Dünya Basınından Türkiye / Rusya

Sputnik – 30 Haziran 2017

Putin ve Erdoğan Suriye Krizini Görüştü

Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon konuşmasında, Astana toplantılarını da dikkate alarak, Suriye krizinin çözümündeki kilit konuları görüştü.

Kremlin basın servisinin yaptığı açıklamada, devlet başkanlarının kısa vadede daha fazla temasta bulunma konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Telekonferans yoluyla yapılan görüşmeye katılan Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, “Görüşmelerde Suriye ulusal uzlaştırma komitesinin kurulmasının ele alınması planlanıyor” dedi.

Önceki barış görüşmeleri, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 23-24 Ocak, 15-16 Şubat, 14-15 Mart ve 3-4 Mayıs tarihlerinde yapıldı. Ateşkesin üç garantör ülkesi, Suriye’de dört güvenli bölgenin kurulması için yine bu devletlerin askeri personeli tarafından gözlem ve yönetimin yürütülmesinde anlaşmaya vardı.Real Russia Today – 19 Temmuz 2017

Türkiye, IŞİD ile Bağlantılı 4000’den Fazla Rus’a Giriş Yasağı Koydu.

Türkiye, IŞİD’in faaliyetlerine katılmalarından şüphelenerek Rusya Federasyonu’ndaki 4128 vatandaşın ülkeye girmesini yasakladı.

RIA Novosti’ye göre, bu durum Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın raporunda açıklandı.

146 ülkeden toplam 53.781 kişinin, teröristlerle bağlantısı olduğu şüphesiyle kara listeye alındığı belirtildi. Bu listedeki insanların çoğu Suudi Arabistan, Tunus ve Rusya vatandaşlarından oluşuyor.Sputnik – 24 Temmuz 2017

Türkiye-Almanya Çatlağı: Rusya Neden ‘Kazanan Taraf’ Olur?

Türkiye ile Almanya arasındaki çatışma derinleşmekte ve her iki taraf da birbirlerine karşı bazı iddialarda bulunuyor. RIA Novosti’de yazan Gevorg Mirzayan, Moskova’nın bu anlaşmazlığı kendi lehine nasıl kullanabileceğini açıklıyor.

Die Welt gazetesinin yazarı olan Deniz Yücel, şubat ayında terörist örgütleri ile bağlantısı ve propaganda iddiaları ile İstanbul’da tutuklanmasıyla Türkiye-Almanya arasında ipler gerilmişti.

İki ülke arasındaki durum, Ankara’nın referandum öncesi Almanya’da düzenlemek istediği mitinglerin yasaklanmasının ardından daha da kötüleşti.

Share on Facebook Share

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın