Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Büyüyünce Ne Olacaksın Bakayım Sen?

Sizi bilmem ama benim cevabım 7 yaşıma kadar sabitti: “Astronot olcam ben!” Tabi o zamanlar Jetgiller revaçtaydı. Uzay çağı ve geleceğin o ihtişamı hepimizi etkisi altına almıştı. Sonra ne olduysa oldu ben astronot olmaktan caydım. Aslında ne olduğunu biliyorum. Bu soru bana biri tarafından tekrar sorulduğunda verdiğim cevaptan pek memnun kalınmamış olunacak ki “Amaaan dillere bak dillere. Kızım bir bayan(!) için en iyi meslek öğretmenliktir. Maaşın belli, gidip geldiğin saat belli, tatilin belli. Evine kocana zaman ayırabilirsin hem. Astronot olmak da neymiş?”

Daha 9 yaşımdaydım ve takribi 20 sene sonrasının hesabı çaaat diye önüme konmuştu. Ev, koca ve çocuklar... Astronot olma hayalim uzay boşluğunda bir anda yitip gitti. Belli bir zamana kadar astronot olunca dünya önüme serilecekmiş zannederdim. Kendi evim olacaktı ve sabah kalkıp istediğim gibi çizgi film izleyecektim. Ama birden gözümün önünde 20 sene sonraki bebeklerim ve kanepede uyuyan kocam geldi. Ve evet korktum. Televizyonda çizgi filmimi dilediğimce izleyemeyecektim. Çocuk aklımla epey üzülmüştüm bu duruma. Çünkü 9 yaşımdaydım ve en büyük hayalim kendi evim kendi televizyonumdu.


Aradan 17 sene geçti. Hayalimi gerçekleştirmiştim. Güzel kutu gibi bir evim, kendime ait bir televizyonum ve pazar sabahları kakaolu süt içerek izlediğim çizgi filmler var. Sadece astronot değilim. Ve en önemlisi bir bayan(!) için neyin yakışıp neyin yakışmadığı konusundaki görüş ve düşünceleri görmezden gelip dilediğimi okudum; bilim insanı oldum. Çok da iyi oldu çok da güzel oldu.


Kadınlar sizin onlara yakışmadığını düşündüğünüz her şeyi layığıyla yapabilir. Sıva ustası da olur taksici de olur berber de olur. Olur da olur. Meslekleri ve kadınları kategorize etmeyin. Mesleklerin cinsiyeti yoktur. Kadınlar da her mesleği hakkını vererek yapar. Bir kız çocuğu karşınıza geçip “Uzay mühendisi olacağım.” dediğinde “Saçma sapan konuşma evladım” demeyin. Kadın isterse yapar. Kendimden biliyorum.


Burası önemli: Hayallerinizi gerçekleştirmekten korkmayın. Sizin geleceğiniz hakkında başkalarının karar vermesine izin vermeyin. Geleceğinizi şekillendirecek kuvvet elinizde. Elinizin hamurlu olmasına gerek yok.


* Yazıya ilişkin görseller web alıntısıdır.01/10/2017Önceki yazılar

Senin Fikrinin Ne Önemi Var Vasat Herif (01/08/2018)
Görüş ve Düşüncelerim Ektedir (01/07/2018)
Leylim Leylim (01/05/2018)
Ev-len-mi-cem! Verirlerse Kaçacam! (01/03/2018)
Sensin BAĞYAN! (01/02/2018)
Yok Ya Türk Dizileri Pek Bana Göre Değil (01/12/2017)
Biz Bu Çağın Hiç Sevilmeyen Kadınlarıyız (01/11/2017)
Günah Benim Suç Benim* (01/09/2017)