’ın bu tür mekanizmaların etkili ve sürekli gelişimini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağını da belirtti. Putin, Suriye’de gerilimi azaltacak bölgelerin oluşturulması fikrini ABD’nin de desteklediğini ekledi.
Putin, “Dün bu konuyu Trump ile telefonda görüştük, gördüğüm kadarıyla ABD yönetimi bu fikirleri destekliyor” dedi.
Erdoğan, “Ne yazık ki İdlib’de bazen bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Orada sözde ‘yeşil bölge’ veya bir de-eskalasyon (çatışmanın boyutunu veya yoğunluğunu azaltma) bölgesi kuruldu. Bu bölgenin etkili olmaya devam etmesini diliyor ve umuyoruz” dedi.
“Astana görüşmelerine güvenmekle birlikte, fırsatlar ortaya çıktığında ateşkesi geliştirmeliyiz. Ancak bazı çevreler enerjilerini bu süreci engellemeye harcadılar. Han Şeyhun’daki kimyasal saldırı bunun bariz bir örneğiydi. Böyle barbarca bir saldırı cezasız kalmamalı. Putin ve ben, saldırıyı yapanların cezalandırılmalarının sağlanmasının son derece önemli olduğunu konusunda hemfikiriz” dedi.
Erdoğan, “Güney sınırımızdaki düşman kuşatmalarının toprak bütünlüğümüzü ve güvenliği tehlikeye atmasını kabul etmeyeceğiz” dedi.
Ticaret Engelleri
Ticaret kısıtlamaları ve engellerini kaldırma, ulusal para birimlerinde ödeme yapmanın imkanı ile birlikte ele alındı.
Ekonomik İşbirliği
Rusya ve Türkiye ikili ekonomik ilişkilerde kısıtlamaların kapsamlı bir şekilde çözüme kavuşturulması üzerinde anlaşmaya vardı. Putin, herhangi bir kısıtlamanın ekonomiyi tehlikeye atacağını ve bunun neticesinde üretici firmalara zarar vereceği yönündeki tahminlerini aktardı.
Erdoğan, Putin’i İstanbul’da yapılacak olan Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü(KEİ) zirvesine katılmaya davet etti.
Erdoğan, bu yıl 25. kuruluş yıldönümü olan KEİ zirvesinin 22 Mayıs’ta İstanbulda yapılacağını da sözlerine ekledi.
Rus Turistlerin Güvenliği
Putin, Türkiye’deki Rus turistlerin güvenliğini sağlamanın önemini belirtti.
Putin, “Bu mayıs ayında yurtdışına tatile giden Rus turistlerin üçte biri Türkiye’yi tercih etti” dedi. “Dolayısıyla, Rus vatandaşları için Türk tatil beldelerinde güvenliğin sağlanması öncelikle önem arz etmektedir.”
“İlgili Rus ajansları bu konularda Türk özel servislerine mümkün olan her türlü yardımı sunmaya hazır” dedi.
İnsani işbirliği hakkında konuşan Putin, Rusya ve Türkiye’nin 2019’da Kültür ve Turizm Çapraz Yılı’nı gerçekleştireceğini söyledi.
Putin, bir muhabirin Türkiye ile vizesiz seyahat anlaşması yapma ihtimali hakkındaki sorusuna, “Bir terör tehdidinin ardından, özel servislerimiz arasındaki koordinasyonu iyileştirmeliyiz” dedi.
“Ancak, Rusya iş dünyasına düzenli olarak gelen bazı Türk vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz. Ve ülkemize gelen diğer kesim için özel, daha liberal düzenlemeler yapmaya hazırız” diye devam ederek, Rusya ve Türkiye’nin dışişleri bakanlıklarının karşılıklı gelen listeleri alması gerektiğini söyledi.

01/06/2017Önceki yazılar

Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/09/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/08/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/05/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/04/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/03/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/02/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/01/2017)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/12/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/11/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/10/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/09/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Rusya (01/08/2016)
Rusya Basını (30/06/2016)