Site İçi Arama

Aşağıdaki formu kullanarak sitemizdeki yazılarda arama yapabilirsiniz.

Gözde Pektaş
TELEKOM’DA KRİZİN FATURASI EMEKÇİYE: ‘ÇALIŞANLARIN YÜZDE 25’İ ÇIKARILACAK’

25/03/2018

Oger Grubu’nun 21 yıllığına kiraladığı ancak özelleştirme bedeli için aldığı kredileri ödeyemediği Türk Telekom’da, finansal kriz nedeniyle çalışanların yüzde 25’inin işten çıkarılacağı öne sürüldü. Lübnan siyasetine yön veren Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almıştı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapılmıştı. OTAŞ, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013’te aldığı 4.75 milyar dolar krediyi ödeyememişti.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ömürhan Soysal, Türk Telekom yönetim kurulunun yakın zamanda eleman sayısında yeniden azaltmaya gidilmesi yönünde karar aldığını söyledi. Çalışanların yüzde 25’inin işten çıkarılacağını belirten Sosyal “Bu çıkarmaların da hiçbir objektif kriterlere dayanmayan ‘düşük performans’ gerekçesine dayandırılacağı ifade edilmektedir” dedi.

Olası işten çıkarmaların kapsayacağı personel içerisinde arıza tesis ekiplerinin de yer aldığının konuşulduğuna vurgu yapan EMO başkanı, ekiplerin birer kişiye indirileceği bilgisinin geldiğini söyledi.

Soysal, işten çıkarmalar kapsamında olan bir diğer grubun da emekliliği gelmiş deneyimli personel olduğunu aktardı. Bu personelin işten çıkarılması için de ‘yıldırma,’‘tayin’, ‘sürgün’ gibi yöntemlerle mobbing uygulandığını belirten EMO başkanı şöyle devam etti: “Deneyimli personelin işten el çektirilerek yerine yeni kadrolar alınması, tasfiye ve kadrolaşma tartışmalarının yanında ucuz emek arayışının açık bir göstergesidir. Ucuz emek istihdamı arayışı kısa vadede kârlı görünse de orta ve uzun vadede hem Türk Telekom, hem ülkemiz için büyük bir zafiyet anlamına gelmektedir.”

BİNALARIN DÖRTTE BİRİNDE KANSEROJEN ASBEST: İSTANBUL’DA 2.5 MİLYON KİŞİ TEHLİKEDE

23/03/2018

İstanbul’da denetim yapılan yedi ilçedeki yıkılacak binaların yüzde 25’inde kanserojen madde asbest çıktı. Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul’da 39 ilçenin yalnızca yedisinde asbest denetimi yapıldığını ortaya koydu.

Beşiktaş, Şişli, Maltepe, Tuzla, Bağcılar, Kadıköy ve Ataşehir belediyeleri, yıkım öncesinde ‘Asbest Envanter Raporu’ istiyor. Diğer belediyelerde böyle bir uygulama yok.

Asbest denetimi yapan ilçelerin toplam nüfusu yaklaşık 2 milyon 830 bin. İstanbul’un toplam nüfusu ise 15 milyon. Yıkım öncesi denetim yapılan altı ilçede geçen yıl 1594 binanın 385’inde asbetli malzeme bulundu. Yıkımdan önce tonlarca asbestli inşaat malzemesi yetkili firmalar tarafından ‘tehlikeli atık’çerçevesinde bertaraf edildi.

Dört binadan birinde kanser

TMMOB’dan Cevahir Efe Akçelik, yıkım öncesinde tüm binalarda asbest denetimi yapılması ve asbest sökümü yapıldıktan sonra bina yıkımına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Akçelik, asbeste ilişkin verileri anlattı: “Çimento ürünleri, iç-dış cephe ve tavan kaplama, çeşitli contalar, tavan/taban döşemelerinde yapıştırıcılar, eternit levhalar, plasterler, çatı malzemeleri, borular, akustik tavan yapımı, macun ve birçok üründe asbestten yararlanılmıştır. İstanbul’da yedi belediyenin verilerine bakarsak yıkımı gerçekleştirilen binaların yaklaşık yüzde 25’inde asbestli malzemeye rastlanıldığı görüyoruz.”

Akçelik, denetimle ilgili belediyelere büyük görev düştüğünü ifade ederek “Yıkımı yapılacak binadan numuneler alınarak analiz edilmeli, asbest tespit edilirse ilgili yönetmelik hükümlerine göre uzaklaştırılması ve bertarafı sağlanarak binanın yıkımına onay verilmelidir”dedi. Nasıl bertaraf ediliyor?

Binalarda tespit edilen asbestli malzemenin bertarafı için müteahhit veya ev sahibi, yıkım ruhsatı almak için belediyelerin imar ve şehircilik müdürlüklerine başvuruyor. Yıkım ruhsatı için öncelikle ‘Asbest Envanter Raporu’ isteniyor. Çevre koruma müdürlüğü, yıkılacak binanın tespitini yaptıktan sonra asbest raporunu hazırlayacak firma ile belediye yetkilileri binadan numuneler alıyor. Alınan numuneler analiz edilmek üzere yetkilendirilmiş laboratuvarlara gönderiliyor.

Laboratuvar analizinde binanın herhangi bir yerinde asbestli malzeme tespit edildiği takdirde bina çevresinde güvenlik sağlanıyor. Binada bulunan asbestli malzemeler özel kıyafetler giymiş uzmanlarca sökülerek paketleniyor. Bu malzemeler tehlikeli atık yönetmeliği çerçevesinde özel araçlarla özel tesislere götürülerek bertaraf ediliyor.

Bir binada asbest tespiti yapılması ve sökümü en fazla bir haftayı buluyor.

Maliyeti 2 bin liraya kadar çıkıyor

Asbest Söküm Uzmanları Derneği Başkanı Cafer Fidan, 10 katlı bir apartmanda asbest tespiti maliyetinin bin 500-2 bin lira tuttuğunu söyledi:“Firmaların çoğu İstanbul ve büyük şehirlerde. Anadolu’da asbest sökümü yapacak çok az firma bulunuyor. Asbest insan sağlığını ciddi olarak olumsuz etkilediği için bina yıkımı, fabrikaların bakım ve onarımı ile evlerin tadilatından önce asbest envanteri yapılmalı.” Yasak geç geldi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi, asbesti ‘Kanserojen Maddeler’ listesine aldı.

Gelişmiş ülkelerde 1986’dan itibaren asbestin kullanımı yasaklanırken, Türkiye’deki yasak 2010’a tarihleniyor. Bu tarihten itibaren asbestin her türlü üretimi ve kullanımı yasaklanınca sanayi ve inşaat sektöründe bu malzemelerin kullanılmasına son verildi.

Ancak 2010 yılından önce yapılan binaların birçoğunda özellikle eternit levha, çimento ürünleri, iç-dış cephe kaplama ve benzeri inşaat malzemelerinde asbestli malzeme kullanıldığı biliniyor. Bu yüzden asbestli binalarda yıkım öncesinde denetim yapılması, ardından asbestli malzemenin sökümünün insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Taslak hazır bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen yıl bu konuda bir çalışma başlattı. Çalışma çerçevesinde ‘Yıkım işlemleri ile hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıkların kontrolü yönetmeliği’ adlı bir taslak hazırlanarak Nisan 2017’de bakanlığın sitesinde yayımladı. Ancak taslak kesinleşmediği için yıkımdan önce asbest raporu ve asbest sökümü zorunluğu belediyelerin inisiyatifine kaldı.

KALKINMAKTA OLAN ÜLKELER RAPORUNDA TÜRKİYE: BOĞAZ’IN BOZUK DEMOKRASİSİ

22/03/2018

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre dünya genelinde demokrasiler zor bir dönemden geçiyor. Araştırmada ‘Boğaz’ın bozuk demokrasisi’ olarak nitelenen Türkiye’de siyasi durumun belirgin biçimde kötüleştiği ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar zedelendiği belirtildi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Alman Bertelsmann Vakfı’nın iki yılda bir hazırlanan ‘Transformasyon Endeksi’nin (BTI) sonuncusunun sonuçları kamuoyuna açıklandı.

Kalkınmakta ve az gelişmiş olan 129 ülkenin değerlendirildiği araştırmada, 1 Şubat 2015 ile 31 Ocak 2017 tarihleri arasındaki dönem ele alındı. Araştırmada, söz konusu 129 ülkeden 71’i ‘demokrasi’ olarak tanımlanırken 58’inin ‘otokrasi’ olduğu belirtildi. Dünya genelinde demokrasi ve hukuk devletlerinin krizde olduğu savunulan araştırmada, “Giderek daha fazla sayıda ülkede yöneticiler kontrol mekanizmalarını genişletiyor” dendi. Araştırmada 40 hükümetin geçen iki yıl içinde hukuk devletini zayıflattığına dikkat çekildi ve 50 ülkede siyasi özgürlüklerin kısıtlandığı belirtildi. Ayrıca demokrasi, serbest piyasa ekonomisi, ülke yönetimi gibi niteliklerin araştırmanın yapılmaya başladığı 12 yıl öncesine kıyasla en düşük seviyede olduğu aktarıldı.

Araştırmada 13 ülkede siyasi durumun belirgin bir biçimde kötüleştiğine de vurgu yapıldı. Bu ülkeler arasında Türkiye de sayıldı. Resmi olarak ‘demokrasi’ olarak sınıflandırılan ülkelerde de birey haklarının kısıtlandığı ve hukuk devleti standartlarının da aşındırıldığı ifade edildi. Bunun, özellikle Türkiye için geçerli olduğu, aynı zamanda Polonya ve Brezilya’da da görüldüğü bildirildi.

Bertelsmann Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aart De Geus, “Çok sayıda iktidar sahibi, baskıcı yöntemler kullanarak uzun süre iktidarda kalmaya çalışıyor” dedi.

Türkiye’nin dengesini kaybettiği belirtilen araştırmada, dünyanın hiçbir ülkesinde kuvvetler ayrılığı ilkesinin Türkiye’deki kadar zedelenmediği belirtildi.

Araştırmada ‘Boğaz’ın bozuk demokrasisi’ olarak söz edilen Türkiye’de, 2016 yılındaki darbe girişiminden sonra düşünce, basın ve toplanma özgürlüğünün ciddi biçimde kısıtlandığı, iktidarın topluma kendi görüşünü empoze etmeye çalıştığı, muhalefetin ise marjinalleştirildiği aktarıldı.

AKP’Lİ TAYYAR ‘FETÖ BORSASI’NI ERDOĞAN’A İLETMİŞ: ‘ÜZERİNE GİDİN’ TALİMATI VERDİ

22/03/2018 Diken.com.tr

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, ‘FETÖ borsası’ sözlerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ilettiğini ve Erdoğan’ın tüm iddiaların üzerine gidilmesi talimatını verdiğini açıkladı.

Twitter’dan bir mesaj paylaşan Tayyar, şöyle yazdı:

Bu akşam cumhurbaşkanımızla görüştük.

Tüm iddiaların üzerine gidilmesi talimatını verdi.

İyiki varsınız.

Rabbim sağlıcakla bereketli ömürler nasip etsin.

Tayyar ne demişti?

Tayyar, ‘FETÖ‘ davalarından yargılanan işadamlarının serbest bırakılması için kurulan ‘borsa’da milyon dolarların döndüğünü ve danışmanlarının Erdoğan’a sorunları iletmediğini öne sürmüştü.

Tayyar, kendisinin milletvekili olduğunu ve her söylediğinin suç duyurusu niteliğinde olduğunu belirtirken şöyle demişti: “Gaziantep’te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet. İtirafçı adı altında işadamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde var bu. Bununla ilgili HSK teftiş kuruluna bugün suç duyurusunda bulundum. Sadece televizyonda konuşmuyorum. HSK ne yapmış? Bir yerde problem var.”

Erdoğan’ın kuşatma altında olduğunu iddia eden Tayyar, milletvekili olarak cumhurbaşkanı danışmanlarından yakınırken şunları söylemişti: “Çok özel bir kayıt götürdüm, cumhurbaşkanına. İzledi, çıldırdı. Böyle bir şey nasıl olur diye. Oysa benim o kaydı bir yıl içerisinde göndermediğim danışmanı yoktu! İzletmemişler cumhurbaşkanımıza. Onlar hâlâ ordalar. Bir yerde problem var. Sıkıntı büyük.”

Tayyar, bir rektörün eşinin (Yeni Akit yazarı Meltem Yılmaz’ı kastediyor) bir ‘FETÖ’ şüphelisiyle mail yazışmalarını yayınladığını da hatırlattıktan sonra, “Sonra ne oldu, o kadın Cumhurbaşkanımızın Afrika gezisine alındı. Cumhurbaşkanımızın o mailden haberi yok.

Yanındakiler? Hepsinin haberi var” diye eklemişti.

TEK SATIR YOK: MECLİS KİTAPÇIĞINDA ATATÜRK YER ALMADI, CHP TÖRENE GİTMEDİ

21/03/2018

TBMM Başkanlığı’nın, Meclis Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı’nın kuruluş yıldönümü töreni için bastırdığı kitapçıkta Atatürk’ten söz edilmedi, CHP yıldönümü törenine katılmayarak durumu protesto etti.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a gönderdiği yazıda, “TBMM’nin yasama hizmetlerini, üstelik tarihsel süreciyle ortaya koyma iddiasındaki bir yapıtta, Meclisimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adı, takdim yazınız dahil tek bir satırda dahi geçmemektedir” dedi.

Bu tutumu ‘saygısızlık’ olarak niteleyen Özkoç, kitabın toplatılıp gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra yeniden dağıtılmasını istedi. CHP kuruluş yıldönümüne katılmadı.

KİMSE DUYMASIN: 3’ÜNCÜ HAVALİMANININ METROSU KAPALI İHALEYLE ‘SESSİZCE’ GİTTİ

21/03/2018

Yarattığı ‘doğa katliamı’ ve maliyeti nedeniyle tartışmaların odağındaki 3’üncü havalimanına bağlanacak 27 km uzunluğundaki ikinci metro hattı ihalesinin, ‘sessiz sedasız’yapıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesine şöyle başladı: “‘Yeni havalimanı-Halkalı’ metro hattının ihalesi yapılmakla da kalmamış; 4.3 milyar lira teklif içeren sözleşmesi imzalanmış bile. İhale dediysek, bu satırları okuyan kimse açık bir ihale olduğunu düşünmemiştir umarım. Tabii ki yeni bir 21/b durumuyla karşı karşıyayız. Zaten duyulmamasının sebebi de bu. Doğal afet vb. olağanüstü durumlarda kullanılması gereken 21/b, artık AKP’nin ayrıcalıklı müteahhitlerine kısa yoldan iş vermenin yoluna dönüştüğü için ilan da edilmiyor.”

‘Tanıdık yöntem ve tanıdık isimler’

İmzaların, bir kamu binasının odasında ‘sessiz sedasız’ atıldığını aktaran Toker, teklifin sahiplerinin ‘Özgün Yapı – Kolin İnşaat’olduğunu yazdı.

‘Sektör’ün bu sonucu ‘beklediğini ve bildiğini’yazan Toker, şöyle devam etti: “Bu ihale Aga Enerji’ye değilse bile Özgün – Kolin ortaklığına gitti. (Aga Enerji, Bay – En enerjinin dönüşmüş hali. Bu şirketi de Abdurrahman Şentürk başta olmak üzere Bayburt Grup’un kurucuları 2006’da kurmuşlardı. Resmi olarak Bayburt Grup bünyesinde görünmese de ‘sektör’ oyuncuları Aga Enerji dendiğinde ‘Bayburt’ anlıyor.) Özgün Yapı ise Bayburt Grup bünyesinde resmen görünüyor. Yine ‘Gayrettepe – 3. havalimanı’nı yapmakta olan Şenbay şirketi de öyle. O da Bayburt Grup bünyesinde. Sonuç olarak 3. havalimanına bağlanan iki metro hattında, tanıdık yöntem ve tanıdık isimler (Kolin – Şenbay, Kolin – Özgün) yine buluşmuş oldu. Rekabetin sağlanmadığı, açık yöntemle ihale edilmeyen, kamuoyuna duyurulmayan bu iki hattın toplam yatırım bedelinin 7 milyar 887 milyon liralık olduğunu da not düşelim.”

DANIŞTAY BAŞKANININ KIZI YARGITAY’A TERFİ ETTİ: MESLEKİ DENEYİMİ BİR GÜN

21/03/2018

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun mesleğe bir gün önce başlayan kızını Yargıtay tetkik hakimliğine getirdi.

HSK 20 Mart tarihi itibariyle 356 hâkim ve savcıyı kapsayan mazeret ve ihtiyaç kararnamesi yayınladı. Kararmameyle atananlar arasında Gonca Hatinoğlu da yer aldı. Mesleğe yeni kabul edilen avukatlar arasında bulunan Gonca Hatinoğlu daha bir gün önce (19 Mart) cumhurbaşkanlığında çekilen kurayla ilk görev yeri Elazığ hakimliğine tayin edilmişti.

Konuyu ilk gündeme getiren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “Adalet mi bu şimdi?”diye tepki gösterdi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün kızı Gonca Hatinoğlu, dün hakim yapıldı. Kura çekti... İlk görev yeri Elazığ'a bile gitmeden 24 saat sonra Ankara'ya atandı. Adalet mi bu şimdi? Yargıtay 6. Daire eski Başkanının oğlu da Kilis'e çıkan tayinini 24 saat sonra Ankara'ya yaptırdı. Yarkadaş eski Yargıtay 6. Daire başkanı Mustafa Lütfi Tombaloğlu’nun oğlu Onur Tombaloğlu’nun da Kilis’te göreve başlamasına rağmen 24 saat içinde Ankara hâkimliğine atanmasına da tepki gösterdi.

MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞKANI YILMAZ: AKP GERÇEK EKONOMİK VERİLERİ PAYLAŞMIYOR

0/03/2018

İyi Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, mevcut hükümetin ekonomik verilerin yansıttığı asıl gerçek durumu kamuoyuyla paylaşmadığını söyledi.

Yılmaz, devletin ürettiği veriler konusunda kendisinin de Merkez Bankası başkanlığı yaptığı süre boyunca içinde şüphe olduğunu hatırlattı. Cumhuriyet’in haberine göre, Yılmaz kendisinin geçmişte Türkiye’deki enflasyon verisinin dünyada kullanılan metodolojilere uygun şekilde üretildiğini söylediğini belirtirken, bugünkü durum için “Ama itiraf edeyim, son iki üç yılda geliştirilen bazı uygulamalar bende de bu şüpheyi başlattı” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye’de istatistiki verilerin hesaplanmasında yaşanan sorunlar için özetle şu ifadeleri kullandı:

‘1.1 milyon genç istatistiklere dahil edilmiyor’

“Türkiye’de yapılan işsizlik hesaplamasında 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusumuz 11 milyon 876 bine sabitlenmiş durumda. Oysa gerçek rakam 12 milyon küsür. Yani 1.1 milyon genç istatistiklere dahil edilemiyor.

İşsizlik – özellikle genç işsizliği yüzde 19 seviyesinde. 2015-2017 arası yaratılan istihdamın yüzde 70’i düşük verime sahip hizmet sektöründe. Aralık ayında işsizlik yüzde 10.4 yılın tamamı için yüzde 10.9 olarak açıklandı. Fakat hesaba dahil edilmeyen gençler de katıldığında bu rakam daha yüksek.

‘Stajyer sayısı 843 bin arttı’

Sosyal güvenlik kurumu verileriyle TÜİK verileri arasında da fark var. Stajyer sayısı 843 bin arttı. Meslek lisesinde okuyan birisi ne harçlık verilirse verilsin, isterse ücretsiz çalıştırılsın, istihdam edilen kişi olarak sayılıyor.

‘Madem ekonomi büyüdü bu soruların cevabı niye böyle?’

2017 yılı memnuniyet ve refah anketinde hayat pahalılığı, borçlar gibi konularda vatandaşa ‘durumunuz nasıl’ diye soruluyor. Cevaplarla ilgili bulgular istatistik kurumunda internet sitesinin dip notlarında çok arkalara konuluyor.

Yaşam standardı anketinde ‘Son bir yılda ucuz ürünlere yöneldiniz mi’ sorusuna 2016 yılında ‘Evet’ diyenlerin oranı yüzde 54’ken 2017’de yüzde 57.36’ya yükselmiş. Tasarruf yapabilidiniz mi sorusuna sadece yüzde 14.86 ‘Evet’ demiş. Geliriniz arttı mı diye soruluyor? 2016’da her yüz kişinin 21’i ‘Evet’ demiş. 2017’de ise her yüz kişiden sadece 19’u ‘Evet’ demiş. Madem ekonomi büyüdü bu soruların cevabı niye böyle?” ‘Özel sektör borcu bir gecede devlet borcu haline gelebilir’

Durmuş Yılmaz, ekonominin kaynak ihtiyacının azalmadığını, aksine kamu borcunun azalmış olmasına rağmen özel sektör borcunun arttığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı: “IMF’ye borcumuz bitti deniyor: 5 milyar dolar da borç verdik deniyor. ‘Hayır öyle değil’ diyince ‘Eleştirilecek tarafımız yok’ diyorlar. Evet, Ak Parti iktidara geldiğinde gecelik faizler yüzde 7000’e çıkmıştı, 20 küsür banka batmıştı ve 2001’de kriz oldu. Önceki iktidarlar seçimlerde bunun bedelini kaybederek ödedi.”

Yılmaz şöyle devam etti: “Bu ekonominin kaynak ihtiyacı azalmadı. Kamu borcu GSYH oranı 70’lerden 30’a düştü. Evet, ama özel sektör borçlanmaya devam etti. Özel kesimin borcu devleti ilgilendirmez gibi düşünülüyor ama bir gecede bunların hepsi devlet borcu haline gelebilir. Toplam özel sektör dış borcu 320 milyar dolar. Siz borç almaya devam ederseniz, bir gün geri gidecekler, bunun cevabını bugünden hazır etmeniz gerekir.”

‘ŞEKER’ DÜZENLEMESİ MECLİS’TEN GEÇTİ: NBŞ KOTASI YÜZDE 5’E İNDİ

16/03/2018 Diken.com.tr

Nişasta bazlı şekerler (NBŞ) için yüzde 10 olan kotanın yüzde 5’e indirilmesine dair önerge dün akşam Meclis’te kabul edildi. ‘Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı’nın görüşmeleri sırasında AKP tarafından verilen önerge kabul edildi.

Önergeye göre, Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait fabrikaların özelleştirilmesi halinde, Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından şirketlere tahsis edilen kotalar da devir tarihi itibarıyla alıcıya aktarılmış olacak.

Özelleştirme sözleşmelerinde yer alan üretim taahhüdünün başlangıç tarihinden itibaren alıcı şirketlerin beş yıl boyunca her pazarlama yılı için, kendilerine tahsis edilen kotalardan yüzde 90’ın altında arz sağlamaları halinde, ilgili pazarlama yılı kotasının yüzde 90’ı ile arz arasındaki fark kadar kota hakları, Türkiye Şeker Fabrikaları’na aktarılacak.

Bu aktarım nedeniyle herhangi bir hak ileri sürülemeyecek ve talepte bulunulamayacak.

Kota fazlası fabrikalara gidecek

Düzenlemeye göre, NBŞ için belirlenecek kota miktarında yapılan değişiklik sonucu ortaya çıkan kota fazlası Türkiye Şeker Fabrikaları’na aktarılacak.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, şubat ayında 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için ihaleye çıkmış ve bu karar çeşitli kesimlerin tepkisine neden olmuştu. İhalede tekliflerin nisan ayında alınması planlanıyor.

Bakanlar kurulu her yıl bu kotayı yüzde 50 artırma yetkisine sahip

Dünyada şeker kamışı, şeker pancarı ve mısırdan üretilen şeker, Türkiye’de şeker pancarı ve mısırdan üretiliyor. Mısır şurubu yani NBŞ, şeker pancarından elde edilen şekerden daha ucuz ve nakliyesi daha kolay olduğu için üreticiler için daha düşük maliyetli, dolayısıyla daha kârlı. Dünya genelinde toplam 13 milyon ton olan NBŞ üretiminin yarısı ABD’de yapılıyor.

NBŞ, Türkiye’de belirlenen kota kadar üretilebiliyor. Kota artışı, Şeker Kanunu’nun uygulanmaya başladığı 2002 yılından bu yana her yıl yeniden belirleniyor. Talep, şeker piyasalarını düzenlemekle görevli Şeker Kurumu’nun önerisi üzerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bakanlar kuruluna götürülüyor. Bakanlar kurulu da Şeker Kurumu tarafından ortaya konulan ihtiyaç talebini gerekçe göstererek kotayı artırıyor. Kurul, her yıl bu kotayı yüzde 50 kadar artırma yetkisine sahip.

Son olarak, 3 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan bakanlar kurulu kararıylaNBŞ üretimi için 250 bin ton olarak belirlenen kota yüzde 30 oranında artırılmıştı. Uzmanlara göre bu değişiklikle Türkiye’de NBŞ kotasının fiilen yüzde 20’ye yaklaştığı tahmin ediliyor.

KAYYIMLAR KRALI: AKP’Lİ YÖNETİCİ EL KONULAN YEDİ ŞİRKETİN YÖNETİMİNE ATANMIŞ

16/03/2018

AKP Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik’in el konulan yedi şirketin yönetiminde kayyım olarak yer aldığı ortaya çıktı.

AKP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci 25 Şubat’ta yeniden bu göreve seçilmesinden sonra dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığına Mahmut Birlik’i getirmişti.

Cumhuriyet’ten Aykut Küçükkaya’nın haberine göre Birlik, aralarında ‘FETÖ’nün kasası’suçlamasıyla davası hala süren Naksan Holding’le birlikte toplam yedi şirketin yönetimine kayyım olarak atandı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) 9 Mart 2018 tarihinde güncellenen listesine göre bu şirketler şöyle:

-Naksan Holding A.Ş.

-SOHO Yatırım İnşaat Gayrimenkul Dış Ticaret

-Tasfiye halinde Cardiatech Sağlık Ürünleri

-Vera Denizcilik

-Verimli Plastik Film ve Enerji

-Atlas Halı Aksesuar ve Mobilya

-Sanal Kokpit Simülatör Üretim.

TARIM ARAZİLERİ ERİDİ: NOHUT, KURU FASULYE, PİRİNÇ VE BUĞDAYDA İTHALAT KATLANARAK ARTTI

15/03/2018

Bir yılda 336 bin hektarlık tarım arazasinin yok olduğu, 2017’de buğday ithalatının yüzde 234 artışla 821 bin tona, mısır ithalatının 8.5 kat artışla 404 bin tona yükseldiği bildirildi.

Cumhuriyet’ten Gamze Bal’ın haberine göre Türkiye’de toplam işlenen tarım alanının yüzde 33’ünü oluşturan buğday ekim alanı, son 10 yılda 9 milyon hektardan 2017 itibarıyla 7.7 milyon hektara gerilerken nohut ekim alanı yüzde 46 küçülerek 3 milyon 595 bin dönüme geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre 2005’te 41.2 milyon hektar olan toplam tarım alanı, 2017’de 38 milyon hektara indi. Bu zaman aralığında Türkiye’deki tarım arazileri 3.2 milyon hektar küçülmüş oldu.

Son bir yılda toplam 336 bin hektar tarım arazisinin küçülmesi, nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, ayçiçeği tohumu, pamuk ithalatı gibi tüm tarım ürünleri ithalatına geçen yıl toplam 17 milyar dolara dayanan bir harcamaya neden oldu.

Bir önceki yılın ocak ayla karşılaştırdığında Ocak 2018’de 246 bin ton olan buğday ithalatı yüzde 234 artışla 821 bin tona, 48 bin ton olan mısır ithalatı 8.5 kat artışla 404 bin tona, 5 bin ton olan pirinç ithalatı da yüzde 240 artışla 17 bin tona ulaştı.

Bakliyatta dev artış

TÜİK verilerine tarım ürünleri ithalatındaki son bir yıllık artış şöyle:

* 4 bin ton olan nohut ithalatı, yüzde 175 artışla 11 bin tona,

* 3 bin ton olan kuru fasulye ithalatı, yüzde 267 artışla 11 bin tona,

* 107 bin ton olan soya fasulyesi ithalatı, yüzde 69 artışla 181 bin tona,

* 29 bin ton olan ayçiçeği tohumu ithalatı, yüzde 145 artışla 71 bin tona,

* 51 bin ton olan pamuk ithalatı, yüzde 41 artışla 72 bin tona yükseldi.

Sığır ithalatı 4 milyar TL’ye çıktı

Geçen yıl 22 bin 999 baş olan sığır ithalatı, yüzde 393 artışla 113 bin 318 başa ulaştı. 1051 baş olan koyun ithalatı da yüzde 580 artışla 7 bin 143 başa yükseldi. Sığır ithalatına ödenen miktar da 2016’da 1.7 milyar TL iken 4 milyar TL’ye çıktı. Türkiye, 2011-2015 döneminde damızlık, besilik ve kasaplık olmak üzere yaklaşık 1.4 milyon büyükbaş hayvan ithalatı yapmıştı.

ÇOK YAKIYOR: ‘BÜTÇENİN YETMEDİĞİ’ DİYANET, SEKİZ YILDA 40.8 MİLYAR LİRA HARCAMIŞ

14/03/2018

Her yıl kısıtlı bütçeden şikayet eden Diyanet’e ayrılan paranın, 2017’de 7 milyar liraya çıkarıldığı öğrenildi. Diyanet, son sekiz yılda da tam 40.8 milyar liralık harcama yapmış.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl yayınlanan faaliyet raporları, başkanlığa yasayla verilen bütçeyi, yıl içinde eklenen ve düşülen ödeneklerin toplamını ve yıl sonunda harcanan toplam parayı gözler önüne serdi.

Buna göre Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 yılında 2 milyar 650 milyon 530 bin lira olan bütçesini 2017 yılında 6 milyar 867 milyon 117 bin liraya çıkardı. Başkanlık, bütçesini de sekiz yılda yaklaşık 4.2 milyar lira artırdı.

Sekiz yılda bütçe kanunuyla kasasına toplam 38.8 milyar lira koyan Diyanet’e, her yılın içinde eklenen ve düşülen ödeneklerden sonra toplam 37.3 milyar tam ödenek ayrıldı.

Bu ödeneğe karşılık gerçekleştirilen hizmetler sonucunda Diyanet sekiz yılın sonunda 40.8 milyar lira harcama yaptı. Sekiz yılda bütçe kanunlarıyla kendisine verilen ödenekten 1.9 milyar lira fazla harcayan Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl hazırladığı raporlarda kısıtlı bütçeden şikayetçi oldu.

KAHRAMAN DA ‘ERDOĞAN GİBİ’ KORUNACAK: 3 MİLYON LİRA MALİYETLİ ARAÇLAR MECLİS’TE

11/03/2018

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın korumaları için, 2 milyon 950 bin liraya beş adet otomobil satın alındı.

Sözcü’den Kamil Elibol’un haberine göre, Toyota Land Cruiser Prado marka araçlar için ‘filo indirimi’ uygulandı. Normal satış fiyatı 690 bin lira olan araçların tanesi 590 bin liraya mal oldu. Yeni dönemde Kahraman’ın koruma ekibinde ‘öncü ve artçı’ olarak Volkswagen Passat marka araçlar yerine cipler yer alacak. Tescil plakaları takılan araçlar Meclis’e teslim edildi.

Kahraman bundan böyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım gibi korunacak.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Kahraman’ın Mercedes Benz Maybach S 600 marka makam aracı aldırdığını ve ambulans gibi donatılan araç için Meclis bütçesinden 5 milyon lira çıktığını öne sürmüştü.

Makam aracının diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler için ‘vitrin’ olduğunu söyleyen Kahraman, “Şöyle bir yanlışlık var: Fiyatı çok yüksek gösteriliyor. Vergi ve gümrüğü olmayan bir vasıta, Başbakanlık kanalıyla geldiği için. Meclis başkanlığı almadı, Başbakanlık tahsis etti” diye yanıt vermişti.

MEB’İN NİYETİ, AÇIKLANAN LİSTEYLE ANLAŞILDI: 23 PROJE OKULUN 16’SI İMAM HATİP

27.03.2018 Birgün.com.tr

MEB’in Ankara’daki proje okullarına ilişkin paylaştığı liste, yeni sistemin öğrencilere yaşatacağı mağduriyeti gözler önüne serdi. Ankara’da belirlenen toplam 23 okulun 16’sını Anadolu imam hatip liseleri oluşturdu

MEB’in Ankara’da belirlediği toplam 23 proje okulun 16’sını Anadolu imam hatip liseleri oluşturdu. Açıklanan listede yalnızca bir Anadolu lisesi, bir fen lisesi yer aldı. Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, listenin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “MEB öğrencileri bazı okul türlerine mi yönlendirecek?” sorusunun karşılık bulduğunu söyledi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin yerine getirilen yeni orta öğretime geçiş sistemine ilişkin kafa karışıklıklarını gideremeyen MEB’in niyeti, Ankara’da belirlenen proje okullarıyla netlik kazandı. Sınavla öğrenci alacak okulları, “Fen liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları” şeklinde açıklayan MEB, bu okullara öğrencilerin ne kadarının yerleşeceğini velilerin ve öğrencilerin tercihine bırakmayarak üst sınır belirledi. MEB’in Ankara’da belirlediği toplam 23 proje okulun 16’sını Anadolu imam hatip liseleri oluşturdu. Listeye göre Ankara’da proje okulu olarak yalnızca bir Anadolu lisesi, bir fen lisesi ve bir sosyal bilimler lisesi belirlendi.

Detaylar paylaşılmıyor

Ankara için belirlenen proje okullarının, yüzde 10’luk dilime giren öğrencilerin nereleri tercih edebileceğini açıkça ortaya koyduğun belirten Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yüksek Öğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, “MEB, öğrencileri bazı okul türlerine mi yönlendirecek?” sorusunun karşılık bulduğunu kaydetti. Eğitim Sen’in, orta öğretime geçiş sisteminde yapılan değişikliğin yaratacağı mağduriyete uzun süredir dikkati çekmeye çalıştığını kaydeden Bozdoğan, “Ayrıca bu yıl uygulanacak yerleştirme sisteminin kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşılmaması da soru işaretlerini artırmaktadır” dedi.

Bozdoğan, ilk yüzde 10’luk dilime girecek öğrencilerin tercih edebileceği okullara ilişkin listede imam hatiplere ağırlık verilmesinin MEB’in tercihini ortaya koyduğunu ifade etti. Öğrencilerin ve velilerin tercihlerinin akademik eğitimden yana olmasına karşın MEB’in bu yönelimi dikkate almadan planlama yaptığını söyleyen Bozdoğan, “Ankara’da bulunan proje okullarının listesine bakıldığında, öğrencilerin tercih döneminde neyle karşılaşacakları daha açık ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

ANALİZ: SURİYE'DE 'YARDIM ÇALIŞANI' ADI ALTINDA BULUNAN CİHATÇILAR

15.03.2018 Birgün.com.tr

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsü Batı Asya Programı uzmanı Rodger Shanahan, BBC için kaleme aldığı analizde, Suriye'de 'yardım çalışanı' adı altında faaliyet gösteren cihatçıları yazdı. Shanahan, "Suriye'deki savaşta insani yardım çalışanları ile cihatçıları birbirinden ayırmanın zor olduğunu" ifade ettiği analizinde, yabancı savaşçıların 'insani yardım çalışanı kılığında' ülkeye girdiğini öne sürdü.

BBC Türkçe'nin aktardığı analiz şöyle:

Dünyanın birçok yerinde birçok kişi, Suriye'de yıllar süren iç savaşta sivillerin acılarının dinmesine yardımcı olmak istedi. Ama Suriye'ye yardım ulaştırmak ve doğru kişilerin eline geçtiğinden emin olmak bir hayli zor.

Bu ayrımı yapabilmek, çatışmalarda mağdur olanların ihtiyaç duyduğu yardımın ulaşmasını kolaylaştırabilir.

Suriye savaşı karmaşık ve cihatçılar, özellikle savaşın başlarında, bu karmaşadan istifade etti. Gönderilen bağışların bir kısmı başkalarının eline geçti, yabancı savaşçılar da insani yardım çalışanı kılığında ülkeye girdi.

Bosna ve Afganistan'da olduğu gibi, daha önce yaşanan savaş ortamlarında yardım kuruluşları ve vakıflar radikal örgütler tarafından istismar edilmişti.

Peki buna nasıl son verilir?

Lowy Enstitüsü'nün yaptığı araştırma, radikal örgütlerin Suriye'de kendilerini nasıl 'mazlumdan yana' gösterdiklerini ve vakıfları suistimal ettiklerini ortaya koyuyor. Çoğu örgüt çocuklar ve yetimler için çalıştıklarını iddia ediyor.

Suriye'ye 2014 yılında giden İngiliz vatandaşı Omar Hussain de onlardan biri. Hussain yardım çalışanı olarak gittiği Suriye'de, IŞİD'in sosyal medyada propagandasını yaptı.

İngiltere iç istihbarat servisi MI5 tarafından takip edildiği düşüncesiyle, kendisini yetim çocuklara yardım eden bir vakıf çalışanı olarak gösterdi.

İngiliz güvenlik birimleri için bir diğer sorun da savaşın başlarında yardım konvoyu adı altında Türkiye'nin güney sınırından Suriye'nin kuzeyine geçenler oldu.

Bu faaliyetlerin çoğunun meşru olmasına rağmen, bu konvoya katılanlarla ilgili kontroller biraz gevşekti.

Suriye'de zor durumda kalan Müslümanlara yardım etmek isteyenleri istismar edenler arasında Syed Hoque ve Mashoud Miah da vardı. İki İngiliz vatandaşı, Hoque'un dürbünlü tüfek almak isteyen cihatçı yeğenine para göndermek için yardım konvoylarını kullandı.

İlk İngiliz İntihar Bombacısı

Hoque ve Miah'nın kullandığı konvoylardan birinde, yardım taşıdığı düşüncesiyle Suriye'ye giden daha sonra IŞİD tarafından kaçılıp öldürülen İngiliz taksi şoförü Alan Henning vardı.

Üç çocuk babası 41 yaşındaki İngiliz Abdul Waheed Majeed de aralarına karıştığı bir yardım konvoyuyla Suriye'ye geçip, bir hapishanenin önünde kendini patlattı. Majeed, Suriye'deki ilk İngiliz intihar bombacısı oldu.

İngiltere Yardım Vakıfları Komisyonu yetkilikleri 2014 yılı Şubat ayında yayımladıkları duyuruyla yardım konvoylarının amaçları dışında istismar edilebilecekleri uyarısında bulundu.

Benzer yöntemler, haklarında yasal işlem başlatılmaması için insani yardım çalışanı kılıfında faaliyet yürüten Avustralyalı cihatçılar tarafından da kullanılmıştı.

Örneğin Abdul Salam Mahmoud. Mahmoud, 2014 yılı Ağustos ayında Suriye'deyken Avustralya televizyonuna çıkıp ihtiyacı olanlara yardım ulaştırdığını, herhangi bir radikal örgüt üyesi olmadığını söylemişti.

Daha sonra ise, El Kaide bağlantılı bir örgüt tarafından 'şehit' ilan edildi.

Fransa da radikal örgütlere destek verdiğinden şüphelenilen bazı vakıf çalışanlarını tutuklamıştı.

Yardım sektörünün bu şekilde istismar edenleri denetlemek zor. Demokrasilerde insanlar kime yardım etmek istediklerine ve bunu nasıl yapacaklarına kendileri karar verir.

Para Geçişini Takip Etmek Zor

Ayrıca ülkeler arası, gayri resmi para geçişinin izini sürmek de kolay değil. Örneğin, farklı ülkelerde bulunan militanlar arasındaki havale sistemiyle nakit paranın sınır geçişlerinin kaydını tutmak oldukça zor.

Kaygı verici olan, saldırını finanse etmek için çok yüklü meblağlara da ihtiyaçları olmaması.

Örneğin uzaktan kumandalı bombalar yalnızca birkaç yüz dolara yapılabiliyor.

Büyük uluslararası şirketler, bağışların doğru kişilerin eline ulaşması için gerekli araçlara sahip ama onların da sistemi dört dörtlük değil. Küçük grupların, paranın veya yardımın kimin eline geçtiğini tespit edebilme imkânları ise kısıtlı.

Gaziantep'te görüştüğüm bir Suriye yardım kuruşu temsilcisi "Suriye'de kontrolleri çok dikkatli yapmazsanız, biri elinize düzmece isimler ve adreslerden oluşan bir liste tutuşturur" dedi.

Suriye'de farkında olmadan paralar radikallerin eline geçebilir.

Türkiye ve Ürdün'deki Suriyeli insani yardım çalışanları, kayıtlı belge tutmanın ve terör şüphelilerinin listesini kontrol etmenin önemini uluslararası kuruluşlarda çalıştıktan sonra anladıklarını söyledi.

Para transferi ve insan geçişine yönelik mevcut yönetmelikler geçmişe yönelik. Yasalar, bu sorunların yaşanmasını engellemekten çok, kuralları ihlal edenleri cezalandırıyor.

Diğer yandan, birçok ülke tehlike riski yüksek bölgelerde faaliyet gösteren gruplara eğitim verse de, güvenlik güçleri ile vakıf denetçileri arasında bilgi akışında yeterince etkili olamıyor.

Hükümetler, gelecekte yardım çabalarının istismar edilmesine engel olmak istiyorlarsa çok geç olmadan harekete geçmelidirler.

Bir seçenek, faaliyetlerini savaş bölgelerinde yürütmek isteyen gruplara, çalışanlarını tanıdıkları, bağışların da nereye gittiğini tespit edecekleri bir sistem için 'ruhsat' verilmesi olabilir.

Bir diğer seçenek de hükümetlerin tehlike riski yüksek ülkelerde 'tanımlı' bölgeler belirlemesi olabilir. Bu bölgelere seyahat, nadir durumlar dışında, suç sayılabilir.

Örneğin Avustralya, Rakka ve Musul'a seyahatlere kısıtlama getirdi. Her ülke, kontrolleri ne kadar sıkı tutacağına kendi karar vermek ister. Çatışmalar ve savaşlar devam ettiği sürece yardım kuruluşlarının radikal militanlar tarafından istismar edilmesi kaçınılmaz olur.

Suriye bize bunun ne kadar kolay olduğunu ve neden ders çıkarmamız gerektiğini gösterdi.

SARAYIN 13 GÜNLÜK HARCAMASI ŞEKER FABRİKALARININ TÜM ZARARINI KARŞILIYOR

12.03.2018 Birgün.com.tr

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın şeker fabrikalarının devletin sırtında yük olduğunu açıkladığını belirterek “Sarayın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının tüm zararını karşılıyor. Saray harcamalarında 30’da 1 oranında tasarruf etse milli şeker sanayimiz ve bu fabrikalardan geçinen 2,5 milyon insanımızın geleceği kurtulacak” dedi.

Erdoğdu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın dün partisinin MKYK toplantısında yaptığı, “Şeker fabrikaları devletin sırtında yük ve zarar ediyor. O nedenle özelleştireceğiz” dediğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu fabrikalar 2,5 milyon insana iş ve aş sağlıyor. Devletin resmi rakamlarına göre, şeker fabrikalarının 2016 zararı 76 milyon. Aynı yıl saray 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptı. Yani devletin resmi kesin hesaplarıyla kıyaslarsak, sarayın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanıyor. Söz konusu dönemde saray günde 1 milyon 600 bin TL harcamış. Bu sarayın dakikada 4 bin 281 TL harcadığını gösteriyor. Rakamlar milletin sırtına kimin yük olduğu gösteriyor. 2,5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki saray bu milletin sırtına yük.”

İyi Yönetilmiyorlar

Sayıştay raporlarına göre şeker fabrikaları iyi yönetilmediği için 2016’da 22 milyon TL faiz ödediğinin belirtildiğini kaydeden Erdoğdu, “Fabrikaların iyi yönetilmemesi ne işçilerin ne de pancar eken çiftçinin suçu. Oraya getirdiğiniz adamlar bu fabrikaları rantabl hale getirememiş. O adamların hatasını 2,5 milyon aileye ödetemezsiniz” diye konuştu.

Erdoğdu, Türkiye’de kamu öncülüğünde ve kooperatiflerin girişimciliği ile pancar şekeri üretimi başarıyla devam ettirildiğini, arz güvenliğinin yanı sıra, fiyat ve verimlilik açısından önemli başarılara imza attığını belirterek, “Bu nedenle, özelleştirme kararının iktisadi mantığı çürüktür.” dedi. Şeker pancarı üretiminin sözleşmeli üretimin ilk örneklerinden biri olduğunu ve sanayileşme tarihinde tarımın sanayiye entegre olmasını sağlayarak gıda sanayinin gelişiminde kilit bir rol oynadığını anlatan Erdoğdu, mevcut sistemin arz güvenliği sağladığını ve işletmelerin sürdürülebilirliğini garanti altına aldığını bildirdi. Erdoğdu şöyle devam etti:

“Türkiye’deki 43 şeker fabrikasının 25’i kamuya, 5’i Pankobirlik’e ait. 2016 yılında 15 milyon hektar alanda tahıl ve bitkisel ürün ekilirken, şeker pancarı ekim alanı ise 322 bin hektar civarında gerçekleşti.2017’de pancar üretimi bir önceki yıla göre yüzde 22 artışla 19 milyon 500 bin ton olarak gerçekleşti. Bu miktar Şeker Kanunu’nun uygulanmaya girdiği 2002’den bu yana en yüksek üretim. Üretilen pancar 16 milyon tondan 20 milyon tona yükseldi, dekar başına verim 5,5 tondan 6,1 tona ve ürün taşıyan alan da 2,9 milyon dekardan 3,2 milyon dekara genişledi.”

AB Ülkeleri Üretmeye Devam Ediyor

Pancardan üretilen şekerin dünyada hükümetler tarafından desteklendiğini anlatan Erdoğdu, 2016 yılında AB ülkelerinin şeker pancarı ve beyaz şeker bakımından Türkiye’nin 14 katına ulaşan oranlarda destek verdiğini bildirerek şunları söyledi:

“Fabrikanın sermaye yapısının ya kamu elinde bulunması ya da tabana yayılarak kooperatif yapısıyla şekillenmesi doğrudur. Ülkemizin coğrafi olarak şeker ithal eden ülkelere olan yakınlığı ve AB ülkelerine göre verimli alanlara sahip olması, Türk şeker sanayinin uluslararası piyasalarda rekabet şansını artırıyor. Uygun iklim ve toprak verimliliği ülkemize, AB’ye kıyasla yüzde 15-20 daha ucuz kristal şeker üretme imkânı sağlıyor. Hollanda gibi şeker pancarı için uygun olmayan iklime sahip AB ülkeleri bile pancar şekeri üretimini tereddütsüz devam ettiriyor. Bunun nedeni pancar ziraatının ve sanayisinin üreticilere sağladığı katma değer. AB ülkelerinden Almanya ve Fransa mevcut tüketiminin iki katı daha fazla şeker üretiyor.”

ABD ve AB’de faaliyet gösteren şirketlerin önemli bir bölümünün çiftçi kooperatifleri ve çalışanlarının içinde yer aldığı yönetim modellerinin mülkiyetinde olduğunu bildiren Erdoğdu, “Pancar tarımı, çiftçiyi köyde tutan en önemli araçlardan biri. Özelleştirme kararı neticesinde 10 milyon insanımız eliyle yaratılan 2,5-3 milyar dolarlık katma değerden ve istihdam gücünden vazgeçilecek, pancar tarımı yok olacak. Pancardan geçimini sağlayan 2,5 milyon insan şehirlere göç ederek işsizler ordusuna katılacak” diye konuştu.

NBŞ Üretimİ AB’nin 8 Katı

Özelleştirmenin sonucunda sağlığa aykırı olduğu bildirilen nişasta bazlı şekerin (NBŞ) iç tüketimde pancar şekerinin yerini alacağına dikkat çeken Erdoğdu, AB ülkelerinde NBŞ üretiminin çok sınırlı olmasına karşın Türkiye’de AB ülkelerinin 8 katı üzerinde olduğunu söyledi. Erdoğdu şöyle konuştu:

“Ülkemizde, şeker, dünya ortalama büyüme hızının ancak yarısı düzeyinde büyürken, NBŞ üretimi dünya ortalamasının 4 katı, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar ise 10 katının üzerinde büyümekte. Bu da şeker fabrikalarının Cargill ve benzeri fabrikaların isteği üzerine kapatılmak istendiği iddialarını doğruluyor. Şeker-İş’in 2005’den bu yana NBŞ kotasının artırılmasının iptaline yönelik Danıştay’a açtığı hemen hemen her davanın kazanılmasına rağmen NBŞ kotalarındaki oynak sistem, Türkiye şeker sektörünün altını oyuyor.”

CHP olarak, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı oldukları görüşünü tekrarlayan Erdoğdu, “Genç cumhuriyetin kıt kaynaklarıyla kurduğu bu değerli işletmeler, iktidarın anlık rant hesabına kurban edilmemeli, ülkemizin gıda güvenliği tehdit edilmemeli. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi değil, kooperatiflerimizin bu fabrikaların yönetimi ve mülkiyetinde pay alması bu kritik sektörün başarılı seyrine devam etmesi için atılması gereken birinci adımdır.” dedi.01/04/2018Önceki yazılar

Gözden Kaçanlar (01/10/2019)
Gözden Kaçanlar (01/09/2019)
Gözden Kaçanlar (01/08/2019)
Gözden Kaçanlar (01/07/2019)
Gözden Kaçanlar (01/06/2019)
Gözden Kaçanlar (01/05/2019)
Gözden Kaçanlar (01/04/2019)
Gözden Kaçanlar (01/03/2019)
Gözden Kaçanlar (01/02/2019)
Gözden Kaçanlar (01/01/2019)
Gözden Kaçanlar (01/12/2018)
Gözden Kaçanlar / Gözde Pektaş (01/11/2018)
Gözden Kaçanlar (01/10/2018)
Gözden Kaçanlar (01/09/2018)
Gözden Kaçanlar (01/08/2018)
Gözden Kaçanlar (01/07/2018)
Gözden Kaçanlar Mayıs (01/05/2018)
(01/04/2018)
Gözden Kaçanlar - Şubat (01/03/2018)
Gözden Kaçanlar - Ocak (01/02/2018)
Gözden Kaçanlar - Ocak (01/01/2018)
Gözden Kaçanlar - Aralık (01/12/2017)
Gözden Kaçanlar - Kasım (01/11/2017)
Gözden Kaçanlar - Ekim (01/10/2017)
Geçen Yıla Oranla 158 Lira Yükseldi: Türk-İş’in Hesabına Göre Açlık Sınırı 1508 Lira (01/07/2017)
Sanatsız Toplum: Türkiye’de Sinema Salonu Olmayan İl Sayısı 7’ye Yükseldi (01/07/2017)
“ERDOĞAN’A Hakaret”te Geçen Yıl: 46 Bin İşlem, 5 Bin Kamu Davası, 1080 Mahkumiyet (01/07/2017)
Eski MİT Müsteşarı 15 Temmuz’u Anlattı: CIA’den Alınan Talimatlarla Bu İş Yürüyor (01/07/2017)
Akademinin Hali: İTÜ Rektörü ‘ATILMA Gelsin’ Istedi, Yök ‘KANUNDA Zaten Var’ dedi (01/07/2017)
Beş Olayla Yargıda ‘YAKALA-BIRAK TUTUKLA-BIRAK’ Dönemi (01/07/2017)
Yürürlüğe Girdi: Eğitim Kurumlarına Abdesthane ve Mescit Zorunluluğu (01/07/2017)
Yüz Kızartan İstatistik: Bu Yıl Akdeniz’de 2 Bin 108 Mülteci Hayatını Kaybetti (01/07/2017)
AİHM, Türkiye’yi ‘CEMEVLERİNE Ayrımcılık’tan Tazminata Mahkum Etti (01/07/2017)
Asker Zehirlenmelerinin Odağı: Rota Yemekçilik Dört Yılda 70 Kat Büyümüş (01/07/2017)
İmam Hatipler için 50 Bin Olan Nüfus Koşulu 5 Bine Düştü, Fen Lisesi Kontenjanı Yüzde 5 ile Sınırlandı (01/07/2017)
Anadolu Liselerine Yeni Düzen: Din Kültürü Dersi Artacak, Biyoloji Azalacak (01/07/2017)
Utandıran Rapor: Unicef’e Göre Türkiye ‘EĞİTİM Kalitesi’nde Sonuncu (01/07/2017)
Akp Oylarıyla Ret: Zehirlenen Askerlerin Durumu Meclis’te ‘ÖNEMSİZ’ Bulunmuş (01/07/2017)
‘MEGA Projelerin Gözdesi’ Cengiz-Kolin-Kalyon, Akkuyu’ya Ortak Olacak (01/07/2017)
Yoksulluk Sınırı 5 Bin Liraya Dayandı (01/06/2017)
Çocukken 28 Kişinin İstismarına Uğrayan Genç Hayata Tutunma Hikayesini Anlattı (01/06/2017)
Aladağ Aileleri: Süleymancıların Yurdu Kapanmasın Diye Çocukları MEB Gönderdi (01/06/2017)
Akp’li Vekil ‘KARAR Yeter Sayısı’ İstedi, ‘ÇOCUK İstismarı’ Önergesi Görüşülemedi (01/06/2017)
Nükleer Santral ‘TEMİZLİĞİ’: Sinop’ta ÇED Öncesinde 350 Binin Üzerinde Ağaç Kesilmiş (01/06/2017)
‘İFLAS Ekonomisi’: Yılın İlk Dört Ayında 38 Bin Esnaf Kepenk İndirdi (01/06/2017)
SGK Mülakatında Konular: 15 Temmuz, Referandum, ‘TEK Adam’lık… (01/06/2017)
İşsizlik Yüzde 12.6; Neredeyse Her Dört Gençten Biri İşsiz (01/06/2017)
Son 15 Yılda 1571 Madenci ‘İŞ Cinayeti’nde Hayatını Kaybetti (01/06/2017)
TRT’nin Hukuk Müşaviri Zimmetine 50 Milyon Lira Geçirip ABD’ye Kaçtı (01/06/2017)
Bu Ne Sevgi: Atatürk’e Hakaret Yağdıran Armağan, Akp’li Belediyelerin ‘GÖZDESİ’YMiŞ (01/06/2017)
2017'nin İlk 3 Ayında Bireysel Silahlanma %10 Arttı (01/06/2017)
Türkiye’ye Silah İhracatını 11 Kez Reddeden Almanya, 54 Kez Onaylamış (01/04/2017)
‘Çocuk Evlilikleri Türkiye’nin Acı Yüzü’: 11 Yılda 2 Bin 404 Bebek Doğarken Öldü (01/04/2017)
Akp’nin Diyarbakır’daki Referandum ‘Malzemesi’ Şeyh Sait Oldu (01/04/2017)
Referandum Raporu: Televizyonda ‘Eevet’in Süresi ‘Hayır’ın 10 Katı (01/04/2017)
273 Bin Kişi Daha: İşsizlik Yüzde 10.9’a Yükseldi (01/04/2017)
Terör Bilançosu: 7 Haziran 2015’ten Bu Yana 596 Sivil, 557 Asker, 311 Polis Hayatını Kaybetti (01/04/2017)
Al Gülüm Ver Gülüm: Akp’li Bakanlar Akrabalarını Kurumlarına Karşılıklı Müdür Atadı (01/04/2017)
Bakan Yardımcısı ‘YOL Gösterdi’: İktidarla İlişkisi Olmayana Ağırlık Verilmiyor (01/04/2017)
Akademi Çölleşti (01/04/2017)
Akp'li Vekilden İtiraf Gibi Yanıt: İçerikte Ne Var Bilmiyorum (01/04/2017)
İşte Ohal'in Ekonomiye Faturası (01/04/2017)
Jet Terfi: Akp'li Vekilin Eşine Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (01/04/2017)
Aile Bakanı 3 Yıldır Açık Olan Huzurevinin 'Açılışını Yaptı (01/04/2017)
Erkekler Şubat'ta 24 Kadın Öldürdü (01/04/2017)
Düzce’de ‘Aile Saadeti’: Akp’li Başkan ‘AMCA, Gelin, Yeğen’ Dokuz Akrabasına Koltuk Vermiş (01/04/2017)
Sosyal Medyada ‘Propaganda’dan 1734 Kişi Tutuklandı, 18 Bin Kişi Gözaltı Talimatı Bekliyor (01/03/2017)
Kuzu Kurda Emanet: Muğla Sahillerini Uluslararası Gayrimenkul Şirketi ‘RAPORLAMIŞ’ (01/03/2017)
‘İcraatın İçinden’: Artvin’de 15 Yılda 465 Futbol Sahası Kadar Orman Madenciliğe Açıldı (01/03/2017)
2016’da İş Cinayetlerinde 1970 İşçi Hayatını Kaybetti, 56’sı Çocuktu (01/03/2017)
Af Örgütü Raporu: Erdoğan Gücünü Sağlamlaştırdı, Ohal’le Hak İhlalleri Arttı (01/03/2017)
Bylock’tan Tutuklanan Kaymakamın Referansı Bilal Erdoğan Çıktı (01/03/2017)
Bu Kez Adana: İlkokul Öğretmeni Üç Öğrencisine İstismardan Tutuklandı (01/03/2017)
Alman Devlet Kanalı: Türkiye’de Sığınmacılar Organlarını Satmak Zorunda Kalıyor (01/03/2017)
‘Resmi’ Rakamlara Göre Türkiye’de Yaklaşik 100 Bin Çocuk İşçi Var (01/03/2017)
‘Gizli Hizmet Giderleri’: Örtülü Ödenekten Yilin İlk Ayinda 163 Milyon Lira Harcandi (01/03/2017)
Terör Bilançosu: 7 Haziran 2015’ten Bu Yana 594 Sivil, 551 Asker, 311 Polis Hayatını Kaybetti (01/03/2017)
1 Milyon Adet “TÜRKÇE Olimpiyatları” Parası Basılmış! (01/03/2017)
2016’da Erkekler En Az 261 Kadın ve Kız Çocuğu Öldürdü (01/03/2017)
Ziraat Bankası, Borsa İstanbul Dahil Sekiz Kamu Şirketi Varlık Fonuna Devredildi (01/03/2017)
20 Milyon Ateşli Silah Var Ama 1 Milyon Ruhsat Yok (01/03/2017)
Vali Coş’un Adı da ‘Fetö’ Araştırmasında: Pasaportu İptal Edilmiş (01/02/2017)
‘İtırafçı’ Öğretmen: 60 Kaymakamdan 55’i ‘Fetö’cüydü (01/02/2017)
Erdoğan, Polisleri Şikâyet Ederken Gazeteci Şık’ın ‘İmamın Ordusu’na Atıf Yapmış (01/02/2017)
Terör Bilançosu: 7 Haziran 2015’ten Bu Yana 594 Sıvılı, 549 Asker, 311 Polis Hayatını Kaybetti (01/02/2017)
'Kayıp Nesle’ Doğru: Türkiye’deki Suriyeli Çocukların En Az Yüzde 40’ı Okula Gidemiyor (01/02/2017)
İşsizlik Yüzde 11.8’e Yükseldi: 500 Bin İşsiz Daha (01/02/2017)
Sosyal Medya Hedefte: Gözaltı Talimatı Bekleyen Yaklaşık 18 Bin Dosya Var (01/02/2017)
Rantın Altı Millete Küfür Eden Mehmet Cengiz'in, Üstü Damadın... (01/02/2017)
Erkekler Aralık'ta 19 Kadın Öldürdü (01/02/2017)
Gazeteciliğin Önünde İki Büyük Engel: İktidar Ve Yargı (01/02/2017)
RTÜK: “Aşağılayıcı” yayınlara ağır cezalar (01/02/2017)
50 Vekilin 5 Yılda Devlete Maliyeti 187 Milyon Lira (01/02/2017)
Bu kez İzmir: Eğitmen, zihinsel engelli öğrencilerine ‘cinsel istismar’ suçlamasıyla tutuklandı (01/01/2017)
TIMES: ERDOĞAN’IN PUTIN’E YAKINLAŞMASI ORTADOĞU’NUN YENIDEN ŞEKILLENMESI DEMEK (01/01/2017)
MOODY’S BIR KEZ DAHA UYARDI: TÜRKIYE ŞIRKETLERININ 2017 GÖRÜNÜMÜ NEGATIF (01/01/2017)
İŞSIZLIK ORANI BIR PUAN DAHA ARTTI: BEŞ GENÇTEN BIRI IŞSIZ (01/01/2017)
‘OKUMA ORANI ARTINCA HAFAKANLAR BASAN’ AKADEMISYEN YÖK ÜYELIĞINE ATANDI (01/01/2017)
‘İŞ CINAYETLERI’ SÜRÜYOR: AVRUPA BIRINCISI TÜRKIYE’DE BEŞ YILDA 6 BIN 87 IŞÇI ÖLDÜ (01/01/2017)
YÖK'TEN DİSİPLİN DÜZENLEMESİ; "HUZUR BOZAN ÖĞRENCİ"YE UZAKLAŞTIRMA! (01/01/2017)
ERKEKLER KASIM'DA 21 KADIN ÖLDÜRDÜ (01/01/2017)
SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN ALTI AYDA 1656 KİŞİ TUTUKLANDI (01/01/2017)
Alevi Sempozyumu Düzenleyen Akademisyene Baskı (01/12/2016)
Siirt’teki Maden Faciasına Kâr Hırsı Ve Yetkililerin Umursamazlığı Neden Olmuş! (01/12/2016)
BM Özel Raportörünün Türkiye İzlenimleri ‘Vahim Ve Karamsar’ (01/12/2016)
RTÜK, Nakşibendi Tarikatı Reklamını ‘Kamu Spotu’ Yaptı: Gerekçe, ‘Kamu Yararı’ (01/12/2016)
Yargı Üyeleri Belirlenirken Bakanlıktan Cemaate: Dört Yıl Var, Anlaşın (01/12/2016)
Prof. Vefa Tarhan: 2001 Krizini İlk Öngörenlerden Biriyim; Büyük Çapta Yeni Bir Kriz Hızla Yaklaşıyor! (01/12/2016)
"Türkiye'de 14 Milyon Kadın Şiddet Mağduru; 15 Temmuz'dan Sonra İki Kat Daha Arttı" (01/12/2016)
El Bab'ta Türk Askerini Kim Vurdu? (01/12/2016)
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili: 100 Bin Bireysel Başvuruyu Değerlendirmek Çok Zor İş! (01/12/2016)
Eski AKP'li Vekilin Kardeşi Çocuklara Tecavüz Etmiş! (01/12/2016)
Dolardaki Yükselişin Sokaktaki Vatandaşa Etkisi Ne Olacak? (01/12/2016)
İŞTE OHAL'İN MEDYAYA FATURASI (01/11/2016)
SAYIŞTAY RAPORU: YOL ÖDENEKLERİ YANDAŞLARA RANT OLDU (01/11/2016)
BAŞI AÇIK ÖĞRENCİLERE "SİZİN YÜZÜNÜZDEN MELEKLER DERSE GELMİYOR" SÖZÜ MECLİS'TE (01/11/2016)
ARŞİV UNUTMAZ... İŞTE "FETÖ BİZİM DÖNEMİMİZDE PALAZLANMADI" DİYEN BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM (01/11/2016)
ÜNLÜ MARKALARIN TÜRKİYE TEDARİKÇİLERİNE 'ÇOCUK MÜLTECİLERİ İSTİSMAR' SUÇLAMASI (01/11/2016)
İTİRAFÇI HÂKİM: SORULAR CEMAAT TARAFINDAN ELE GEÇİRİLDİ; AKP'Lİ BAKANLAR REFERANS OLDU (01/11/2016)
476 ÇOCUK HAPİSHANELERDE ANNELERİNİN CEZASINI ÇEKİYOR (01/11/2016)
"SÜSLÜ KADIN TAHRİK ETTİĞİ ERKEKLE ZİNA YAPMIŞ GİBİDİR" PAYLAŞIMI YAPAN MÜDÜR TERFİ ETTİ! (01/11/2016)
GÜMÜŞHANE YALNIZ DEĞİL; 14 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ AYNI ZAMANDA ÇOK SAYIDA FAKÜLTENİN DEKANI! (01/11/2016)
TÜRKİYE, CİNSİYET EŞİTLİĞİNDE 142 ÜLKE ARASINDA 125'İNCİ (01/11/2016)
ALEVİ ADAYLAR YAZILIDA BAŞARILI, MÜLAKATTA "BAŞARISIZ" (01/11/2016)
CEZAEVLERİ GENEL MÜDÜRÜ ÇIPLAK ARAMA VE İŞKENCEYİ KABUL ETTİ (01/11/2016)
“3 AYDA 85 KADIN ERKEK ŞİDDETİ, 63 ÇOCUK ÖNLENEBİLİR SEBEPLER SONUCU ÖLDÜ” (01/11/2016)
VEKİLLERE 'ASGARİ ÜCRET' TUTARINDA ZAM (01/11/2016)
BAKANA GÖRE 108 HES PROJESI IPTAL EDILDI AMA 94’ÜNÜN INŞASI DEVAM EDIYOR (01/10/2016)
ERDOĞAN’I PROTESTO EDEN 45 ODTÜ’LÜYE 10’AR AY HAPIS CEZASI! (01/10/2016)
İŞ CINAYETLERI’ SÜRÜYOR: 2016’NIN ILK SEKIZ AYINDA EN AZ 1250 IŞÇI YAŞAMINI YITIRDI (01/10/2016)
TÜİK VERILERINE GÖRE IŞSIZLIK ALTI YILIN ZIRVESINDE: 10.2 (01/10/2016)
53 ÜLKE ARASINDA SADECE TÜRKIYE VE NORVEÇ, MADEN ATIKLARININ DENIZE DÖKÜLMESINDEN YANA (01/10/2016)
209 ÖĞRENCİ YURDUNA DİN GÖREVLİSİ ATANDI (01/10/2016)
KOLOMBİYA'DA 52 YILLIK SAVAŞI RESMEN BİTİREN ANLAŞMA İMZALANDI (01/10/2016)
SÖZCÜ: AKP'Lİ 12 MİLLETVEKİLİ DERSHANE KRİZİNDEN SONRA GÜLEN'İ ZİYARET ETTİ (01/10/2016)
“528 ÇOCUK ANNELERİ İLE BİRLİKTE CEZAEVİNDE” (01/10/2016)
CUMARTESİ ANNELERİ 600. KEZ TOPLANDI (01/10/2016)
GELİR DAĞILIMI DAHA DA BOZULDU: ÜLKE GELİRİNİN YARISI ZENGİNLERE (01/10/2016)
EĞİTİM BU KAFAYA EMANET... MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNDEN SKANDAL PAYLAŞIM (01/10/2016)
ERKEKLER AĞUSTOS'TA 22 KADIN ÖLDÜRDÜ (01/10/2016)
REUTERS’TAN SURIYELI ÇOCUKLAR DOSYASI: GÜNDE 15 SAAT, KAYITDIŞI ÇALIŞTIRILIYORLAR (01/08/2016)
ERMENEK’TE 18 IŞÇININ ÖLDÜĞÜ MADENIN SAHIPLERINE 13 YIL DOKUZ AY HAPIS (01/08/2016)
AVRUPA’DA SON IKI YILDA GERÇEKLEŞEN ‘EN KANLI’ DOKUZ SALDIRININ DÖRDÜ TÜRKIYE’DE (01/08/2016)
VERGI REKORTMENLERI LISTESINDE CEM YILMAZ VAR, AKP’NIN GÖZDE PATRONLARI YOK (01/08/2016)
CINSEL ISTISMARDA 15 YAŞ EŞIĞI IPTAL: ‘SANIKLARA DAHA AZ CEZA VERILECEK’ (01/08/2016)
ERDOĞAN’IN BÜTÇESINE YENI DEV EK ÖDENEK: YIL BITMEDEN 712 MILYON LIRAYA ULAŞTI (01/08/2016)
SİT ALANINA YAPI IZNI: VEYSEL EROĞLU’NUN OĞLUNUN ORTAKLARININ ŞIRKETINE JET ONAY (01/08/2016)
İSİGM: İŞ CİNAYETLERİNDE 6 AYDA 912 İŞÇİ ÖLDÜ (01/08/2016)
HRW: HERKES HEDEF OLABİLİR (01/08/2016)
ORC’NİN ANKETİNE GÖRE, HALKIN YÜZDE 91’İ İDAM İSTİYOR! (01/08/2016)
"TÜRKİYE-İSRAİL MUTABAKATINDA GAZZE ABLUKASINA VE HAMAS'IN FAALİYETLERİNE DAİR MADDE YOK" (01/08/2016)
DİYANET, ANAOKULU AÇIYOR! (01/08/2016)
HAZİRAN’DA 22 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ! (01/08/2016)
Gözden Kaçanlar - Haziran 2016 (30/06/2016)
İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRETMENİ ERKEK ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR SUÇLAMASIYLA TUTUKLANDI! (31/03/2016)
GAZETECİ BÜLENT KENEŞ’E ERDOĞAN’A HAKARETTEN 2 YIL 7 AY HAPİS CEZASI! (31/03/2016)
MAHKEMEYE GÖRE, BALYOZ'DAN TUTUKLANANLARIN AİLELERİNİN HAPİSHANE ZİYARETİ MASRAFLARI KEYFİYMİŞ! (31/03/2016)
AİLE BAKANI: BİR KERE RASTLANAN BİR OLAY ENSAR VAKFI’NI KARALAMAYA GEREKÇE OLAMAZ; HİZMETLERİNİ TAKDİR EDİYORUZ (31/03/2016)
REKTÖR YARDIMCISI: ÜLKENİN EN TEHLİKELİ KESİMİ ÜNİVERSİTE MEZUNLARI, CAHİL HALKA DAHA ÇOK GÜVENİYORUM! (31/03/2016)
ŞEFFAFLIK DERNEĞİ KAMUOYU ARAŞTIRMASI YOLSUZLUK ARTIYOR, NEDENİ DOKUNULMAZLIKLAR (31/03/2016)
TERÖR TURIZMI DE VURDU: MILYONLARCA RUS, İNGILIZ VE ALMAN TURIST BU YIL GELMIYOR (31/03/2016)
‘FIŞLEME YASASI’NA GECE YARISI EKLENEN MADDE AKLA SARRAF’I GETIRDI (31/03/2016)
‘ÇOCUĞA CINSEL ISTISMAR’DAN DAVASI MAHKEMEDE, KENDISI KURAN KURSUNDA (31/03/2016)
SON ÜÇ YILDA 99 EMEKÇI MOBBING, BORÇ KISKACI VE IŞSIZLIK GIBI NEDENLERLE INTIHAR ETTI (31/03/2016)
Çocuk Yaşta Evlendikleri İçin Eşine Hapis Cezası Verilen Kadın: Devlet Beni Böyle Korumasın (01/03/2016)
Işid Sanığı, Duruşmada "CAİZ Değil" Diyerek Cumhuriyet Muhabirini Oturduğu Yerden Kaldırdı! (01/03/2016)
Aihm'den Türkiye'ye 'KADIN Cinayeti' Cezası (01/03/2016)
Soma’da 301 Madenciden 240'Inın Öldüğü S Panosundaki İhmal Kararında Alp Gürkan’ın Da İmzası Var! (01/03/2016)
Türkiye Dünyanın Altıncı Büyük Silah İthalatçısı (01/03/2016)
'KİŞİSEL Verilerin Korunması Kanun Tasarısı' Nedir? (01/03/2016)
Ocak Ayında Örtülü Ödenekten 103.4 Milyon Lira Harcandı! (01/03/2016)
İddialar Tescillendi; Sgk, Halkın Kişisel Verilerini 65 Milyon Liraya Satmış (01/03/2016)
Europol: Avrupa’ya Ulaşan 10 Bin Mülteci Çocuk Kayıp (01/03/2016)
Independent: Türkiye'de Atölyelerde Suriyeli Çocuklar Çalıştırılıyor (01/03/2016)
İhd: 2015’Te Bölgede Güvenlik Güçlerinin Hedefi Olan 61 Çocuk Öldü (01/03/2016)
Ocakta 110 İşçi Öldü (01/03/2016)
Erkekler Ocak'ta 30 Kadın Öldürdü (01/03/2016)
Akp'nin Öykü Festivalinde Çocuklara Mesaj: Annenizi Vurun (01/03/2016)
180 Ülke Arasında 177’Nci Sıradayız (01/03/2016)
TRT’de ‘TEMİZLİK’: Genel Müdürlük Binasının Aylık Masrafı 884 Bin Lira (01/03/2016)
Yıkımı Gözler Önüne Seren Rapor: 5 Yılda Yok Olan Ülke Suriye (01/03/2016)
AİHM: Türkiye Alevi Vatandaşlarına Ayrimcılık Yapıyor (31/01/2016)
‘ERDOĞAN’A Hakaret’te Bugün: 19 Yaşındaki Gence Facebook Paylaşımından Tutuklama (31/01/2016)
Savcıdan, MİT Tır’larını Lahey’e Taşıyan HKP Liderine Dava, Öso’ya Övgü (31/01/2016)
BM Raporu: Işid’in Irak’ta Çoğu Kadın Ve Çocuk 3 Bin 500 Kölesi Var (31/01/2016)
İtibardan Tasarruf Yok: 2015’te Temsil Harcamaları Yüzde 135 Arttı (31/01/2016)
Türkiye’de 3 Milyon 147 Bin Kişi İşsiz, Gençlerin Beşte Biri Çalışmıyor (31/01/2016)
Bir Utanç Raporu Daha: 2015’de 303 Kadın, Erkek Şiddetine Kurban Gitti (31/01/2016)
Hükümete Yakın Medyanın Can Suyu Kamu Bankalarından: 1 Milyar TL Reklam Gideri (31/01/2016)
Can Yeleği Değil, Ölüm Yeleği (31/01/2016)
Utanç Bilançosu: 2015’te En Az 1730 Iş Cinayeti Işlendi (31/01/2016)
İzmir'de Ölen Kişi Alevi Diye İmam Selasını Okumadı (31/01/2016)
Erdoğan Profesörlüğü Tescillenmeyen Doktorunu Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne Rektör Yapmış! (31/01/2016)
Sağlık Bakanlığı'na 2012'de 615 bin Liralık Makam Aracı Alınmış (31/01/2016)
Yasak İlçelerde Sınav Dayanışması (31/01/2016)
Gazetecilik Kazandı (31/01/2016)
Erkekler Aralık'ta 19 Kadın Öldürdü (31/01/2016)
Türkiye'nin İnsan Haklarına Duyarlılık Notu: 0 (31/01/2016)
5 Maddede Engelli Sorunları (01/01/2016)
Erkekler Kasım’da 23 Kadın Öldürdü (01/01/2016)
Kasım Ayında 131 İşçi Öldürdü (01/01/2016)
Cezaevinde Bulunan Kişi Sayısı Bir Yılda Yüzde 10,1 Arttı (01/01/2016)
SIPRI Silah Üretim Raporu Yayınlandı, Türkiye’den İki Şirket İlk Yüzde (01/01/2016)
İstanbul Belediyesi, Sinagog ve Cemevini Dini Tesis Saymadı (01/01/2016)
Uluslararası Af Örgütünden Türkiye’ye Özel Mülteci Raporu: Eziyet, İşkence, İade (01/01/2016)
Türkiye Hapisteki Gazeteciler Sıralamasında Beşinci (01/01/2016)
Örtülü Ödenek de Yetmedi (01/01/2016)
“Erdoğan’a Hakaret”te Bugün: İnşaat İşçisi Sosyal Medya Paylaşımlarından Tutuklandı (01/01/2016)
Türkiye AİHM’de açılan 101 davanın 94’ünü kaybetti (01/01/2016)
Kasım Ayında 131 İşçi Öldü (01/01/2016)
Abd: Işid Taraftarları Günde 90 Bin Tweet Paylaşıyor, Gençleri Savaşmaya Davet Ediyor (01/12/2015)
Tübitak'a Göre Kurbağalıdere'nin Suyu İçme Suyu Kalitesindeymiş! (01/12/2015)
Hrant Dink'in Katili Ogün Samast'ı Trabzon'dan İstanbul'a İstihbaratçılar Uğurlamış! (01/12/2015)
250 Milyon Çocuk Savaş Bölgelerinde Yaşıyor (01/12/2015)
Adres Yine Bayırbucak Türkmenleri; Bu Kez 'YARDIM' Sedat Peker Tır'larından (01/12/2015)
Dünyada Her 1 Dakikada 15 Çocuk Açlıktan Ölüyor (01/12/2015)
Yönetmelik Değişti; Üniversitelere De Kayyum Geliyor! (01/12/2015)
Kadın Vekil Oranı Düştü; 43 İlden Sadece Erkek Vekil Çıktı (01/12/2015)
Erkekler Ekim'de 25 Kadın Öldürdü (01/12/2015)
Kadınları Kim, Nerede, Nasıl Öldürdü: 5 Yılın Cinayet Haritası (01/12/2015)
'TÜRKİYE'DEN Işid'e Her Ay 40 Milyon Dolar' (01/12/2015)
Türkiye’de Çocuk Olmak! (01/12/2015)
Adalet Bakanlığı Mülakatında 'ÇILGIN' Sorular (01/12/2015)
Romanlar Beş Yildir Adalet Bekliyor: Selendi Davasinda Sona Gelindi (01/12/2015)
Canlı Bomba Listesindeki Işık'ın Annesi: Hapse Atın Dedim, "SUÇ İşlememiş, Atamayız" Dediler! (01/11/2015)
Boysan Yakar'ın Hayali Gerçek Oldu, Şişli'de Eşitlik Birimi Kuruldu... (01/11/2015)
Yıl 2015, Bu Yapı İlkokul! (01/11/2015)
Soma Davası Devam Ediyor: Müfettiş Geleceği Zaman Anlardık, Normalde Olmayan Güvenlik Önlemleri Alınıyordu (01/11/2015)
Erdoğan'ın 2012 Yılında Açtığı Cadde İçin Bu Kez De İki Bakanın Katılımıyla Açılış Töreni Düzenlendi! (01/11/2015)
1974 Yılında Kemal Burkay Tarafından Kurulan Parti Silahlı Mücadeleyi Reddediyordu (01/11/2015)
İşsiz Tanık Soma Davasına Lüks Ciple Geldi (01/11/2015)
Unıcef: Suriye’de Ve Ülke Dışında 2,7 Milyon Çocuk Eğitimden Yoksun (01/11/2015)
Eylülde 9 Çocuk İşçi Nasıl Öldü? (01/11/2015)
Erkekler Eylül'de 29 Kadın Öldürdü (01/11/2015)
Türk Bankalarına 2.4 Milyar Dolar Körfez Fonu (01/11/2015)
Aihm Polis Tarafından İşkence Ve Tacize Maruz Kalan İki Kadını Haklı Buldu (01/11/2015)
Sayıştay’ın 2014 Trt Raporu Skandalı Ortaya Çıkardı: Eş, Dost, Akraba... (01/11/2015)
9 Ayda 1317 İşçi İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybetti (01/11/2015)
'SÜMEYYE Erdoğan'a Suikast Haberleri Yalan' Diyen Hakim Konya'ya Sürüldü (01/11/2015)
Banksy'nin Erdoğan Ailesi Çizimine Boyalı Saldırı (01/11/2015)
Akp'li Belediye Başkanı: Ölenler İçin Ne Yas Tutarım Ne Saygı Duruşu İçin Ayağa Kalkarım (01/11/2015)
JOSE MUJİCA, 100 SURİYELİ YETİM ÇOCUĞA EVİNİ AÇIYOR (21/10/2015)
SEÇİM ÖNCESİ 63 MİLYON LİRA DAĞITILDI (21/10/2015)
ROBOSKİ'DE 34 KÖYLÜ "BAHOZ GEÇECEK" İSTİHBARATIYLA KATLEDİLMİŞ (21/10/2015)
ERKEKLER AĞUSTOS'TA 22 KADIN ÖLDÜRDÜ (21/10/2015)
'HER ÜÇ SANİYEDE BİR SURİYELİ ÇOCUK MÜLTECİ OLUYOR' (21/10/2015)
CUMHURBAŞKANLIĞI'NA ÖRTÜLÜ ÖDENEK YETMEDİ, BÜTÇE 546 MİLYONA ÇIKTI (21/10/2015)
"HALKBANK BAŞKANI 2 KIZI, 3 DAMADI VE 8 YEĞENİNİ İŞE ALDI, DAVUTOĞLU 'İSTİFA ET' DEDİ, SİNİRLENİP BAĞIRDI" (21/10/2015)
'CHP GENEL YARDIMCISI TANRIKULU: SON 3,5 YILDA GÜNDE 1 MAHKÛM HAYATINI KAYBETMİŞTİR (21/10/2015)