Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Dünya Basınından Türkiye / Almanya

Der Spiegel
16.12.2015
Rusya’nın Düşürülen Uçak ile İlgili Türkiye’den Tazminat İsteği

Türkiye-Suriye sınır bölgesi Türk Hava sahasını ihlal ettiği gerekçesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Rus Savaş Uçağı düşürülmüştü. Uçağın düşmesinin ardından Ankara ve Moskova arasında yaşanan gerginlik tırmanıyor. Rusya düşürülen uçak ile ilgili Türkiye’den tazminat istedi. Ankara ise bu isteği açıkça reddetti.
Moskova’dan Ankara’ya yazılan talep mektubunda düşürülen uçak için tazminat ve bir daha böyle bir olayının yaşanmayacağına dair de garanti istendi. Türkiye’den cevap çok gecikmeden geldi ve bu talebi reddetti. Düşürülen uçak sonrası Rusya, Türkiye’ye karşı pek çok yaptırım uyguladı ve üst politikacıların katılımıyla gerçekleştirilecek olan toplantıyı iptal etti.Der Spiegel
17.12.2015
Moskova’da Büyük Basın Toplantısı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile arasındaki gergin ortamı kaldıracak bir uzlaşmanın olamayacağını ve Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesini düşmanca bir hareket olarak gördüğünü, belirtti.
Öte yandan Amerika Birleşik Devlet’lerinden gelen açıklamalara göre de uçağın düşürülmeden önce Türk Askerleri tarafından defalarca uyarıldığı ve Rus uçağının da bu uyarıları duyduğunu onayladı.
Öte yandan, Alman Basınının Rus Savaş uçağının düşürülmesi ile ilgili olarak, genel yorumu düşürülen uçağın kısa bir süre için Türk hava sahasını ihlal ettiğini ama uçağın düşürülmesinin Suriye hava sahasında iken gerçekleştiği yönündedir.Der Spiegel
23.12.2015
Alman basınında yer alan Türkiye ilgili bir diğer haber ise şüphesiz ki mülteciler.
Der Spiegel yine, Ege denizini aşmaya çalışırken boğularak ölen mültecileri manşetlerine taşıyor.
Mülteci çocuk boğuldu, Babası ise bitap
3 yıldır Türkiye’de yaşayan Alan Kurdi, Ege Deniz’inde boğuldu. Olay Eylül ayında gerçekleşmişti. Alan Kurdi’nin babası tüm kapıların Suriyeli Halk için artık açılmasını ve kendilerine yardım edilmesini istiyor. Alan Kurdi’nin boğulmasının ardından sahile vuran cansız küçük bedeni tüm dünyada duygulu anlar yaşatmıştı. BM mülteci dairesi bu yıl bir milyondan fazla mültecinin Avrupa'ya yasal olmayan yollar ile ulaştığını duyurdu. Mültecilerin küçük römorkör tarafından deniz aşarak Avrupa’ya tehlikeli ulaşmaya uğraşları onları daha çok öldürdü. Her geçiş her alabora denizi o mülteciler için mezar haline getirdi.Der Spiegel
22.12.2015
PKK ile Savaş: On binlerce insan daha güvenilir yerlere göçüyor
Türkiye’nin doğu illerinde terör ile mücadele altında gerçekleşen çatışmalar hala devam ediyor. Çeşitli bölgelerde sokağa çıkma yasakları ve Asker tarafından sivil evlerde gerçekleştirilen operasyonlar devam etmektedir.
Gerçekleşen çatışmalarda, Muhalif ve Kürt partisi olarak bilinen HDP’ye göre 23 sivil vatandaş yaşamını yitirmiştir. Öte yandan 127 tane de terörist Asker tarafından öldürülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan PKK direnişçilerin yok edileceğini duyurmuştu ve gerek PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmişti.
Tagesspiegel
15.12.2015
14 Aralıkta Türkiye genelinde uygulanan operasyonlar bir diğer manşet konuları arasında yer alıyor.
Recep Tayyip Erdoğan Gazetecileri Gözaltına Aldırdı.
Türkiye’de yayın organlarında çalışan tüm yazarlar, gazeteciler aslında bu tarz operasyonlara alışkın. Ama bu sefer İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonlar şaşırtıcıydı. Polisler yaptıkları baskında bir gazetede genel yayın yönetmenini gözaltına aldı. Operasyonlar cemaat yanlısı gazetelere yönelikti. Öyle ki Zaman gazetesi ve Samanyolu kanalı bu operasyonda başlıca baskına uğrayan yerler arasındaydı. Eleştirmenler, Recep Tayyip Erdoğan’ın gün geçtikçe kendine karşı olan medya taraftarlarına daha sert olduğunu belirtiyor.

01/01/2016Önceki yazılar

Dünya Basınından Türkiye / Almanya (30/06/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (01/06/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (01/05/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (31/03/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (29/02/2016)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (31/01/2016)
Fransa neden Türkiye’nin uyarılarını gözardı etti (01/12/2015)
G-20 Zirvesi Antalya (01/12/2015)
Sınır ihlali yapan Rus uçağı Türkiye tarafından düşürüldü (01/12/2015)
Türkiye’de casusluk yaptıkları nedeni ile iki ünlü gazeteci tutuklandı (01/12/2015)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (01/11/2015)
Dünya Basınından Türkiye / Almanya (21/10/2015)