Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Dünya Basınından Türkiye / İngiltere

BBC – 18 Mayıs 2017
ABD, Türkiye'yi Elçilik Şiddetinden Şikayet Ediyor
Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden grupla, Erdoğan'ı karşılamak için bir araya gelen grup arasında yaşanan kavgada on bir kişi yaralandı, iki kişi gözaltına alındı.
Washington DC'deki protestocular ve Türk güvenlik personeli arasında şiddet patlaklandıktan sonra ABD şikayette bulundu.
Polis, şiddeti "barışçı protestoculara karşı acımasız bir saldırı" olarak nitelendirdi.
Ancak Türkiye Büyükelçiliği, göstericilerin cumhurbaşkanını selamlamak için toplanan Türk Amerikalıları şiddetle kışkırttıklarını ve onların da kendilerini savunmak için karşılık verdiğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı "şiddetli olaylarla ilgilenildi" diyen bir bildiri yayınladı ve Türk güvenlik görevlilerinin karıştığını doğruladı.
Bildiride, "Şiddet, özgürce konuşmaya asla uygun bir yanıt değildir ve her yerde insanların ifade özgürlüğüne ve barışçıl protesto hakkına destek veririz" denildi.
"Kaygımız Türk hükümetine mümkün olan en güçlü şekilde bildiriliyor."
Başkan Trump'ın partisinden John McCain,  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarının protestoculara saldırması nedeniyle Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın görevden alınması çağrısında bulundu.
Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce da Başsavcı Jeff Sessions'a ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a çatışmalara karşı harekete geçmeye çağıran bir mektup gönderdi.
Royce, "Şiddet eylemlerinin hoş karşılanmadığına dair açık bir mesaj göndermek için, bu konuyla derhal ilgilenmenizi ve bu kişilerin Birleşik Devletler'den ayrılmadan önce tüm uygun cezai suçlamaları önermenizi rica ediyorum" dedi.

01/06/2017Önceki yazılar

Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/09/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/07/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/06/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/05/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/04/2017)
Dünya Basınından Türkiye / İngiltere (01/03/2017)